Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový název)
  • Francie L'Arrivée d'un train à la Ciotat (více)

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

liborek_

V raných letech kinematografie byl Příjezd vlaku najnapodobovanějším námětem. Je to pochopitelné, už při první projekci vzbuzoval tento snímeček šokantní reakce a údiv. Postupem doby se už však podobný styl lidem zajídal a bylo jasné, že tohle je slepá ulička. Pokud jde o kopírování jako takové (ne jen přebírání námětů, ale skutečnou krádež), tak pan Lumiér v tom byl sám mistr. Bez rozpaků kopíroval např. Méliésovu Cestu na Měsíc a dál prodával s tím, že nedělá nic nekalého, protože kinematograf je vlastně jeho vynález a takže i ten film (který jím byl pořízen) patří svým způsobem jemu... Autorství v té době ještě nikomu nic neříkalo. ()

Laci

Tak po Odchodu z továrne som si musel zo zvedavosti pozrieť aj toto. To, čo sa mi na tom páčilo, je detailnejšie zachytenie ľudí aj samotného vlaku, čo v súčasnosti dáva "filmu" veľkú historickú hodnotu. Škoda, že Lumiéreovci nenatočili aj samotné premietanie, kedy sa ľudia zo strachu pred vlakom schovali pod sedadlá. Možno by tak natočili historicky prvú komédiu... ()

SOLOM.

Bratři Louis Lumière a Auguste Lumière byli – jsou a budou navždy legendami a průkopníky filmování a já se vždy rád podívám na jejich krátké snímky. Z pohledu dnešního diváka jsou to těžko docenitelné klenoty, ale tenhle kus historie má prostě v sobě kouzlo i po tolika letech. Viděl jsem obě verze příjezdu vlaku… ()

Trevor

Zaujímavosťou bolo určite aj to, že dav ľudí nevenoval tomu, že ich natáčajú pozornosť. Neviem, či som ja nemal väčšiu námahu vyhľadať tento film na čsfd ako bratia Lumiérovci ho natočiť. A áno, dá sa to hodnotiť aj v dnešnej dobe...doplnenie komentára po zhliadnutí dokumentu Bratři Lumiérovci z roku 2017. Toto je povestný film ktorý pri premietaná vystrašil divákov tak, že pred vlakom ktory sa na plátne objavil začali utekať a mal za dôsledkov že si bratia uvedomili akým obrovským fenoménom sa nakoniec film môže stať...a našťastie pre nás aj sa stal. ()

Wencek

Hm zajímavé nikdy bych neřekl že příjezd vlaku může být tak...tak...tak obyčejný. No nic nedá se nic dělat je to přecejenom klasika všech klasik a proto dávam 1 000 000*. Ba ne, nepřísluší se mi hodnotit film co má 55 vteřin i když je z roku 1895 a dnes patří do kategorie ze zlatého fondu světové kinematografie. Nelze hodnotit něco co vlastně neni ani film ani nic jiného, je to jen pouze průlom v technickém vývoji lidstva. Ale jinak na svou dobu dobře zahráno a rozpočet filmu asi taky nebyl moc vysoký. A tržby celosvětově? Nevyčíslitelné. ()

• Diváci v kině se často schovávali pod sedadla, protože si mysleli, že vlak je skutečný. (Pavlínka9)
  • Prvýkrát bol film premietaný 6. januára 1896 v indickom salóne, v parížskej kaviarni Grand Café. (Kub_ees)
  • Spočiatku utŕžili Lumièrovci veľmi malé tržby, avšak keď začali premietať 20-krát denne, dosiahli príjem 2500 frankov. (Kub_ees)