Samaritánka

Drama / Poetický

Jižní Korea, 2004, 95 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Samaria je na KiDuka obzvlášť ukecaným filmom. Čo sa týka jej myšlienkového pozadia, dá sa chápať rôzne. Je tu maloletá prostitútka, ktorá svoju činnosť vykonáva nielen pre peniaze, ale i preto, že jej zákazníkom prináša pocit štastia, ktorý tak chýba ich každodenným životom. Konanie jej "menežérky" zas ako cestu k pochopeniu životného štýlu a motivácie mŕtvej kamarátky. Naopokon môžme sledovať čo urobí s otcom ,ak si ako zlaté teľa postaví na oltár kresťanskú morálku bez toho aby sa snažil pochopiť svoju dcéru. Samaria je výborný film výborného filmára. 10/10(18.11.2005)

• Lhurgoyf

"Dcérino riadenie auta bolo symbolom pre jej dospievanie, a teda následné uviaznutie v blate znamenalo jej nedospelosť." (copyright by Melies). Prvých 20 minút fajn komédia (čo mi dalo za pravdu pol kina, ktoré sa na zle napísaných dialógoch a absurdnom deji takmer stále zabávalo), zostávajúcich 70 už len slabá, pomalá a nezaujímavá dramatická výplň. Kim Ki-duk nesiaha väčšine "komerčným" kórejským režisérom ani po členky.(1.8.2006)

Po dlhom čase som sa vrátil ku Kim ki Dukovi. A priznám sa nie som z toho dva krát nadšený. Síce je príbeh lyrickejší a myšlienkovo formovateľnejší ako jeho prvotiny, ktoré boli len exibíciou násilia a sexu, ale namiesto meditatívneho účinku 3-Ironu, alebo Jari, lete...., je toto len sled dobrých nápadov uväznených v bezduchej forme preplnenej akože „významami“, ale v konečnom dôsledku je to omnoho priamočiarejšie, než ako sa to snaží divákovi nahovoriť. Je to o strate nevinnosti, samote a o zmierení. Tieto aspekty Kim, ale podkladá pred diváka veľmi ťažkopádne. Stále ho mám rád a stále si užívam jeho postavy aj mieru násilia a divnosti akou prezentuje svoj výrazný rukopis. Len v tomto prípade som bol asi nastavený trochu inak. V jeho tvorbe sa jedná o skrz naskrz priemerný film.(17.7.2014)

Kim Ki-duk prostě netočí podprůměrné filmy. Opět tady máme naprosto netuctový příběh, kde zvraty nejsou tak, jak je divák navyklý je tušit. Dostala mě emocionální stránka, ta scéna, jak zničený otec vezme k uchu mobil a ozve se hlas... ta je pro mě vrcholem. Vynikající herecké výkony umocňuje skvělá pointa.(10.8.2006)

Samaritánka je opravdu chladný film, poté co otec hlavní hrdinky velice svérázným způsobem zatočí s "problémy" své dcery jsem už začínal předvídat něco málo představitelného - tedy to, že poprvé koukám na špatný Ki-Dukův film - "očista" druhé části naštěstí můj dojem značně vylepšila - hlavně ten úplný závěr - auto jako malé neobratné kačátko, hozené rodičem samotné do světa, marně se snažíc zachytit poslední zbytky prchajícího pořádku... A vůbec když se to vezme kolem a kolem - těch povedených symbolů je tam skutečně dost (na to je Ki-Duk machr). Dobře tedy, ale ne výborně, takové JLPZAJ (hehe) a 3Iron jsou ještě o třídu lepší. 8/10(25.8.2006)

• - Podobne ako pri ostatných Kim Ki-Dukových filmoch, ani Samaritánka nezaznamenala veľký úspech doma, v Južnej Kórei. Musela najskôr získať niekoľko medzinárodných ocenení, aby sa stala vyhľadávaným festivalovým filmom. (Dr.Cilka)