• Dan9K

Snímek pojednává o Polácích a zejména o hrdince Vioně v době několik let před 1. světovou válkou, kdy se Poláci snažili vymanit z okovů carského Ruska a byli kvůli tomu často vězněni a popravováni. I přesto, že ve filmu je naděje na velmi poutavou podívanou, téměř z celého filmu jsem měl pocit, že se toho děje hrozně moc zajímavého okolo, jenom to zrovna jako na potvoru nenatočila kamera a my sledujeme to nejnudnější, co příběh nabízí. Za to stojí až samotný závěr konečně se odehrávající v oné pevnosti mlčení, vyslýchání vězňů a vzpoura. Škoda pak onoho producentského zásahu ohledně závěru filmu. Objektivněji bych to viděl na o hvězdičku více, ale dát jí nechci. Možná i proto, že mě trochá zklamala hudba dvou členů Pařížské šestky, Honeggera a Milhauda, která možná nedostala dostatečný prostor, ale také byla ticho v době, kdy být ticho nemusela.(7.5.2008)