Reklama

Reklama

Čtyři malí dospělí

  • Finsko Neljä pientä aikuista (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

V dnešní době se zdá, že polyamorie se spojuje výhradně s alternativním životním stylem generace Z. Ale možná, že i někteří z nás, kteří toho v milostném životě už hodně zažili, se ve svých touhách cítí být monogamními vztahy také příliš omezeni. Juulia je úspěšná poslankyně parlamentu a žije ve zdánlivě dokonalém manželství se svým mužem knězem Matiasem. Když však Juulia zjistí, že Matias má už rok poměr s Enni, zhroutí se. Aby zachránila své manželství, zapojí Enni do svého života a všichni začnou žít společně v polyamorním vztahu. Když Juulia přijme nová pravidla, zamiluje se do mladého Misky, který se zdá být z celé čtveřice nejvyzrálejší. Všichni čtyři se vzájemně milují, ale ať se snaží sebevíc, nedokážou se zbavit problémů. Jde o dojemný a lidský portrét čtyř dospělých lidí s bolestmi dospívání. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (13)

cuchillo 

všechny recenze uživatele

Čtyři malí dospělí mě naprosto nadchli! Úžasný film o mezilidských vztazích ze současnosti. Perfektně vybraná ústřední polyamorní čtveřice - krásně jim to všem herecky ladí. Bylo to uvěřitelné, moderní a lidské. Citlivě a zároveň progresivně natočené. A ten soundtrack k tomu je famózní. Moc se mi to líbilo. ()

jakeer 

všechny recenze uživatele

SCANDI 2024: Škandinávsku tvorbu mám rád už vyše desiatich rokov, ale Fíni mi z tých štyroch (piatich) krajín rezali vždy najmenej. Toto bol však ďaleko najlepší fínsky film, aký som kedy videl. Polyamoria prišla do našich slovníkov len toť nedávno, niekedy spolu s covidom a ja som k tomu konceptu spolužitia zaujal apriori negatívny postoj. Mohol za to určite aj fakt, že ho komunikovali predvšetkým senzáciechtivé influencerky. Tie boli samozrejme happy, fresh a nad vecou - tak ako aj všetci ich polyamorní partneri. Štyria malí dospelí však geniálnym výberom postáv hovoria už o manželstve štyridsiatnikov, kde sa polyamoria stala z núdze cnosťou, keď už bola odhalená nevera. Tvorcom slúži ku cti, že ako hlavné postavy tu nie sú len spomínaní manželia, ale plnohodnotne sa venujeme aj ich partnerom. Film nazerá do vnútra všetkých štyroch postáv a to škandinávsky autentickým spôsobom. Scény - napr., kde sa všetci štyria navzájom zverujú, čo ich na takom spolužití trápi, alebo záverečná scéna spred kostola, kde svojich druhých partnerov predstavujú rodinnému známemu sú skutočné - nemáte pocit filmovej štylizácie, ale toho, že to je naozaj život. Film nadovšetko nesúdi - nehovorí svoj názor, či je polyamoria správna, alebo nie. Akurát nám hovorí, aké ťažké to pre dotyčných musí byť (a to je kontrast oproti tým hustým rečiam mediálnych propagátorov). Film nemožno neporovnať s dánskou Komúnou, ktorá niesla podobnú tématiku, no nebola tak realistická (ale skôr štylizovaná) ()

Reklama

Awer 

všechny recenze uživatele

Filmařsky bravurní, na 123 minutách i díky soundtracku stále nabušené, uchopeně provokativní, lidsky obyčejné. Film o obtížné a krásné touze milovat, důvěřovat a soubýt, odvaze vykročit a jednom z posledních velkých tabu takřečeně pluralitní společnosti. Jak říkal jeden Vašek: když proti tomu řeknete jen slovo, hned z vás udělají vyvrhele a odpůrce evropské integrace (čti existence společnosti). ()

TOMEK17 

všechny recenze uživatele

9/10. Tento odvážný snímek je dokonalou ukázkou progresivní současné kinematografie, která se nebojí zachytit moderní myšlenky o lásce a romantických vztazích - jmenovitě polyamorie, ale nezapomíná ani na boje a překážky, které tyto vztahy s sebou nesou. Co mě obzvlášť potěšilo, byly herecké výkony hlavních čtyř herců, které byly v naprostém souladu - každý herec skládal komplimenty druhému a dohromady tvořili kompaktní představení, kde se nikdo nevyvyšoval nad ostatní, což by vzhledem k zápletce bylo podle mého názoru velmi rušivé. . Ocenil jsem také zahrnutí pozitivních náboženských myšlenek o polyamorii (jedna z hlavních postav je kněz), protože si lidé až příliš často myslí, že polyamorie není slučitelná s tím, být křesťanem. Tímto způsobem nám "Čtyři malí dospělí" připomínají, že si nemůžeme vybrat, koho budeme milovat, a jako v tomto případě, kolik lidí budeme milovat.[SCANDI2024] ()

Niflheim 

všechny recenze uživatele

75 %. Sejde se pastor, prodavačka v knihkupectví, liberální politička a drag queen... To není začátek stereotypizujícího vtipu, nýbrž mikrosociální filmové sondy na téma polyamorie. Ta přitom není cílem, ale prostředkem: její pomocí se zkoumá povaha lidské ješitnosti, pokrytectví, ale i obětavosti a smyslu pro empatii. Film to není banální a jeho melancholická hudba i komornost mi svědčila. Jen se mi zdá, že nabídl mnoho vrstev a žádnou katarzi. Vše jsem si vyřešil ještě během projekce a nijak dlouze nehloubal. A to bych od podobných snímků moc rád chtěl... ()

Galerie (14)

Zajímavosti (1)

  • Píseň, kterou Miss performuje, je „Lost On You“ od LP. (Pejpr)

Reklama

Reklama