poster

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi

  • anglický

    Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Komedie / Drama

Velká Británie / USA, 1990, 117 min

Režie:

Tom Stoppard

Scénář:

Tom Stoppard (scénář, divadelní hra), William Shakespeare (divadelní hra)

Kamera:

Peter Biziou

Hudba:

Stanley Myers

Producenti:

Michael Brandman

Střih:

Nicolas Gaster

Scénografie:

Vaughan Edwards
(další profese)

Zajímavosti k filmu (8)

  • - Kusy papíru, které se během filmu několikrát objevují poletující ve větru, jsou ve skutečnosti popsané latinským překladem Bible, tzv. Vulgaty, což je vidět na několika kamerových detailech (např. lze vidět Proroctví Zachariáše, kapitolu 8). (Morien)

  • - Původně byli hlavní představitelé, kteří si v průběhu stejně pletou svoje vlastní jména, obsazeni naopak. (Morien)

  • - Na lodi směřující do Anglie Tim Roth poznamená, že by nejradši strávil zbytek svého života na člunech. Nebyl v tu chvíli až tak daleko od pravdy, protože v roce 1998 si zahrál ve filmu Legenda o "1900" člověka, který nikdy nevstoupil na suchou zem a svůj život celý prožil na palubě záoceánské lodi. (Morien)

  • - Název filmu pochází z jedné z posledních replik v "Hamletovi", kdy britský velvyslanec přijede na dánský dvůr a zjistí, že Hamlet, Claudius, Gertruda a Laertes jsou mrtví. Velvyslanec řekne: "Řekněte králi, že jeho rozkaz je splněn, že Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi." (Morien)

  • - Dramatik a scénárista Tom Stoppard, mimochodem rodák ze Zlína, tento fim natočil podle vlastní divadelní hry, která měla premiéru v roce 1967 a rok poté vyhrála cenu Tony za nejlepší hru. (Morien)

  • - Píseň, která zazní na začátku filmu, je "Seamus" od Pink Floyd. (Poker_Face)

  • - Roli, kterou ztvárnil Richard Dreyfuss, měl původně hrát Sean Connery, ale ten si nakonec vybral The Hunt for Red October, za který dostal mnohem lépe zaplaceno. (Poker_Face)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace