Vězeň číslo C33

(TV film)
  • Velká Británie Prisoner C33
Velká Británie, 2022, 68 min (Alternativní 59 min)

Režie:

Trevor Nunn

Kamera:

Johann Perry

Toby Stephens

Z hlubin bezedných tě volám, Hospodine, vyslyš můj hlas! ... Píše se rok 1896 a slavný dramatik, prozaik, básník a esejista Oscar Wilde si v žaláři v Readingu odpykává dvouletý trest, k němuž byl odsouzen o rok dříve za hrubý přečin proti mravopočestnosti (jak tehdejší zákon nazýval homosexuální pohlavní styk). Vězení Wildea téměř zlomilo a uvrhlo do hlubin zoufalství. Nelidskými podmínkami zdeptanému muži se v horečnatém stavu blízkém šílenství zjeví jeho mladší, sebevědomé já. V rozhovoru s ním Wilde bilancuje svůj život a svádí zápas o znovunalezení důstojnosti... Komorní drama pro jednoho herce natočil pro britskou BBC podle scénáře Stuarta Petersona, plného odkazů a citací z Wildeova díla, uznávaný divadelní a filmový režisér Trevor Nunn, který celých osmnáct let zastával funkci uměleckého ředitele slavné Royal Shakespeare Company a v roce 2002 byl za mimořádný přínos britské divadelní scéně povýšen do rytířského stavu. V ústřední „dvojroli“ podává strhující výkon známý anglický herec Toby Stephens. (Česká televize)

andrii

(Náru)Živé stíny, vlnolamy, muka mysli popelavého "Krasoně." Rozpolcený vjem. Dříve kníže sofistikované litery, magik salonního dialogu v ohnivém kabátě. Vládne cele palčivých mračen. ()

ostravak30

Oscar Wilde žil v době, kdy byla homosexualita tvrdě trestaná a navíc měl tu smůlu, že vězení působila mnohem drsněji než nyní. Ó svatá prostoto, jak moc bychom taková vězení potřebovali dnes. Není divu, že v tehdejších podmínkách se musel skoro zbláznit. Navíc ho to nejspíš zničilo i společensky. Tuto rozervanost duše perfektně ztvárnil Toby Stephens. O. W. navíc ve svých hovorech vedl spousty filozofických řečí, z nichž řada působila nadčasově a měla by platnost i dnes. ()

Flego

Dráma z najhlbších zákutí trpiacej ľudskej duše v nehostinnom žalári. Toby Stephens ako potupený Oscar Wilde famózny. Tretia recenzia. ()

rivah

Dramatická analýza duše a mysli básníka Oscaea Wilda sedícího v žaláři prori svému alter ego, on v šedém vězeňském munduru a proti němu vyzdobený dvojník. Kaje, naříká, bouří se, uvažuje i vtipkuje a dvojník důvtipně reaguje. Nejprve temný žalář a ke konci tam prosvítá slunce....Skvělá role Toby Stephense v dvojroli.(70%) ()