poster

Samaritánka

 • Jižní Korea

  Samaria

 • Jižní Korea

  사마리아

 • angličtina

  Samaritan Girl

 • Slovensko

  Samaritánka

Drama / Poetický

Jižní Korea, 2004, 95 min

Režie:

Ki-duk Kim

Scénář:

Ki-duk Kim
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • viperblade
  **

  Až do teď jsem si myslel, že jsou jen dva způsoby, jak lze vychovávat děti. První je takzvaný americký způsob výchovy - když dítě něco provede, vy si s ním sednete a během tří hodin mu vysvětlíte, že má sice svá práva, ale má i své povinnosti, že by Bůh nechtěl, aby to příště dělal (jinak skončí v pekle, a vy tam s ním nebudete, že jo…) že je to zlé a po všem si zajdete na skvělou rodinnou večeři do Mekáče a pak šup šup se pomodlit do kostela. Pak jsem znal druhý, takzvaný český způsob výchovy - když dítě něco provede, začnete na něj řvát a pokud to nepomůže, dáte mu pár výchovných. A tenhle film mě naučil, že existuje i třetí, takzvaný - korejský způsob výchovy - dítě něco provede, ale vy místo toho, abyste mu něco řekli nebo něco udělali, ho budete jen sledovat při tom, jak to dělá a pak potrestáte ty, s kterými to vaše dítě dělá, no není tohle přímo genitální? _______ Upřímně, na tenhle film jsem jednou narazil v diskuzi, kdy ho někdo, už nevím kdo, doporučoval. Když jsem si přečetl obsah, tak jsem si myslel, že to vypadá zajímavě a ani mi nedošlo, že to je od TOHO Ki-duk Kima! Tak jsem si film pustil a první půlhodina se mi líbila. I když tam bylo hodně otázek (nebýt obsahu tak ani nevím, proč se vlastně ta jedna rozhodla šlapat) tak mi to nevadilo. Druhá půlka byla o poznání nudnější, ale pořád to mělo jakýsi smysl (holka se viní za smrt kamarádky a tím, že bude spát s těmi, co jí dali peníze a vrátí jim je, se vykoupí) sice divný, ale alespoň jakýsi smysl tam byl. Ale v poslední části jde film totálně do… ani nechci říkat čeho, ještě by mě tady zcenzurovali. Posledních deset minut jsem vyloženě trpěl a měl jsem sto chutí použít magické tlačítko "posunout vpřed". Neudělal jsem to a docela toho lituju. Takže za mě je Samaria filmem, který mě dost zklamal. Jak se koukám kolem sebe, tak nejsem jediný, jen by mě zajímalo, kolik by to mělo procent a v jaké barvě by tento film skončil, kdyby to nenatočil TEN Ki-duk Kim?! (Podle komentářů některých jedinců to vypadá, že i oni si nechtějí přiznat, že jejich oblíbenec může mít na svědomí něco takového). 40 % a to jsem hodně, hodně mírný (a za tu první půlhodinu).(20.7.2011)

 • Skejpr
  ***

  Navzdory závažnosti tématu (dětská prostituce, kam až je schopna zajít otcovská láska, omluvitelnost přílišné brutality apod) působí Samaritánka místy až příliš banálním dojmem. Nepřesvědčivě, hloupě... Obě herečky v hlavních rolích jsou vyloženě nesnesitelné, Mužští herci zachraňují, co se dá, to samé platí o humoru, kterého je tu ovšem možná více než by bylo zdrávo (a nejsem si úplně jistý, jestli některé scény opravdu měly být humorné) a nakonec i několik úchvatných pasáží (především závěrečná automobilová "honička". Na to, aby ve vás vzbudila nějaké hlubší emoce, ovšem působí Samaritánka až příliš chladně,(29.8.2006)

 • stilgar1
  ***

  Rešisér Kim je zdá se uvězněn v neustálém zobrazování bolestné rozdílnosti v myšlení žen a mužů. Téměř v každém jeho filmu jde jen o poukázání na pluralitu v myšlení lidí. Ano, poprvé je to výborné, v dalších případech je to ještě stravitelné (vzhledem k rozmanitosti příběhů), ovšem později už to začne nudit, protože zjistíte, že už to přestává být originální. Kim je dobrý režisér, ale potřeboval by nějaký nový nápad.(14.2.2009)

 • Lima
  ****

  Poměrně příjemné překvapení. Ze začátku zaujme, s jakou naivitou režisér rozvíjí svůj příběh, v emocionální rovině asijatské mentality, kterou nikdy úplně nepochopím. Od episody "Sonáta" pak Kim Ki-Duk přichází s poetickým vyprávěním, které ústí v to nejlepší možné zakončení. Po Ostrovu bych tak zajímavou záležitost nečekal.(31.7.2006)

 • Vančura
  *****

  Samaritánku jsem poprvé viděl na podzim 2006 v rámci pražského Febiofestu, kdy mnou tento film hluboce otřásl. (To se ještě psaly časy, kdy pro mě jméno Kim Ki-duk bylo zcela neznámé a kdy jsem nebyl připraven na neobyčejnou krutost jeho filmů - to až později, kdy jsem nakoukal hromadu mnohem drsnějších filmů a kdy jsem se rovněž seznámil s Kim Ki-Dukovou další režijní tvorbou, jsem seznal, že Samaritánka se v tomto ohledu ještě drží relativně při zemi). Při novém zhlédnutí jsem si film vyloženě užíval, zbaven své dřívější, řekněme, divácké nezkušenosti - a naplno si vychutnal ten krásně vystavěný příběh o několika postavách, kterým se navždy změní život kvůli prostituci. V tomto ohledu je pro mě Samaritánka dost možná jediným mně známým filmem, který viní v první řadě muže - a to zcela nekompromisním způsobem. To oni vytváří poptávku po sexu za peníze a udržují v chodu celý ten špinavý obchod, který ničí lidské osudy, čímž mj. uvedou v chod i řetězec nešťastných událostí v tomto filmu. Samaritánka může vzdáleně připomenout film Děvčátko, Kim Ki-duk pro mě ale ve filmové tematizaci prostituce zašel umělecky mnohem dál a přiblížil se vrcholu. Jeho film evokuje přehršel emocí a závěrečný záběr nejde dostat z hlavy - jaká filmová krása, jaká výjimečná katarze! Skvostný asijský film, který bych mohl vidět znovu a znovu.(17.3.2015)

 • - Podobne ako pri ostatných Kim Ki-Dukových filmoch, ani Samaritánka nezaznamenala veľký úspech doma, v Južnej Kórei. Musela najskôr získať niekoľko medzinárodných ocenení, aby sa stala vyhľadávaným festivalovým filmom. (Dr.Cilka)