VOD (1)

Láska tak čistá a nevinná, jako ji milujeme ze Srdcerváčů, rozkvétá v horkém létě roku 1982 i mezi dvěma mladými Italy. Situaci jim však komplikuje silně homofobní prostředí sicilského městečka. Sedmnáctiletý Gianni prošel nedobrovolným coming outem a potýká se s neustálými útoky, zatímco Nino žije svůj život v milující rodině v sladké nevědomosti o své sexualitě. Náhoda spojí jejich cesty a z kluků se stanou nerozluční přátelé. Brzy ovšem jejich vztah přeroste v čirou lásku a to jediné, po čem touží, je prožít svůj milostný příběh beze strachu. Sicilská společnost výbušná jako ohňostroj, se kterým obchoduje Ninův otec, jinakost neodpouští. Zvítězí nevinnost a cit nad konzervativností a tvrdostí, nebo vzplane a zůstane po ní jenom nahořklý, duhový dým? Film podle skutečných událostí, který rozmrazí srdce a přesvědčí, že pravá láska existuje. (Queer Kino)

Trailer 1

Idego

Ohňostroje těží ze silného příběhu, který je tak nějak univerzálně smutný a dojemný, ale jeho zpracování mi přišlo tuctové. Kluci jsou teplí a okolí se to nelíbí. Kolikrát jsme to už viděli... Nechci zlehčovat vážnost tématu, ale že něčí okolí v různých variacích a intenzitách reaguje negativně na neheterosexuální orientaci, mi nepřijde jako něco, co by mělo v roce 2023 potenciál utáhnout celej film. Pro režiséra bylo důležité oprášit zapomenutý příběh podle skutečné události, patrně je to i důležitý film pro Itálii, kde stejně jako u nás mají ještě k rovnoprávnosti a respektu daleko, ale z uměleckého hlediska to není film hodný zvláštního zřetele. ()

petrsv

Krásný film z krásného prostředí, ovšem už ne z krásné doby pro nevinnou lásku 2 kluků. Film je velmi dobře natočen, tvůrci však mohli hlavním postavám věnovat více času, když už je stopáž taková. Režisér prohlásil, že považoval za důležité připomenout tehdejší událost. A to se myslím povedlo. Ostatně hlavní poselství filmu spatřuju právě v tom, že si gayové museli ten dnešní blahobyt tvrdě vybojovat a že ten boj měl řadu obětí. PS: Film nemá nic společného s filmem Call Me By You Name, jak tady někteří naznačují. Je z úplně jiné části Itálie, v sicilském dialektu a fakt to není roztomilá romance. ()

Arsenal83

Nie Romeo a Júlia, ale Romeo a Romeo, ktorí mali tú smolu, že pod páľavým slnkom nežili v Starovekom Ríme, ale v dobe plnej neprajnosti voči sodomii. Som rád, že film upustil od nejakých explicitných záberov okrem pár božtekov a tak sa obsah ventricula nevyprázdnil. Inšpirácia skutočnou udalosťou, ale škoda, že ten záver nebol nakrútený, ale len dopísaný. Inak by sme sa dozvedeli aj šokujúcejšie informácie, a to SPOILER: vrahom bol len 13-ročný chlapec, a preto nemohol byť súdený. Zašlo to dokonca tak ďaleko, že podľa výpovede k vražde došlo aj so súhlasom obetí, ktorí boli presvedčení, že by nikdy nemohli žiť pokojne... ()

horovska

Snímek je inspirovaný skutečnou událostí. Obraz puritánské konzervativní sicilské společnosti, která není schopna tolerovat sexuální odlišnost a tvrdě ji trestá, byť by se jednalo o vlastní milované dítě. Film záměrně své hrdiny a jejich čistý vztah idealizuje. Ukazuje ideální sicilskou rodinu, šťastnou sounáležitost, lásku a podporu a v kontrastu přichází právě její krutost a nesmiřitelnost. ()

jiri.twist

Právě takto zvolená hudba byla pro mě ideální a krásně dokreslovala příběh, nebyla vlezlá ani silná a podtrhla tu jemnost a zároveň vnitřní obavu dvou chlapců, kteří se narodili na svět jinak, než měli. Styl a zpracování filmu mi sedlo, jak prdel na hrnec, přesně takto to jistě chtěli tvůrci prostřednictvím herců a všech dalších filmových prostředků vykreslit. Snad až na tu scénu "davu" před hospodou a scénu oslavující vítězství ve fotbale, ale celkově mě to v hodnocení neovlivnilo. Vše bylo hodně uvěřitelné včetně obou hlavních představitelů, možná i tím, že to nebyli svalnatí krasavci z plakátu, ale obyčejní kluici, mladí muži. Díky agnusovi za překlad do cz 1010109 ()

• Dňa 20. apríla 2023 sa objavila správa, že producenti prevzali mená protagonistov, naratívne prvky, adaptácie skutočných situácií a vymyslené rekonštrukcie z knihy "Stranizza" (2013) od Valaria la Martire, avšak pôvodné dielo nespomenuli ani v titulkoch, takže film čaká zo strany autora žaloba. (Arsenal83)
  • Film je inšpirovaný udalosťou z 80. rokov, zločinom z Giarre v provincii Catania z 31. októbra 1980. Dátum aj vek hlavných postáv bol mierne upravený. (Arsenal83)

Související novinky

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

30.10.2023

Ve čtvrtek 2. listopadu začíná Queer filmový festival Mezipatra, který v Praze potrvá až do 9. listopadu. Poté se přesouvá do Brna, kde 17. listopadu končí. 24. ročník se ponese v tématu Na rozcestí… (více)