poster

Pohádka o princezně a bohatýru

 • Sovětský svaz

  Ruslan i Lyudmila

 • Sovětský svaz

  Ruslan i Ljudmila

 • Sovětský svaz

  Руслан и Людмила

 • anglický

  Ruslan and Ludmila

Pohádka

Sovětský svaz, 1938, 53 min

Předloha:

Alexandr Sergejevič Puškin (kniha)

Kamera:

Tamara Lobova

Komentáře uživatelů k filmu (2)

 • ripo

  Alexandr Sergejevič Puškin napsal svůj slavný epos „Ruslan a Ludmila" v dvacátých letech minulého století. Dílo, v němž se snažil využít pečlivě sebraného ruského folklórového materiálu a které tvořil pod vlivem různých ruských i cizích pramenů, vzbudilo ve své době velký ohlas a přímo polemiku, neboť v tehdejší společnosti právě použití národopisného materiálu vzbudilo pohoršení. Filmové zpracování Puškinova eposu nepřesvědčí o významu své předlohy pro tvorbu jednoho z největších ruských básníků a pro ruskou literaturu. To však není na závadu filmu, protože je především určen mladším divákům, pro které zejména sovětské pohádkové filmy mají velký význam. Všechny sovětské filmové pohádky, a bylo jich u nás již uvedeno několik, vzbudily vždy ohlas u našich dětí. Je však škoda, že film byl pouze otitulkován a že průvodní krásné verše Puškinovy jsou recitovány rusky. Co je pro dospělé diváky kladem, že totiž mohou poslouchat verše v dokonalém ruském přednesu, verše, které mají v sobě mnoho humoru a ironie (neboť Puškin zbásnil osudy svého bohatýra a jeho soků s velkou dávkou ironie, kterou se autorům filmu nepodařilo vyjádřit), je pro mladé diváky záporem, neboť slyšené slovo děj lépe vysvětlilo než čtené titulky. Filmový přehled 9/1952(29.11.2007)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Ludmila je krásná, jedna z nejkrásnějších pohádkových princezen, kyjevský dvůr vypadá tak, jak nejspíš vypadal i ve skutečnosti, Černomor působí víc než opravdově, Ruslan je urostlý chlapík, Naina je patřičně potvorná záporačka a slyšíme skvělé Puškinovy verše, což je jeden z kamenů úrazu. On nám to celé vypráví recitátor komentátor, postavy samy neřeknou ani popel. A co neodkecá vypravěč, to se dočteme v mezititulcích. Vizuálně to je velmi dobré, místy nádherné, ale je to prakticky němý film, což je paradoxní u filmu, kde se mluví tolik. Z důvodů všech zmíněných protože jdu s hodnocením výš, než si to asi objektivně zaslouží, protože .....(13.4.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace