Reklama

Reklama

Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat

(festivalový název)
  • Francie L'arrivée d'un train à La Ciotat (více)
Dokumentární / Krátkometrážní
Francie, 1895, 1 min

Obsahy(1)

Dnes již legendární film bratří Lumiérů, kteří sestrojili první kameru a kopírku v jednom. Děj je velice jednoduchý. Statická kamera stojí na nádraží a sleduje přijíždějící vlak. Když vlak zastaví, začnou vystupovat a nastupovat cestující. (RadimFišer)

Recenze (107)

Radko 

všechny recenze uživatele

Zaujímavé je, že existujú dve rôzne verzie tohto filmu, pričom obe sú označené ako Lumiérovský film č. 653. Jedna sa nachádza napr. na http://www.youtube.com/watch?v=1dgLEDdFddk a druhá na http://www.youtube.com/watch?v=v6i3uccnZhQ Evidentne ide o dva rôzne vlaky, iné prostredia. Ďalšia do očí bijúca odlišnosť je rodová: kým v prvá verzia je takmer výhradne mužská, v druhom je počet žien s dlhánskymi sukňami a klobúkmi oveľa vyšší. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Dospel som k názoru, že najväčšiu zásluhu na vzniku kreatívnej filmovej tvorby majú francúzski bratia Auguste Lumiére a Louis Lumiére – The Lumiére Brothers. Veď práve oni začali nápadito experimentovať s kamerou. Začali tvoriť vlastné filmové diela. Z pohľadu dnešného konzumného diváka sú to len veľmi jednoduché, krátke, prestarnuté, nekvalitné zábery. Avšak pre históriu kinematografie a ľudí, ktorí sa o ňu zaujímajú to má veľkú hodnotu. A tak aj obyčajný „Príjazd vlaku na nádražie v La Ciotat“, ktorý natočili v roku 1895, je dnes cenným filmárskym klenotom. *** ()

Reklama

EdaS 

všechny recenze uživatele

Popular legend has it that, when this film was shown, the first-night audience fled the café in terror, fearing being run over by the "approaching" train. This legend has since been identified as promotional embellishment, though there is evidence to suggest that people were astounded at the capabilities of the Lumières' cinématographe. zdroj:http://www.imdb.com/title/tt0000012/trivia ()

dwi 

všechny recenze uživatele

Pro diváky tehdejší doby asi nejvíce šokující film a spolu s Pokropeným kropičem nejvíce kopírovaný. Svým způsobem snímání vzbuzoval rozruch mezi obecenstvem, které vyskakovalo ze svých sedadel. Z povzdálí se blížící každou sekundou mohutnější vlak vzbuzoval pocit, že diváci skončí pod jeho koly. Tak silná byla z počátku kinematografie. Lumiér zde využil všech možností svého kinematografu. Sleduje vlak od nejmenší skvrny na obzoru až po jeho blízkou detailnost. Kamera zůstává ve statické poloze, takže pouze předměty mění svoji polohu. Můžeme zde zahlédnout i starou paní Lumiérovou ve skotské pláštěnce. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Typický Lumierovský dokument, je dost zajímavé to vidět, ale nějak rozumně to ohodnotit a zdůvodnit už je velmi obtížné. Co na tom také hodnotit, když kamera je statická, zvuk pochopitelně není a trvá to ani ne minutu... Snad leda to, že je to koukatelné a je to výborný dobový dokument. Odchod z továrny je v tomto směru ale ještě lepší. ___ Mylný komentář: dwi - tohle není stránka o Urban legends. Zajímavý komentář: Radko. Vtipný komentář: gr8 escape. Nepochopitelný komentář: Klobouček. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (9)

  • Sekvence o jediném záběru trvající 50 sekund. (Pavlínka9)
  • Diváci v kině se často schovávali pod sedadla, protože si mysleli, že vlak je skutečný. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama