poster

Příjezd vlaku na nádraží v La Ciotat (festivalový název)

 • Francie

  L'arrivée d'un train à La Ciotat

 • USA

  The Arrival of a Train

 • Velká Británie

  The Arrival of a Train

 • Velká Británie

  The Arrival of a Train at La Ciotat

Dokumentární / Krátkometrážní

Francie, 1895, 1 min

 • Laci
  ****

  Tak po Odchodu z továrne som si musel zo zvedavosti pozrieť aj toto. To, čo sa mi na tom páčilo, je detailnejšie zachytenie ľudí aj samotného vlaku, čo v súčasnosti dáva "filmu" veľkú historickú hodnotu. Škoda, že Lumiéreovci nenatočili aj samotné premietanie, kedy sa ľudia zo strachu pred vlakom schovali pod sedadlá. Možno by tak natočili historicky prvú komédiu...(25.7.2011)

 • principessa

  A dá se tohle vůbec v dnešní době nějak ohodnotit? Kino se nám tu rodí před očima, tak 5 hvězdiček?... Byl to zázrak a já bratrům Lumières budu nadosmrti vděčná. Dala bych úplně cokoliv za to, abych mohla být v té době před plátnem, musel to být neskutečný, pro některé zcela určitě až infarktový zážitek...(11.9.2012)

 • Frajer42
  odpad!

  Snímek zachycující příjezd vlaku, který ve své době šokoval spousty lidí, kteří na něj vážili mnohdy dlouhou cestu, aby se mohli mrknout na celou minutu dlouhý film, přičemž velká část z nich před vlakem prchala a ani se nedodívala. Mimo jiné si můžeme všimnout, kam až se francouzské vláčky od toho roku posunuly. Ještě že se filmu ujali hned dva režiséři. Pro jednoho by to byla hrozně náročná makačka. Vždyť celý tento "film" obnášel najít vhodné místo pro kameru a čekat...a čekat...a čekat. Na jízdní řády se tehdy asi až tolik nedbalo. Dost mě mrzí, že když už Lumiérovci měli kamerku a uměli s ní manipulovat, že nebyli trošku kreativnější. Minimálně o celých 100 % víc. Úplně mi nejde do hlavy zdejší hodnocení. Buď jste hrozně ctižádostivá bytost a chcete si zachovat image kinematografického odborníka, nebo trpíte přehnanou láskou k vlakům a dáte plný počet. Druhá varianta je, že patříte do té početnější skupinky a koukáte na filmy hlavně pro zábavu. Potom sáhnete po hodnocení zcela opačném. Toto hodnocení tu není tak obvyklé, protože člověk z druhé skupiny na snímek, jako je tento, jen tak nenarazí. Jediné, co ho k takovému filmu přivede je zvědavost. Hodnocení mezi těmito dvěma extrémy vůbec nerozumím.(25.8.2014)

 • P/\/EL
  ****

  kvalita je celkem dechberoucí, duch doby, nastupující modernita: rychlost, shon, spěch, troška dobové módy, no, je tam toho spousta...také mě to trochu fascinuje, vidět tu dobu v pohybu...na fotkách, malbách, no, zdokumentovaná je víc než dost......dobře, takže jeden z prvních dokumentů, co se záběru týče, také to není špatné, mohlo to být více doprava, více v rovině, ale tak samozřejmě je to spíš kuriozita, popravdě je to celkem fuk, že tohle bylo první, no, něčim se začít muselo....nevím, co to vzbuzovalo, no, jistou fascinaci, strach, já nevim..určitě je o tom textů....taková fotografie, tak ta byla dávno o dost dále, teda, co se postupů týče..kompozice, obsah, výtvarná stránka.....tohle je vlastně jedno z prvních amatérskejch videí, takže to nese jisté nedostatky....přecijen, byly to spíše koumáci a pionýři.....sláva jim, samozřejmě, je to vzláštní, že film byl zprvu - těch 20 let spíše taková kuriozita.....atrakce skoro pouťová........Lumiér, Edison, i ten náš Kříženecký a další ani neznám, tak je pěkné, že se pokoušeli i dokumentovat svět kolem, jinak divácky atraktivnější jistě byly nějaké zajímavosti, třeba jak má Edison - ono to bylo i nějak kolorované, tanečnice - sukně, látky..........ale cením si, že zkoušeli i toto, mysleli dost dopředu, na nás....na budoucí generace...ach jo.............no, třeba hodně hustý a teď nevim, jestli to na čsfd je - je ten běh koně od Muybridge....ale, když ona je to spíš taková animace...ale je to o 20 let starší...ale o to nejde, je to spíš jakože tip...resp. má to i větší význam...(5.8.2011)

 • Trancetino
  *****

  Pre mňa sú takéto fenomény úplne fascinujúce. Necelá minúta dokázala rozpútať všetko ohľadom obrazu, ktorý sa nám hýbe pred očami. Pre mňa je tento výtvor niečo, ako keď Karl Friedrich Benz zostrojil prvý motorový trojkolesový automobil na svete. Čítam kopec komentárov a vidím len samé dristy. Absolútne neporovnateľné s dnešnou dobou. Nechápem ako niekto dokáže napísať, že to ani nie je film. V tej dobe sa ešte nič netočilo. Absolútne nič. Vie si to tu vôbec niekto predstaviť? Samí chytráci, ktorí by ani nedokázali natočiť s mobilom vlastné padajúce hovno do záchodovej misy (myslím, že už som to tu niekde písal), lebo by im spadol telefón do hajzla, ktorý si kúpili v obchodíku. Oni takú úplne jednoduchulinkú možnosť nemali. Museli to vymyslieť sami. Som šťastný, že to neboli Američania, ale Európania.(25.12.2017)

 • - Sekvence o jediném záběru trvající 50 sekund. (Pavlínka9)

 • - Prvýkrát bol film premietaný 6. januára 1896 v indickom salóne, v parížskej kaviarni Grand Café. (Kub_ees)

 • - Navzdory mýtům nebyl film promítán na slavnostní projekci 28. 12. 1895, nýbrž až v lednu následujícího roku. Alespoň by tomu nasvědčoval i dobový program projekce, kde mezi deseti filmy není tento zahrnut. (Mr.Ocek)