Katedrála

Animovaný / Drama / Krátkometrážní / Sci-Fi
Polsko, 2002, 7 min

Scénář:

Tomasz Bagiński

Bádateľ navštívi niečo, čo sa zdá byť ako ruina gotickej katedrály. Objavujú sa tu podivné sochy, tajomné myšlienky a hlasy ho prenasledujú a on podvedome kráča na koniec. Zrazu vychádza slnko a on sa nachádza na konci útesu. Pútnik objaví niečo zvláštne. Je to podstata náboženstiev alebo je to niečo hlbšie a tajomnejšie? (genetique)

Estrellita

Možná jsem to dostatečně nepochopila, možná jsem prostě jenom neměla tu správnou náladu. Možná bych taky hodnotila jinak, kdyby ovšem nedošlo na pointu. Perfektní konec, moc se mi líbil! 60% ()

Sfinkter

Líbila se mi hudba, líbila se mi animace, líbil se mi nápad i gradace. Mystické a dalece přesahující náměty ostatních animátorských projektů. O to více si Katedrály cením, že je dílem polských tvůrců. ()

DaUr

Úžasná hudba, to ano. Ale to je tak vše. Animace průměrná, děj slabý, pointa téměř nulová. 40%. ()

terunka003

Graficky skvělé, tajemné, mysteriózní, sci-fi, nevyřčené. Snímek je celkově velmi podařený, jen ten konec v sobě skrývá mnoho nevyřčeného. Jde o náboženství, či o něco z ještě vyššího řádu? Nebo je to spojení sil jedinců, kteří se obětují pro ostatní generace? Hmm.. ()

dANo

Keby som mal hodnotiť len formu, tak nemám problém dať aj 100%, ale keďže to je aj o obsahu, tak musím ísť dole s hodnotením, lebo som ostal celkom slušne sklamaný... Ako som spomenul, tak animácia a hudba boli fakt úchvatné, lenže ten príbeh mi prišiel nejaký slabučký, vôbec som nebol prekvapený zo záveru, no proste obsah = nuda. Je to skôr 3 a 1/2*, ale 4 nemôžem dať. :o( ()

-ELFKA-

Dokonalá animácia a ponurosť Katedrály Vás strhnú. Depresívnosť naberie nový ráz, zrazu je krásne cítiť beznádej. Nič tu neuteší, ale zato celkový dojem aj tak poteší:-) ()

Spock

Vytříbená animace, která se musí líbit každému. Možná to jen mohlo být o něco delší, aby se více „rozvinul“ příběh. ()

PollyJean

škoda té příliš počítačové techniky, škoda té tuctové hudby. Závěr moc pěkný, ale se Světlonošem bych to přece jen nesrovnávala, ten stojí mnohem výš. ()

klima777

Jacek Dukaj, chytrá hlava polské fantastiky. Píše dobře. Občas krade nebo si postmoderně půjčuje [v povídce Katedrála mj. od Roberta Holdstocka (R. I. P.)].--------- A pak přijde pan Baginski. Udělá film. Světe, div se, v Polsku umějí digitální animaci, jééé (čili palce a procenta nahoru, že...)! A mysteriózní skicu zbaví (imho) atmosféry. Ta katedrála má být ŽIVÁ. Zde vidíme chabou, neduživou nápodobu bez dechu... Obláčky jak od mazalského služebníka prvoplánového nevkusu.------ Ach jo, tohle zvládám jen s velkými obtížemi. Takže zpátky k Polské ruletě (knižní). P. S. Is there life on Jupiter? ()

pugs

Krásna prechádzka do temného sveta. Baginski je ďaľší z tých režisérov, ktorí vedia ako navodiť atmosféru s krátkomerážnou tvorbou v najkratšom čase. Vizuál spolu s hudbou klape perfektne, lenže ten príbeh občas škrípe. Pekných 8/10 ()

masr

Výtvarně pochopitelně úžasné. Tenhle krátký film výtečně slouží jako příklad situace, kdy výtvarník se snaží zastat také práci scénáristy. Vzniká z toho reklama na výtvarnou technologii bez skutečného děje. Přijde mi to docela málo na to, že byl v roce 2002 nominován na Oscara. ()

Seti

Po obsahové stránce dost předvídatelné, nicméně atmosféra a způsob zpracování myšlenky zajímavé. ()