Ahí va el diablo

• Austrálie

Horor / Thriller

Mexiko, 2012, 97 min

Ernesto Herrera

Bogliana jsem už minule chválil za Penumbru, přičemž část svého tehdejšího komentáře bych mohl zkopírovat i sem k Here Comes the Devil. Ten člověk se film od filmu lepší a dělá zajímavější a zajímavější kousky. Jeho nejnovější horor působí sice minimálně zpočátku trochu uměle (nízký rozpočet je sem tam znát, na mysl mi zprvu přišlo připodobnění k vizuálu jihoamerických telenovel), ale postupem času tahle výtka překvapivě mizí. Atmosféra funguje a minimálně v jedné scéně dá Bogliano vzpomenout i na své gore začátky. Celkově je film ale hlavně takový plíživě znepokojivý.(23.12.2013)

• *CARNIFEX*

Manželskému páru sa počas dovolenky nečakane zatúlajú obe dospievajúce deti. V momente keď strácajú veškeré ilúzie z ich návratu, privezie ich policajná hliadka. Po pár dňoch si všimnú, že s ich správaním niečo nie je v poriadku. Čo sa im počas noci kedy boli nezvestné vlastne prihodilo? Tento snímok ma veľmi pomalý rozbeh. V prvej hodine zaujme jednou výbornou gore scénou. Trošku málo, nie? Následne sa síce atmosféra predsa len zlepší, ale že by sa jednalo o nejaký hororový zázrak dosahujúci úroveň takmer 70%, to ma teda dosť prekvapuje. Snímok totiž neobsahuje jednu poriadnu atmosferickú scénu, ktorú by si divák zapamätal, ktorá by ho aspoň trošku vystrašila. Áno, áno, je v skutku pekne natočený a zo strany aktérov pomerne slušne zahraný, ale tak toto je horor? - 50%.(28.12.2013)

No neviem, pre mňa dosť rozporuplný film, neprišiel mi ani znepokojivý, ani atmosferický, a jedna dobrá gorescéna celkový dojem nezmení. Síce to na mňa nepôsobilo problémovo, čo sa týka scenára, kamery, deja, hercov, alebo hudby, práve naopak, mal som pocit, že sledujem zaujímavý film so zaujímavou myšlienkou a zaujímavým dejom, ktorý aspoň nepôsobil otravne (povedzme na rozdiel od Penumbry, pri ktorej som mal problém vydržať a bolo to pre mňa utrpenie pozerať), ale aj tak ma to veľmi nechytilo. Ako keby sa Bogliano v poslednej dobe koncentroval iba čisto na príbeh filmu, a všetky ostatné aspekty vynechával - takže sa jedná vlastne len o to, ako to celé dopadne a kedy (a či vôbec) dôjde k nejakému zaujímavému zvratu. Nehovorím, že to nefunguje, ale ako horor to u mňa opäť neobstálo. Pozrieť sa to síce dalo v pohode, ale mne omnoho viac sedia jeho predchádzajúce masakrálne exploiťáky.(24.12.2013)

70 %. Veľmi zvláštne a osobité, čiže to určite nebude sedieť každému, ale čím viac hororov ste v živote videli a tým viac ste unavený z neoriginálnej rutiny mnohých z nich, o to viac si tento drsný mexický opus užijete. O čo vyzerá horšie po vizuálnej stránke (ale aj to je svojím spôsobom plus – snímka vďaka tomu pôsobí mimoriadne nepríjemne, naturalisticky, naliehavo a intenzívne), o to je originálnejší a nepredvídateľnejší po príbehovej.(11.1.2017)

Bogliano opět jinak... Ten chlap vystřídá za svoji kariéru všechny možné subžánry a v žádném vyloženě nepropadne. Here Comes the Devil je pro mne velmi milé překvapení, které mne udrželo v pozornosti, bavilo, zaujalo a líbilo se mi formou i obsahem. Kdo čeká potoky krve, ten se nedočká. Je zde jedna vražda, ale ta stojí maskérsky za to ... mazec! Jinak film hraje spíše na divákovy nervy v rámci tísnivé, záhadné atmosféry. Stále něco visí ve vzduchu, věci jsou nejasné, film tak nějak spojuje více žánrů. Divák se dočká erotických scén a sexuálního obsahu, který mu ale rozhodně nebude příjemný. A v tomto je právě onen zádrhel ... na někoho toto nepůsobí, na mne ovšem hodně. Nebudu spoilerovato co konkrétně jde, ale právě to ono mi přišlo nejvíc nechutné a zvrácené ... i když je zobrazeno jen v náznacích (jinak to ani nejde ... ). Osobne jsem vyloženě spokojen, není to nějaká pecka mezi oči, ale je to velmi dobré ...(10.1.2014)