
Samaritánka
-
Samaria
-
사마리아
-
Samaritan Girl
-
Samaritánka
Drama / Poetický
Jižní Korea, 2004, 95 min
Režie:
Ki-duk KimScénář:
Ki-duk KimPlakáty
Obsah
-
Dvě soulské středoškolačky získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky. Dívky na tom nevidí nic divného. Jednoho dne se však Jae-young smrtelně zraní. Kamarádka ji sama donese do nemocnice a posléze se rozhodne nabízet své tělo jejím klientům, avšak s překvapivým záměrem, jehož cílem je vykoupení. K dalšímu zlomu v komorním, do sebe uzavřeném příběhu dojde, když dívčin otec, povoláním detektiv, náhodou zjistí, co dělá jeho dcera po škole. Vyprávění je rozděleno do tří částí a má nesporné náboženské konotace. Ponechává však divákovi značný prostor k domýšlení. Kim Ki-duk jako by ustoupil od razance své předcházející kontroverzní tvorby, jež mnohdy šokovala nečekanými naturalistickými zvraty. I v Samaritánce se objevuje násilí, sex a smrt, avšak v poněkud jiné poloze než dříve. Opět jsme však konfrontováni s podivným odcizeným světem, v němž zaujme zvláštní nálada, podporovaná lyrickou hudbou a atmosférou korejského podzimu.(MFF Karlovy Vary)
- Na začátku byl sen dvou školaček jet do Ameriky, na což si chtějí vydělat prostitucí. Nešťastnou náhodou ale jedna z nich následkem policejní razie umírá a její kamarádka nastupuje trpitelskou cestu, aby odčinila společnou vinu. Její otec se současně dozví, že provozuje prostituci a začne vztek a bezmoc ventilovat pomstou na dívčiných zákaznících. Drásavé, ale současně uhrančivé drama o koloběhu bolesti a hledání cesty z něho ven představuje jeden z nejosudovějších a nejtragičtějších Kimových filmů.(Filmasia)
-
Photo © Cineclick Asia
-
- Podobne ako pri ostatných Kim Ki-Dukových filmoch, ani Samaritánka nezaznamenala veľký úspech doma, v Južnej Kórei. Musela najskôr získať niekoľko medzinárodných ocenení, aby sa stala vyhľadávaným festivalovým filmom. (Dr.Cilka)
74%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
![]() |
17.08.2006 |
---|---|
![]() |
11.01.2007 ASFK |
![]() |
05.03.2004 |
![]() |
17.09.2009 Aha! |
![]() |
30.08.2010 Aha! |
![]() |
07.12.2010 Sony BMG |
viperblade
Až do teď jsem si myslel, že jsou jen dva způsoby, jak lze vychovávat děti. První je takzvaný americký způsob výchovy - když dítě něco provede, vy si s ním sednete a během tří hodin mu vysvětlíte, že má sice svá práva, ale má i své povinnosti, že by Bůh nechtěl, aby to příště dělal (jinak skončí v pekle, a vy tam s ním nebudete, že jo…) že je to zlé a po všem si zajdete na skvělou rodinnou večeři do Mekáče a pak šup šup se pomodlit do kostela. Pak jsem znal druhý, takzvaný český způsob výchovy - když dítě něco provede, začnete na něj řvát a pokud to nepomůže, dáte mu pár výchovných. A tenhle film mě naučil, že existuje i třetí, takzvaný - korejský způsob výchovy - dítě něco provede, ale vy místo toho, abyste mu něco řekli nebo něco udělali, ho budete jen sledovat při tom, jak to dělá a pak potrestáte ty, s kterými to vaše dítě dělá, no není tohle přímo genitální? _______ Upřímně, na tenhle film jsem jednou narazil v diskuzi, kdy ho někdo, už nevím kdo, doporučoval. Když jsem si přečetl obsah, tak jsem si myslel, že to vypadá zajímavě a ani mi nedošlo, že to je od TOHO Ki-duk Kima! Tak jsem si film pustil a první půlhodina se mi líbila. I když tam bylo hodně otázek (nebýt obsahu tak ani nevím, proč se vlastně ta jedna rozhodla šlapat) tak mi to nevadilo. Druhá půlka byla o poznání nudnější, ale pořád to mělo jakýsi smysl (holka se viní za smrt kamarádky a tím, že bude spát s těmi, co