Samaritánka

Drama / Poetický

Jižní Korea, 2004, 95 min

Ki-duk Kim

Ki-duk Kim

Na lidský chování v nejrůznějších životních situacích existuje vždycky víc pohledů, a to dokonce i v případě, že ten první se zdá být samozřejmým a jediným možným. Pohledů je totiž vždycky hned několik. O tom nás v Samaritánce Kim Ki-duk svým klasickým rafinovaně naturalistickým (a v tomhle případě vysoce účelným) způsobem přesvědčuje dokonale. A skvěle mu při tom asistují jeho bezprostřední teenage herečky. Film, kterej dává nejednu příležitost k přemýšlení. Dotkne se srdce, ale nenechá spát rozum.(11.12.2006)

Mám rád Kim Ki-duka (v tomhle pořadí mi to jméno zní lépe), ale po 3-iron jsme čekal trochu jinou podívanou. Samaritánka mi přijde jako až příliš naivní příběh, což je paradoxní, když jde o prostituci mladých dívek, v kterém naopak vidím příliš podivné a "nevysvětlené" motivace některých postav. Tím nechci říci, že bych chtěl od Kima více vysvětlování slovního, ale možná ohledně jednání a jeho pochopení pro normálního diváka. Přesto je Samaritánka poutavý snímek nejen díky svému tématu (kolik jste viděli snímku o prostituci bez scény se sexem samotným?), ale také po technické stránce, která především v kameře i hudbě je opravdu skvělá. Obojí zmíněné dodává tématice prostituce překvapivě lidský i příjemný styl. Celkově však pro mě mírné zklamání a procitnutí, že i Kim Ku-duk nemusí stále tvořit (aspoň pro mě) úchvatná díla...(5.9.2009)

Je to výborná poetická dráma od Kim Ki-Duka. Má dosť dobrý príbeh o stredoškoláčke, ktorá spolu so svojou priateľkou túžia odísť na výlet do Európy a na peniaze si šetria prostredníctvom prostitúcie, pričom ona len hľadá zákazníkov a moc ju to nebaví, ale jej priateľka už pracuje fyzicky a keďže v tom vidí niečo viac, práca ju skutočne uspokojuje. Lenže pri jednej neočakávanej policajnej razii jej priateľka vyskočí z okna a umrie a tak sa to kvôli pocitu viny rozhodne riešiť veľmi neobvyklým spôsobom. Začne spätne chodiť za jej klientmi, ponúkať svoje služby a takto postupne vracať zarobené peniaze, ale náhodou si to všimne jej otec, policajt a ten sa k tomu tiež nepostaví práve najobvyklejšie. So spracovaním som nadmieru spokojný, ešte tých pár úvodných minút na mňa až tak dobrý dojem neurobilo, nie preto, že by to pôsobilo zle, ale téma prostitúcie predsa len nie je niečo, čo by som bežne vyhľadával. Ale po smrti kamarátky, ktorá príde pomerne čoskoro si ma to už naplno získalo, celý ten nápad s vykúpením prostredníctvom spätného uspokojovania klientov pôsobí úplne originálne a zaujímavo a podaný je tu skvelo, o nič horšie nedopadla ani nasledujúca fáza z pohľadu otca, ktorý tento problém nerieši s dcérou, ale s klientmi a to často radikálnymi spôsobmi a tak sa je skutočne načo pozerať, pričom minimálne návšteva zákazníka u neho doma s rodinou je nezabudnuteľná. Takže prakticky celá prvá hodina je skutočne perfektná, keďže až na tých pár priemernejších úvodných minút tomu ani nemám čo vytknúť, len škoda, že tento skvelý dojem čiastočne narúša záverečná tretina, ktorá tiež nie je zlá, aj toto pôsobí zaujímavo a viacero nápadov je skvelých, ale celkovo mi to už nesadlo až tak dobre. Herecké obsadenie je úplne ideálne, hlavná hrdinka Kwak Ji-Min je bez problémov, ale viac si ma získal otec Lee Eol, či už celkovým podaním jeho postavy, ale aj charizmou a herectvom. A ani tých pár menších vedľajších postáv nie je zlých. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, hlavne tá atmosféra a správne dávkovaná poetika si ma získali. Škoda, keby bol celý film ako prvá hodina, tak neváham s plným hodnotením, ale aj tak je Samaritánka veľmi zaujímavý a nezvyklý film a v rámci tvorby Kim Ki-Duka ju radím dosť vysoko. 83%(31.3.2013)

