Samaritánka

• Jižní Korea Samaria (více)

Dvě soulské středoškolačky získávají peníze na cestu do Evropy zvláštním způsobem: Jae-young se prostituuje a Yeo-jin jí pomáhá hledat zákazníky. Dívky na tom nevidí nic divného. Jednoho dne se však Jae-young smrtelně zraní. Kamarádka ji sama donese do nemocnice a posléze se rozhodne nabízet své tělo jejím klientům, avšak s překvapivým záměrem, jehož cílem je vykoupení. K dalšímu zlomu v komorním, do sebe uzavřeném příběhu dojde, když dívčin otec, povoláním detektiv, náhodou zjistí, co dělá jeho dcera po škole. Vyprávění je rozděleno do tří částí a má nesporné náboženské konotace. Ponechává však divákovi značný prostor k domýšlení. Kim Ki-duk jako by ustoupil od razance své předcházející kontroverzní tvorby, jež mnohdy šokovala nečekanými naturalistickými zvraty. I v Samaritánce se objevuje násilí, sex a smrt, avšak v poněkud jiné poloze než dříve. Opět jsme však konfrontováni s podivným odcizeným světem, v němž zaujme zvláštní nálada, podporovaná lyrickou hudbou a atmosférou korejského podzimu. (MFF Karlovy Vary)

andree182

Týmto filmom som teda dosť sklamaný - zaujímavá téma a hodnotenie užívateľov, ale vo výsledku sa film neuveriteľne vlečie a miesto aspoň nejakého lyrického zážitku si budem pamätať asi len amatérske herecké výkony (časť medzi zranením Jae-young a jej smrťou môže smelo konkurovať latinskoamerickým seriálom). Netvrdím že film nemá svetlé chvíle, ale asi len vďaka záveru to nebude za 1*... ()

vancho

Kim Ki-duk je taký ázijský Bergman. S témou smrti a sexu zaobchádza so šokujúcou otvorenosťou a je skeptický voči existencii dobrých stránok ľudskej duše. Ale pripúšťa, že existujú a vo filme sa objavujú v prekvapujúcich momentoch. Láska otca k dcéri, ktorá sa prejavuje násilím. Láska k mrtvej priateľke, ktorá sa prejavuje sexom zo súcitu. A dalo by sa hľadať ďalej a ďalej, ale film so videl iba dvakrát. Možno po piatom zhliadnutí dopíšem nové postrehy. Prekrásne zábery prírody, pôsobivá hudba. Jednoducho, tento rešisér patrí medzi mojich Top 10. ()

Maiken Algren

Presne ten typ filmu pri ktorom ma ani trochu nezaujíma čo si o ňom myslia ostatní. Ešte by prišli na to o čo skutočne šlo a celý dojem by mi skazili. Za mňa osobne, ak to ešte v polovici vyzeralo že si Kim Ki-Duk nabral príliš veľa a nezvláda všetky tie emócie držať pokope, tak krásna temne depresívna pointa z toho vyšla. Ja myslím že mi bude spomienka na Samariu sťahovať hrdlo ešte nejakú dobu. A to je dobre. ()

Lojz@

Jestli milujete Asiatky (především Korejky) tak, jako já, rozhodně doporučuji, vynikající dílo, i když docela smutné. Řeklo by se Jížní Korea - Soul, moderní město, ale zde uvidíte spíš ty hnusné, "studené" části města a z toho plynoucí negativní nálada. Milovníkům asijské kinematografie rozhodně doporučuji. ()

Potrublo

Kim Ki-Duk neostáva nič dlžný svojej povesti zdanlivo ľahostajnej, na oko surovej analýzy duše človeka v hraničnej situácii. Možno je to tou ázijskou hereckou mentalitou, ktorá nechá priemerného európskeho diváka chvíľami v úžase, do akých situačných extrémov je možné zájsť bez samovýplavu emócií. Čisto surovosťou to trochu pripomína Passoliniho ale tam aspoň ľudia kričali a plakali, tu sa tvária že trpieť je úplne prirodzené. Všetky hlavné postavy majú svoje problémy, všetky ich však držia v sebe, nevedia sa o nich nie lenže porozprávať, ani ich akoby ani vnútorne neprežívali. Dievča skáčuce z okno na betón ulice s úsmevom na perách, chlap s výrazom unudeného úradníka, rozbíjajúci lebku inému chlapovi, to je Kim Ki-Duk v najlepšej forme. Nedá mi však neporovnať tento film s iným režisérovým počinom s názvom Ostrov, ktorý na mňa urobil väčší dojem. Tam bol príbeh ešte strohejší, vzťahy ešte viac čierno-bielejšie a herci toho nahovorili ešte menej. ()

