The Primevals

RUSSELL

Pozapomenutá relikvie z minulosti se po 29 letech od začátku natáčení dostala před zraky diváků – a já jsem za to rád! The Primevals se dokonce začalo vyvíjet už v roce 1978 a součástí původní crew byl i legendární Phil Tippett, jenže kvůli očekávaným vysokým nákladům na produkci se projekt neustále odkládal. Nutno ještě podotknout, že úplné prvopočátky sahají až do roku 1968, kdy vyšel krátkometrážní snímek Raiders of the Stone Ring od Davida Allena, který obsahuje značnou část motivů z The Primevals a tudíž jde o prototyp celého projektu. Producentovi Charlesi Bandovi se projekt líbil a celá osmdesátá léta jej plánoval v rámci své produkční společnosti Full Moon Features natočit, jenže k realizaci došlo až v roce 1994 a to v podstatě jen díky obřímu kasovnímu úspěchu Jurského parku. Příběh je takovým mixem Jurského parku a dalších žánrových klasik jako třeba Ztraceného světa Arthura Conana Doylea – nejzásadnějším vlastním vkladem je pak přítomnost mimozemšťanů a „reptiliánů“. Stopmotion animace si vyžádala dva roky tvrdé práce a film měl původně vyjít v roce 1996, jenže Band přišel o distribuční dohodu s Paramountem a k tomu všemu režisér Allen onemocněl a nakonec v roce 1999 zemřel. Film tak byl odložen a nevypadalo, že by se kdy dočkal svého dokončení a uvedení. Až v roce 2018 díky finanční podpoře z kampaně na Indiegogo vybral Band potřebnou sumu peněz pro dokončení snímku a v roce 2023 s ním začal obrážet festivaly. 5 % původního materiálu se ztratilo, tyto sekvence by však ve vydání na VOD měly být nahrazeny storyboardy pro dokreslení chybějících fragmentů příběhu. Já jsem viděl verzi bez těchto doplňkových pasáží a neměl jsem ani na chvíli pocit, že by něco důležitého chybělo. The Primevals nejsou žádnou zásadní peckou, ale rozhodně jde o zábavný dobrodružný snímek s kvalitní hudbou, krásnou výpravou, sympatickými (i když dosti topornými) postavami a s famózní stopmotion animací, která ve filmu vydaném v roce 2023 působí stejně archaicky jako samotné příšery, které se v něm objevují. Avšak právě to je na The Primevals tak kouzelné! ()

Goldbeater

The Primevals je projekt studia Full Moon Features, jehož převážná část byla natočena v roce 1994 po značném úspěchu Jurského parku, nicméně po problémech s financováním zůstal nedokončen a po úmrtí režiséra Davida Allena téměř na tři dekády odstaven. Až před pár lety se producent Charles Band rozhodl, že zaplatí dokončení celého snímku, a tak tu v roce 2023 máme po dlouhých 29 letech konečně finální produkt, jenž je vyloženě žánrovým reliktem z poloviny 90. let využívajícím ve značné míře technik stop-motion animace. Dějově je to takový Ztracený svět s malým žánrovým twistem a k tomu poměrně hloupoučká, úsměvná podívaná, ale rozhodně to má bezelstné kouzlo Bandových produkcí, a pokud jste fanoušky braků od studia Full Moon, určitě vám to sedne. [Sitges 2023] ()