• viperblade

Až do teď jsem si myslel, že jsou jen dva způsoby, jak lze vychovávat děti. První je takzvaný americký způsob výchovy - když dítě něco provede, vy si s ním sednete a během tří hodin mu vysvětlíte, že má sice svá práva, ale má i své povinnosti, že by Bůh nechtěl, aby to příště dělal (jinak skončí v pekle, a vy tam s ním nebudete, že jo…) že je to zlé a po všem si zajdete na skvělou rodinnou večeři do Mekáče a pak šup šup se pomodlit do kostela. Pak jsem znal druhý, takzvaný český způsob výchovy - když dítě něco provede, začnete na něj řvát a pokud to nepomůže, dáte mu pár výchovných. A tenhle film mě naučil, že existuje i třetí, takzvaný - korejský způsob výchovy - dítě něco provede, ale vy místo toho, abyste mu něco řekli nebo něco udělali, ho budete jen sledovat při tom, jak to dělá a pak potrestáte ty, s kterými to vaše dítě dělá, no není tohle přímo genitální? _______ Upřímně, na tenhle film jsem jednou narazil v diskuzi, kdy ho někdo, už nevím kdo, doporučoval. Když jsem si přečetl obsah, tak jsem si myslel, že to vypadá zajímavě a ani mi nedošlo, že to je od TOHO Ki-duk Kima! Tak jsem si film pustil a první půlhodina se mi líbila. I když tam bylo hodně otázek (nebýt obsahu tak ani nevím, proč se vlastně ta jedna rozhodla šlapat) tak mi to nevadilo. Druhá půlka byla o poznání nudnější, ale pořád to mělo jakýsi smysl (holka se viní za smrt kamarádky a tím, že bude spát s těmi, co jí dali peníze a vrátí jim je, se vykoupí) sice divný, ale alespoň jakýsi smysl tam byl. Ale v poslední části jde film totálně do… ani nechci říkat čeho, ještě by mě tady zcenzurovali. Posledních deset minut jsem vyloženě trpěl a měl jsem sto chutí použít magické tlačítko "posunout vpřed". Neudělal jsem to a docela toho lituju. Takže za mě je Samaria filmem, který mě dost zklamal. Jak se koukám kolem sebe, tak nejsem jediný, jen by mě zajímalo, kolik by to mělo procent a v jaké barvě by tento film skončil, kdyby to nenatočil TEN Ki-duk Kim?! (Podle komentářů některých jedinců to vypadá, že i oni si nechtějí přiznat, že jejich oblíbenec může mít na svědomí něco takového). 40 % a to jsem hodně, hodně mírný (a za tu první půlhodinu).(20.7.2011)

Nevlídno a sychravo podzimu, barvy dobarvující, ehm podporující pocit osamělosti a nepochopení. Kim Ki-duk evidentně rozumí své práci či poslání, mně se to v tomto případě nepodařilo. O lecčem v Samaritánce si myslím, že vím oč šlo, ale bez toho hlavního mi zůstává jen depresivní film, jehož mlhou probleskuje světélko přátelství těch dvou dívek...jednou mi to možná docvakne, ale nějak mě to porozumění jednání obou děvčat obchází. A zrovna u Ki-duka absence pochopení dává zážitku festovně na frak...jsem v dobré víře, ale nemůžu jinak - 60%.(31.3.2007)

• - Podobne ako pri ostatných Kim Ki-Dukových filmoch, ani Samaritánka nezaznamenala veľký úspech doma, v Južnej Kórei. Musela najskôr získať niekoľko medzinárodných ocenení, aby sa stala vyhľadávaným festivalovým filmom. (Dr.Cilka)