jí dali peníze a vrátí jim je, se vykoupí) sice divný, ale alespoň jakýsi smysl tam byl. Ale v poslední části jde film totálně do… ani nechci říkat čeho, ještě by mě tady zcenzurovali. Posledních deset minut jsem vyloženě trpěl a měl jsem sto chutí použít magické tlačítko "posunout vpřed". Neudělal jsem to a docela toho lituju. Takže za mě je Samaria filmem, který mě dost zklamal. Jak se koukám kolem sebe, tak nejsem jediný, jen by mě zajímalo, kolik by to mělo procent a v jaké barvě by tento film skončil, kdyby to nenatočil TEN Ki-duk Kim?! (Podle komentářů některých jedinců to vypadá, že i oni si nechtějí přiznat, že jejich oblíbenec může mít na svědomí něco takového). 40 % a to jsem hodně, hodně mírný (a za tu první půlhodinu).(20.7.2011)
Skejpr
Navzdory závažnosti tématu (dětská prostituce, kam až je schopna zajít otcovská láska, omluvitelnost přílišné brutality apod) působí Samaritánka místy až příliš banálním dojmem. Nepřesvědčivě, hloupě... Obě herečky v hlavních rolích jsou vyloženě nesnesitelné, Mužští herci zachraňují, co se dá, to samé platí o humoru, kterého je tu ovšem možná více než by bylo zdrávo (a nejsem si úplně jistý, jestli některé scény opravdu měly být humorné) a nakonec i několik úchvatných pasáží (především závěrečná automobilová "honička". Na to, aby ve vás vzbudila nějaké hlubší emoce, ovšem působí Samaritánka až příliš chladně,(29.8.2006)
stilgar1
Rešisér Kim je zdá se uvězněn v neustálém zobrazování bolestné rozdílnosti v myšlení žen a mužů. Téměř v každém jeho filmu jde jen o poukázání na pluralitu v myšlení lidí. Ano, poprvé je to výborné, v dalších případech je to ještě stravitelné (vzhledem k rozmanitosti příběhů), ovšem později už to začne nudit, protože zjistíte, že už to přestává být originální. Kim je dobrý režisér, ale potřeboval by nějaký nový nápad.(14.2.2009)
Lima
Poměrně příjemné překvapení. Ze začátku zaujme, s jakou naivitou režisér rozvíjí svůj příběh, v emocionální rovině asijatské mentality, kterou nikdy úplně nepochopím. Od episody "Sonáta" pak Kim Ki-Duk přichází s poetickým vyprávěním, které ústí v to nejlepší možné zakončení. Po Ostrovu bych tak zajímavou záležitost nečekal.(31.7.2006)
Vančura
Samaritánku jsem poprvé viděl na podzim 2006 v rámci pražského Febiofestu, kdy mnou tento film hluboce otřásl. (To se ještě psaly časy, kdy pro mě jméno Kim Ki-duk bylo zcela neznámé a kdy jsem nebyl připraven na neobyčejnou krutost jeho filmů - to až později, kdy jsem nakoukal hromadu mnohem drsnějších filmů a kdy jsem se rovněž seznámil s Kim Ki-Dukovou další režijní tvorbou, jsem seznal, že Samaritánka se v tomto ohledu ještě drží relativně při zemi). Při novém zhlédnutí jsem si film vyloženě užíval, zbaven své dřívější, řekněme, divácké nezkušenosti - a naplno si vychutnal ten krásně vystavěný příběh o několika postavách, kterým se navždy změní život kvůli prostituci. V tomto ohledu je pro mě Samaritánka dost možná jediným mně známým filmem, který viní v první řadě muže - a to zcela nekompromisním způsobem. To oni vytváří poptávku po sexu za peníze a udržují v chodu celý ten špinavý obchod, který ničí lidské osudy, čímž mj. uvedou v chod i řetězec nešťastných událostí v tomto filmu. Samaritánka může vzdáleně připomenout film Děvčátko, Kim Ki-duk pro mě ale ve filmové tematizaci prostituce zašel umělecky mnohem dál a přiblížil se vrcholu. Jeho film evokuje přehršel emocí a závěrečný záběr nejde dostat z hlavy - jaká filmová krása, jaká výjimečná katarze! Skvostný asijský film, který bych mohl vidět znovu a znovu.(17.3.2015)