Stopmotion

všechny plakáty
Trailer

Animátorka stop-motion se po ztrátě své despotické matky snaží ovládnout své démony. (JasonCZ)

Trailer

pornogrind

Krátkometrážní tvorba Roberta Morgana se mi velice líbí. Kromě jednoho jsem viděl všechny jeho krátkometrážní filmy. Nyní přichází se svým prvním celovečerákem na kterej jsem se hodně těšil. Jde o film tématicky věnovanej tomu co jde Morganovi nejlíp a to je Stopmotion animace. Pro někoho to bude film s pomalým dějem kde se toho až tak moc neděje ale já osobně jsem se nenudil ani minutu. Nevím co od toho kdo očekával ale za mě je to dobrý psycho který má nepopsatelnou atmosféru. Pochválit musím i výběr hlavní herečky. Aisling Franciosi už mě sice o svých hereckých kvalitách přesvědčila zejména ve filmu The Nightingale a tady to jen potvrdila. Morganův Stopmotion oceňuji silnějšími 4hvězdami a už teď jsem zvědavej s čím přijde Morgan příště. Případným dalším divákům nejdříve doporučuji seznámit se s Morganovou krátkometrážní tvorbou ať alespoň trochu vědí do čeho jdou. Ikdyž si stejně myslím, že tohle moc lidí asi neocení. ()

RUSSELL

Podobná premisa jako Evil Ed či Censor – k druhému zmíněnému to má ještě blíž nejen tím, že jde o britský horor, ale ve výsledku hlavně tím, že se oba snímky tak trochu utopí ve vlastní prdeli. Za sebe ale musím konstatovat, že mi Stopmotion sedlo víc než Censor a v tomto souboji tonálně podobně laděných snímků v mých očích vyhrává. Silnou stránkou filmu Roberta Morgana je místy nepříjemně skličující atmosféra, která ne vždy naplno funguje, ale občas má tu sílu zarýt se divákovi pod kůži – zejména když jsou v dění zapojené stopmotion kreatury vytvořené z mršin. Velmi se mi líbil motiv vysloužilé legendy ve svém rukodělném oboru, která chce na sklonku života dokončit svůj poslední film, avšak v cestě jí stojí artritida, díky které svou práci není schopná vykonávat, a tak despoticky diktuje své dceři bez tvůrčích vizí a nápadů, co přesně dělat. Jenže tohle je použito pouze jako odrazový můstek  – příběh se po chvilce stočí jiným směrem, začne rychle kupit jedno klišé za druhým a putuje přesně tam, kam jsem čekal. ()

EvilPhoEniX

Robert Morgan je dá se říci expert na Stop-motion animaci a svůj um předvedl v kraťasu Bobby Yeah, jenže celovečerní podoba mu až tak nesedí, jelikož mi přišlo, že se držel hodně zkrátka a žádná zvrácená uchylárna se bohužel nekoná. Film se snaží sice přinést závan čerstvého větru do hororového žánru, jenže hororových atrakcí je zde málo a díky pomalejšímu tempu z toho neni ani žádná pořádná zábava. Vdechnout život loutkám pomocí masa a mrtvé lišky byl celkem zajímavý nápad a finální podobizna byla celkem creepy, ale něco zajímavého se začne dít opravdu až 15 minut před koncem a to je pozdě. Je to někde přesně na půl cesty. Sympatie za nápad, avšak mohl se vyřádit daleko více. 55% ()

ricci.s

Robert Morgan ma už v minulosti zaujal svojimi krátkometrážnymi depresívnymi animákmi, predsa len, niečo také ako Bobby Yeah sa často nevidí, takže som bol zvedavý, ako si poradí s celovečerným filmom. Toto  nevšedné dielo o animátorke posadnutej svojim filmom je vlastne psychologický body-horor s animovanými vsuvkami, takže som rád, že sa objavilo niečo aspoň trochu nevídané a svoje momenty to rozhodne malo. Najviac som však spozornel až v záverečnej tretine, kedy konečne došlo aj k nejakým vraždám. Takže je trochu škoda, že technická či výtvarná stránka filmu jasne prevalcovala tú obsahovú – ako scenárista má totiž Morgan pred sebou ešte veľa práce. Bolo to fajn, ale čakal som väčšie zverstvo. ()

darkrobyk

Studie šílenství. Ella pomáhá své matce s animací jejího posledního filmu. Matka má artritidu v rukou, a tak se Ella stává jejíma rukama, zatímco matka je mozkem. Ellu nazývá příznačně loutkou a říká, že když ji nebude vodit ona, bude to někdo jiný. Jako - hele, Ello, jsi totálně neschopná se o sebe a cokoliv sama postarat. Není divu, že se nebožačka začne propadat do jiných světů a nočních můr. Jako podobenství OK, animace fajn, ale přeci jen jsem čekal větší zážitek. Možná zato může i hudba, která mi po většinu času nesouzněla s obrazem. Jediná scéna pro mne byla hudebně a obrazově intenzivní - na večírku. Bavilo mě rozkrývat symboly, včetně posledního, jen mě tolik nepřekvapovaly. Každopádně jsem zvědav na Morganův další celovečerák, který by klidně mohl být přímočařejší a přitom děsivější. Tohle je rozhodně pro menšinové publikum a já se divím, že se do toho pustili i mainstreamoví diváci. Jejich zklamání je pak pochopitelné. 3,5* po druhém zhlédnutí přeci jen zaokrouhlím na 4* ()

Související novinky

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

56. MFF fantastických filmů v Sitgesu

14.10.2023

V posledních deseti dnech probíhal ve slunném katalánském Sitgesu 56. ročník Mezinárodního festivalu fantastických filmů. Kulturní svátek zahrnující zástupce zejména žánru hororu, thrilleru, fantasy… (více)