Cirkus

TV spot

Hrdinou příběhu je bez práce a peněz stále hladový Tulák, kterého právě pronásleduje policie, neboť jej považuje za kapesního zloděje. Při honičce je zahnán do manéže cirkusu. Svými komickými pády i jednáním nešiky probudí v divácích tolik bouřlivého smíchu a nadšení, že se jej ředitel cirkusu rozhodne zaměstnat jako klauna. Později se hodlá stát skutečným umělcem a získat lásku přitažlivé krasojezdkyně… Do příběhu plného humoru i sentimentu přimíchal scenárista, režisér a herec Charlie Chaplin také trochu ze smutné a bolestné reality života chudých lidí, současně ukazuje, jak obtížné je diváky v manéži zaujmout. Vedle obdivuhodné choreografie tento snímek i dnes může zaujmout gagy, klaunskou komikou a mistrovským ztvárněním Tuláka. V roce 1928 Charlie Chaplin za Cirkus získal Oscara, v podobě Zvláštní ceny udělené současně za scénář, herecký výkon a produkci filmu. Film byl původně natočen beze zvuku, také k němu později byla dodána hudba, kterou napsal Charlie Chaplin. (Česká televize)

Desmi

Tohle není pro oko o nic lepší, než drát. Přesto mě Chplin překvapil. Říká se mi to těžko, ale už jsem viděl i horší věci.. ()

Grimaldi

Filmografie Charlieho mi byla až do nedávna neznámá a ze srdce filmového fanouška toho lituji.Cirkus jako takoví mě nikdy moc nelákal,ale to,jak zde všechny jeho prvky dokázal Chaplin využít si zaslouží uznání.Po celou dobu jsem nechtěl odklonit zrak z obrazovky,abych ani na moment nepřišel o humornou,nebo taky dramatickou scénu ! Tento film jasně ukazuje že život je nejlepší (tragi)komedie a přes všechny naše pády,stojí za to se zase postavit a se vztyčenou hlavou pokračovat dál na té dlouhé cestě,dokud stále ještě můžeme. ()

PTuranyi

Charlie Chaplin v svojej tradičnej roli tuláka tentokrát rozohrá pár skečov v cirkuse. Z tuláka cirkusovým zabávačom a povrazolezcom. Začne zámenou peňaženiek vďaka zlodejovi,  Ikonická scén naháňačka v zrkadlovom bludisku, scéna s levom v klietke, nácviky cirkusových čísel s klaunami a vystúpenie na lane. To všetko preto, aby urobil radosť chudobnej cirkusovej tanečnici. Tá sa však zamiluje do povrazolezca. Chaplinovho tulák napriek tomu nakoniec dá mladý párik dohromady a zachráni tak tanečnicu pred majiteľom cirkusu. Na záver tulák melancholicky odchádza do diaľky. ()

Monniques

Sice jsem se u filmu zasmála nahlas jen asi dvakrát, ale mně stačí jen to, že to je dílo pana Chaplina a Chaplin je, byl a bude prostě frajer. Kouzlo černobílých grotesek je prostě fascinující a mě to baví. Takové filmy pohladí na duši. ()

honza.g

Vyspělá megagroteska na sklonku němé éry. Chaplin je mistr ve využití skromných prostředků, které tehdejší fimová technologie měla, a dokázal divadelním herectvím, ale beze slov vystihnout psychologii postav i jemné emocionální posuny v ději. POZOR Spoiler --- Závěrem filmu, kdy tulák nechá cirkus odjet bez sebe, a to těsně po té, co se v dobré obrátily všechny vztahy a s ředitelem plácl na další angažmá, scénáristicky předběhl dobu o mnoho let. ()