Reklama

Reklama

Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový název)
  • Francie L'Arrivée d'un train à la Ciotat (více)

Obsahy(1)

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

Recenze (114)

Stíba 

všechny recenze uživatele

Snímek, o kterém traduje (a asi fiktivn) legenda, že při jeho sledování lidé z obavy, že je srazí jedoucí vlak, utíkali ze sálu. I když představa takové chvíle, která by musela být neskutečně silná úplně vyvolává husí kůži Tento kraťas (dá-li se tak padesátisekundový stoják vůbec nazvat) se dá považovat za pomyslný začátek éry kinematografie, éry, jež je po více něž sto letech neskutečným kolosem. ()

principessa

všechny recenze uživatele

A dá se tohle vůbec v dnešní době nějak ohodnotit? Kino se nám tu rodí před očima, tak 5 hvězdiček?... Byl to zázrak a já bratrům Lumières budu nadosmrti vděčná. Dala bych úplně cokoliv za to, abych mohla být v té době před plátnem, musel to být neskutečný, pro některé zcela určitě až infarktový zážitek... ()

Reklama

dwi 

všechny recenze uživatele

Pro diváky tehdejší doby asi nejvíce šokující film a spolu s Pokropeným kropičem nejvíce kopírovaný. Svým způsobem snímání vzbuzoval rozruch mezi obecenstvem, které vyskakovalo ze svých sedadel. Z povzdálí se blížící každou sekundou mohutnější vlak vzbuzoval pocit, že diváci skončí pod jeho koly. Tak silná byla z počátku kinematografie. Lumiér zde využil všech možností svého kinematografu. Sleduje vlak od nejmenší skvrny na obzoru až po jeho blízkou detailnost. Kamera zůstává ve statické poloze, takže pouze předměty mění svoji polohu. Můžeme zde zahlédnout i starou paní Lumiérovou ve skotské pláštěnce. ()

Wencek

všechny recenze uživatele

Hm zajímavé nikdy bych neřekl že příjezd vlaku může být tak...tak...tak obyčejný. No nic nedá se nic dělat je to přecejenom klasika všech klasik a proto dávam 1 000 000*. Ba ne, nepřísluší se mi hodnotit film co má 55 vteřin i když je z roku 1895 a dnes patří do kategorie ze zlatého fondu světové kinematografie. Nelze hodnotit něco co vlastně neni ani film ani nic jiného, je to jen pouze průlom v technickém vývoji lidstva. Ale jinak na svou dobu dobře zahráno a rozpočet filmu asi taky nebyl moc vysoký. A tržby celosvětově? Nevyčíslitelné. ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Zaujímavé je, že existujú dve rôzne verzie tohto filmu, pričom obe sú označené ako Lumiérovský film č. 653. Jedna sa nachádza napr. na http://www.youtube.com/watch?v=1dgLEDdFddk a druhá na http://www.youtube.com/watch?v=v6i3uccnZhQ Evidentne ide o dva rôzne vlaky, iné prostredia. Ďalšia do očí bijúca odlišnosť je rodová: kým v prvá verzia je takmer výhradne mužská, v druhom je počet žien s dlhánskymi sukňami a klobúkmi oveľa vyšší. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (9)

  • Diváci v kině se často schovávali pod sedadla, protože si mysleli, že vlak je skutečný. (Pavlínka9)
  • Navzdory mýtům nebyl film promítán na slavnostní projekci 28. 12. 1895, nýbrž až v lednu následujícího roku. Alespoň by tomu nasvědčoval i dobový program projekce, kde mezi deseti filmy není tento zahrnut. (Mr.Ocek)
  • Prvýkrát bol film premietaný 6. januára 1896 v indickom salóne, v parížskej kaviarni Grand Café. (Kub_ees)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno