Tento vysokooktanový akční thriller vypráví o statečnosti a houževnatosti hlavního hrdiny Vikrama Rathora (Shah Rukh Khan), který se pokouší očistit své jméno poté, co je křivě obviněn a potrestán. Vikram je typický chlápek, který se ocitá ve spleti nepříznivých událostí a bude na něm napravit zlo, které se mu stalo. (Jardismo)

BarryLyndon

Další bollywoodský akční velkofilm, který si zaslouží pozornost západního publika. Je to hodně inspirované jedním slavným seriálem Netflixu z poslední doby a minimálně jedním filmem Denzela Washingtona. Shahrukh Khan tu má obří prostor se vyřádit ve všech ohledech. Strašně skvěle prepalena je akce. Tohle prostě po Tygrech, RRR a Pathaanu nabrali skvělý směr. No ale hlavně je to bez digibordelu. Je to tradičně komplexní mix žánru s nějakým poselstvím a romantikou. Ano, má to 2 a půl hodiny, ale v kontextu Hollywoodu je to narachany a není tam hluche místo. Doufám, že tohle bude u nás i v USA bude chodit do distribuce často. Myslím, že ze si to sedne a publikum odkojené Chuckem Norrisem nebo Budem Spencerem si to začne užívat. Bod dolů dávám za to, že to mělo místy divnou práci s flashbacky 9/10 PS: Teď se blíží ještě třetí Tygr se Salmanem a dramedy Dunki se Shahrukhem. ()

Wacoslav1

Totální haluz u které vůbec netuším komu byla určena. Předchozí moje dva střety s Indickými akčňáky dopadly relativně dobře, ale tohle je asi jak jsem dle ohlasů pochopil ten čistokrevný Bolywood a to není nic pro mě. Přes hromadu patosu levicových nesmyslů a tanečků občas vysvitne i nějaká ta akce, ale ta je pro mě totálně nekoukatelná. Víc už to rozebírat nehodlám. V tomto případě bude asi nejlepší uplatnit zásadu třikrát a dost.15% ()

kenkaku

Film (v překladu znamenající “Voják” mimochodem), mě pobavil aniž by začal. 4… ano slovy čtyři upozornění byly nutné, aby bylo učiněno spravedlností za dost. 1) film je fikci a veškerá jména a události jsou smyšlená. 2) ve filmu se vyskytují CGI zvířata (a jejich výčet - jako gepard). 3) pití alkoholu škodí 4) ten nejzásadnější- že scény v Bombajském metru jsou čirou fikcí a že veřejná doprava v Bombaji je vybavena veškerou moderní bezpečnostní technikou :D. Tohle bude jízda...(po pěti minutách)... No ty vole… připlaval obličejem dolů po řece (později se dozvíme že ho střežili a vyhodili z letadla bez padáku :)) a po několika týdnech v obvazech (!?) povstal z mrtvých a (nehořlavý) vymlátil armádu nájezdníků. Vše stylové a artové do posledního detailu. No ty vole. Pak skok o 30 let… a máme tu metro! Tlupa ženských (woke v Indii!?) přepadne metro… a to máme 10 minut od začátku! Film má minut asi 160… chápete? Nemůžete. Dvě sebevraždy, zpěv, tanec, střelba z rotačního kulometu a rozkostičkovaný penis farmáře… za méně než 30 minut! To je takový úchylný bizár, že nešlo odtrhnout oči ani na chvilku. A i když se na tohle podívám raději než na desáté FF nebo Marvels, víc než dvě dát nejde. Scéna v Rusku (ta s gepardem) už byla moc. A už jsem psal, že tam proběhla i reforma zdravotnictví a svatba? …a to nebyl film ani v polovině. Pořad málo? OK… Shah Rukh Khan (58) hraje dvojroli. Otce a syna (!?) ()

Chrustyn

Indická kinematografie je extrémně specifická a je snad jediná, která kombinuje šíleně přepálenou, efektní akci s lacinou romantikou jak z telenovel a ještě přidává barevná, muzikálová čísla. To vše zabalené pokud možno v takřka 3 hodinové podobě. Takový je přesně Jawan a i přes vše co mi na indických filmech vadí, tentokrát mi to docela sedlo. Akce je přepálená, efektní, extrémně zpomalená a častokrát velkolepá. Muzikálová čísla rušivá ale v celkovém vyznění ne tak likvidační, jako tomu bývá jindy. Všehovšudy je Jawan přesně tím, co divák očekává od indického akčního filmu a pokud jste jeho příznivci, je to na plný počet. ()

Arsenal83

V krajine hare Krišnu vedia točiť veľké filmy, ktoré aj vyzerajú, že stáli viac než sáčková polievka. Pre mňa osobný problém sú len časté spevy a tanečky, ktoré ma rušia a zbytočne naťahujú film. Jasné, chápem, že po dvadsať deka kari z britského národného obedového menu menom tikka masala človeku trochu rozprúdi črevá a zapraje si zakrepčiť, ale aj tak - dajte prosím radšej až po záverečných titulkoch. ()

• Zobrazený obchod a korupcia so zbraňami vo filme sú inšpirované skutočným tzv. Boforsovým škandálom, ktorý sa týkal zmlúv o zbraniach, ku ktorému došlo medzi Indiou a Švédskom v 80. a 90. rokoch 20. storočia. Udalosť mala významný vplyv na indickú politiku a obstarávanie obrany. (Arsenal83)
  • Jedna z kľúčových postáv filmu, Dr. Eeram, ktorú stvárnila Sanya Malhotra, je inšpirovaná skutočnými udalosťami a jednotlivcami. Predlohou je skutočný doktor Kafeel Khan, ktorý sa stal všeobecne známym pre svoju účasť na úmrtiach v nemocnici v Gorakhpur v roku 2017. Bol zatknutý a v súvislosti s incidentom čelil právnym problémom, ktoré upriamili pozornosť na systémové problémy v systéme zdravotníctva. (Arsenal83)
  • Pôvodný názov filmu bol "Sanki" a tak bol aj ohlásený. Sanki v hindčine znamená maniak. Film bol potom premenovaný na Jawan, čo v preklade znamená vojak. (Arsenal83)