poster

Věrní přátelé

 • Sovětský svaz

  Vernye druzya

 • Sovětský svaz

  Věrnyje druzja

 • Sovětský svaz

  Верные друзья

 • Sovětský svaz

  Vētra

 • angličtina

  True Friends

Komedie / Romantický

Sovětský svaz, 1954, 102 min

Komentáře uživatelů k filmu (5)

 • Houdini

  Křišťálový glóbus(17.6.2012)

 • ripo

  O tomto filmu je třeba říci hned úvodem, že jde o veselohru socialistickou, kterou byly konečně v praxi splněny všechny rozumné požadavky, které filmová theorie na socialistickou veselohru klade. Autoři veselohry využili pro tento film všech veseloherních žánrů, vaudevillu, satiry, lyrické komedie i konversační veselohry a vytvořili veselohru, která rozesmává a baví, aniž přitom ztratila na své vysoké ideovosti. O ideji a posláni tohoto filmu platí plnou měrou slova, která napsal profesor A. M. Brousil: „Společenská kritika, kterou tento film pronáší nad zaostale individualistickým vztahem k práci vlastní a nad přezíravým postojem k práci jiných, vedená neodolatelným humorem v jednání dokonale viděných a podaných postav, je neobyčejnou silou této sovětské společnosti a hybnou silou dalšího vývoje sovětského umění." Avšak ani tak dobrý scénář, ani tak dobrá režie by nemohla dosáhnout takového úspěchu, kdyby neměla umělecky rovnocenné partnery v hercích. A zde si takové partnery dovedla najít v B. Čirkovovi, A. Borisovovi a V. Merkurjevoví, kteří svými výkony dali filmu životní bezprostřednost. Filmový přehled 35/1954(31.5.2009)

 • Ej Hlemýžď
  ***

  Tři přátelé zralého věku si plní své dávné přání a pouští se na voru dolů po řece. Přitom zažívají či spíše vytrpí různá neplánovaná dobrodružství.(29.10.2005)

 • slunicko2
  **

  Nejzajímavější na snímku jsou dobové záběry z výstavby Moskvy. 1) Film natáčeli v Moskvě v létě 1953 a poté v říjnu v Rostově na Donu. Záběry z řeky (Oky) jsou z Kalužské oblasti poblíž Tarusy. 2) Snímek měl problémy s propuštěním do distribuce. Netuším, proč. Tvůrci se snažili vyhnout se politickým narážkám, což se jim většinou i podařilo. 2) Ale ne vždycky. Reakce na nový zlatý standart rublu s následujícím selektivním zlevňováním ve vlnách je čitelná: Путешествие платится днеи двадцать, не больше. Учитывая новое снижение цен.(23.12.2018)

 • Jehova
  *****

  Velice příjemná komedie s líbivou ústřední písní Lodočka. Mě osobně film oslovil především svojí úvodní částí, která obsahuje záběry nově postavených moskevských čtvrtí a mrakodrapů, včetně rozestavěného hotelu Ukrajina a budovy MZV SSSR bez ocelové špice.(15.2.2016)