FxXxR

Film v prvých dvoch častiach výborne graduje, aby potom, čo je celý diár doškrtaný, zrazu v tretej časti prepol na filmovú poéziu, ktorá je však minimálne rovnako pôsobivá. Ki-Duk ako keby ponúkol divákovi dva závery, jeden vo sne, jeden skutočný. Ja si vyberám skutočný. Aj pre pocit zúfalstva dokonale vyjadrený jednoduchým pohľadom na jazdu auta... ()

lada32

Na svůj první film od Kim-duk Kima jsem se opravdu moc těšil.Dokonce už jsem se díval kde by se daly stáhnout jeho ostatní filmy.Nalákal mě taky moc hezký plakát s nahou dívkou.Očekávání se nenaplnilo.Dokonce v jedné scéně na začátku jsem si všiml trochu té ochotničiny ze strany hlavních představitelek.Logika se vytrácela,možná taky mojím nepochopením asijské mentality.No nic.Nevzdávám to.Mrknu na jeho ostatní filmy. ()

Tuvy

Nudné, absurdní, nepřínosné, asijské. Měl jsem probém dokoukat to jednou, představa, že bych to musel koukat podruhé mě odpuzuje. Poetiky to nemá víc než Blindness, o smysluplnosti a uvěřitelnosti chování postav (pro Čecha možná) nelze mluvit vůbec. Jediný důvod, proč je v tuto chvíli v červeném hodnocení vidím v tom, že na něj koukali a hodnotili jej snad pouze "asiofilové" (nemyslím nijak urážlivě) - ti kteří si radši místo korejského filmu dají "Kure podivne chuti" (či jinak doplň dle libosti) z filmu nadšení nebudou. ()

bax

Úvod filmu mi prišiel dosť nelogický. Mám síce rád ázijskú tvorbu, ale zas tak na slovo vzatý odborník nie som, tak možno z pohľadu juhokórejskej mentality to bolo normálne. Každopádne ale tento film ma až tak nebavil. Teda až po časť, kedy na scénu vstupuje otec, ktorý zistí čo po škole robí jeho dcéra. Od tohto momentu začal byť film zaujímavý, ale u mňa celkový dojem ostáva priemerný. ()

JoudaCZ

Pokud jde o děj, nebyla mi zcela jasná motivace Yeo-jin k "reverzní" prostituci. Jinak je to opět krásně natočené. Kupodivu se tu i dost mluví, ale lépe fungují scény, kde se spíš nemluví (možná je to tou pro nás nezvyklou intonací korejštiny, jež dialogy posouvá do nechtěného komična...). Rozhodně zajímavý film. ()

corax8

Sonda do společnosti, kde čest ještě něco znamená. Vyprávění příběhu a jeho realita zaujme a je kladem příběhu. Podzimní příroda vše ještě dotváří. ()

vixina

Z ázijského prístupu a logiky nechať postavy urobiť niečo "intense" (prostitúcia, vražda, samovražda, nahota...), ale obísť to v konečnom dôsledku tak nonšalantne, že sa vlastne nikto nemôže sťažovať, mi zostáva rozum stáť - hlavne ak to vyjde takto geniálne. Pripomína mi to až (jeden by až povedal "starý dobrý") antický štýl zobrazovania udalostí. Samaritánka bola pre mňa veľmi zaujímavá, ale asi len do druhej polovice. Približne od druhej časti sa mi to celé začínalo odcudzovať, až ma záver podstatne minul a neulahodil vzhľadom na očakávania. Snáď ale preto nevyznie protichodne 4* ohodnotenie. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí