Hrob světlušek

(neoficiální název)
  • Japonsko Hotaru no haka (více)

Ponurý příběh vypráví o dvou sourozencích, kteří se snaží přežít hrůzy Druhé světové války. Seita a jeho malá sestřička Setsuko jsou ponecháni osudu, když jejich maminka zemře na následky zranění po ničivém bombardování. Otec slouží u japonského námořnictva, ale rodina od něj už dlouhou dobu nedostala žádné zprávy. Dětí se ujme teta, avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné... Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. V kinech byl promítán společně s pohádkovým anime Můj soused Totoro, který měl diváky po traumatickém zážitku povzbudit. (Fabienne)

Lukin413

Pro jedny "citové vydírání", pro druhé nejlepší protiválečný film všech dob. Pro mne vynikající animák se skutečnými emocemi a skutečnou beznadějí, která narůstá směrem ke konci filmu a člověku je z ní trpce na jazyku. Jak už u japonských animáků bývá zvykem, postavy nejsou černobílé, hlavní hrdina je na jednu stranu tak trochu spratek, na druhou stranu milující bratr, jeho teta zase milá osoba, která však musí řešit problém dvou hladových krků navíc. Působivé a mrazivé. 80 % ()

Saur.us

Přežívání dvou sirotků v temnu druhé světové války. Samozřejmostí je krásná animace, přesně tak, jak to anime umí nejlíp. Jinak jsem ale podle ohlasů čekal, že film bude mnohem silnější a srdcervoucí, bohužel jsem se dočkal sice tragického ale jinak ne nijak extra vražedného konce. ()

Finarfin

Jeden s nejdepresivnějších filmů, co jsem kdy viděl, celou dobu jsem čekal, kdy se to zlomí a pak film skončil a já zůstal sedět s otevřenými ústy. Tohle není žádný americký "doják", tohle je masáž nervů, taková, že vůbec nemám chuť to někdy vidět znovu, ale to není v rozporu s tím, že je to hodně kvalitní film. ()

Matli

Čekal jsem víc, víc slz, ale neukápla ani jedna a to mě lehce zklamalo. Ale smutné to je od začátku do konce, určitě tento snímek v člověku zůstane hodně dlouho. Když neberu v potaz japonské animé, které moc nemusím (jde jen o zvyk), tak filmeček je moc hezkej po všech stránkách. Krásná hudba a hlásek malé Setsuko si o dojetí říká sám. ()

sebo9629

Veľmi silné téma podané v animovanej forme, a paradoxne je to tá najlepšia forma... A ak by mal príbeh na mňa väčší emocionálny dopad tak by som dal ešte vyššie hodnotenie... Hodnotenie: 7.8/10 ()

Marpe

Dlouho jsem přemýšlel jestli takové hodnocení mám udělit, jelikož se mi to trošku proti srstí, když vidím jak je ten film nadhodnocen. Prostě byly tam pasáže, které mi vadili jako třeba, že Setsuko pláče a místo toho, aby její bratr nějak psychicky podpořil nebo utěšil, tak začne dělat cviky na hrazdě. Takových momentu, které byly k nepochopení je bohužel více. Ztotožňují se s názorem od uživatele Emo-haunter, který to dobře vystihl. ()

Extrakritik

Je to takové citové vydírání. Protiválečně to ale jistě působí,to se musí nechat. Nicméně Japonci si to na sebe přivodili sami. ()

Helldo

Protiválečný animák japonské produkce, u kterého je od počátku jasně narýsované, jak to vše dopadne. Takže jde hlavně o to jak se to podaří divákovi předat a jak silně zapůsobit. No a už podle zdejšího hodnocení se to u většiny lidí velmi podařilo. U mně, ač jsem víceméně z citového hlediska cílovka, to z nějakého důvodu až tolik nezasáhlo, ale zážitek tak jako tak určitě silný, proto za 4*. ()

Edhelharn

tento film si zaslúži aspon 10 hviezdičiek. výborný príbeh, skvelé animácie. je to najpôsobivejší protivojnový film aj keď je "len" kreslený. počas sledovania som sa pristihol ako ústrednej dvojici držím palce aj keď je hneď od začiatku jasné, ako to celé skončí.o to viac je to napínavé a hlavne dosť smutné. dúfam, že to nebol spoiler:) ()

elea

Anime často může být mnohem lepší než film se "skutečnými" herci, a Hrob světlušek je toho důkazem. Když vidíte dokonale propracované osoby a jejich výraz ve tvářích, tak máte pocit, že jsou to skuteční lidé. Děj se odehrává v druhé světové válce, kdy hlavní hrdina Seita ztrácí rodiče, a musí bydlet se svou setřičkou Setsuko u tety, která ho nesnáší. Proto se rozhodne bydlet se setrou v přírodě a živí se převážně kradením zeleniny z blízkého pole. Těsně před válkou setsuko zemře na nedostatek příjmu potravy. Tu si uvědomíte, že tohle není pohádka, ale skutečnost s tragickými následky. ()

achaja

Film jsem viděla asi před 4 lety, takže by se dalo říct, že moje hodnocení není plné postfilmového nadšení. A přesto musim tvrdit, že mě film dostal... Jeho autentičnost, děj, postavy mladých sourozenců odkázaných sami na sebe... Vřele doporučuju shlédnout. A je i dost pravděpodobné že si pobrečíte. ()

Axident

Vynikající, extrémně silná věc. Až moc. Emoce a city vám to vydojí až na morek kosti. Působivé, ale jako volbu na hezky prokoukaný večer doporučuji jen krajním masochistům. Radši si běžte pohrát a pomazlit se svými dětmi či sourozenci. Dokud jsou živí... ()

tuwanakha

Velmi depresivní a psychicky náročný film, kde jsem měl problém jej vůbec dokoukat. Sobeckých lidí, kteří si za války hleděli pouze sebe a nehleděli na neštěstí druhých jistě bylo mnoho, ale přesto je hrozné to vidět na vlastní oči, byť v animované podobě. Zřejmě jeden z nejsilnějších protiválečných filmů vůbec. ()

Colleague

Je dobré vědět, že fantastické animáky z Japonska nejsou jen z dílny Hayao Miyazakiho. Muselo být strašně těžké v roce 1988 rozhodnout, který animák je nejlepší, jestli Hrob světlušek nebo Můj soused Totoro. Vynikající pacifistický film, který jsem náhodou objevil při prolistováváním se Golfistovo profilem, díky. P.S. nebrečel jsem, nějak nebyla na to nálada. ()

RedDuck

Problémem pro mě osobně bylo množství hluchých míst, které možná nebyly tak hluché ale samotná depresivnost snímku mě osobně zabránila druhému shlédnutí a zkoumání jestli je tomu opravdu tak nebo onak. Jinak musím pochválit dokonalou animaci i zručné použití jejích výrazových prostředků k dojmutí diváka. Smrt matky je až krutě doslovná. Mimo to je zde naznačen nevyřčený pocit viny hlavního hrdiny a i okolni civilněji pojatý kontext tehdejšího života. ()

HDeer

Pri zdanlivom bilancovaní z hľadiska najlepších animovaných filmom figuruje štúdio Ghibli veľmi často, avšak v týchto výberoch sa objavujú zväčša diela po taktovkou Mijazakiho. Je pravdou, že jeho tvorba je v porovnaní s Grave of the Fireflies doslova neporovnateľnou najmä pre istú dávku nadľahčenia či naivity, no je celkom nespravodlivé, aby tak majstrovské dielo zapadlo prachom práve kvôli žánru, ktorý tak precízne nasleduje. Doposiaľ sa mi ešte nepodarilo zažiť silnejší protivojnový zážitok, alebo priam nenávistnú nechuť k spoločnosti, ktorá bezcitne a sebecky odvrhne kohokoľvek, kto sa im javí na príťaž. Atmosféru dotvárajú emotívne skladby, ktoré mnohokrát preniknú hlbšie, než divák očakáva a tak sa na mnohých miestach prirodzene bráni slzám. Vlastne sa už ani nečudujem, prečo po projekcii tohto filmu tasili Totora, zrejme v rámci toho dňa musela byť tá najpríjemnejšia okolnosť. Každopádne, veľká poklona a klobúk dolu za tak bezkonkurenčný kúsok. ()

Studio Ghibli zamíří na Netflix

Studio Ghibli zamíří na Netflix