Reklama

Reklama

Obsahy(1)

U zrodu tohoto filmu stála touha vyjádřit svůj obdiv k Jeanu Vigovi a jeho slavné filmové eseji Na slovíčko, Nizzo! natočené v roce 1930. Jakýsi odborný dohled nad filmem měla dcera slavného režiséra Luce Vigová. Autory jsou režiséři, kteří v kinematografickém spektru stojí jinak velmi daleko od sebe. Sedm velmi osobních pohledů na Nice nám umožní navštívit toto přímořské letovisko různými způsoby. Před pětasedmdesáti lety zde neznámý mladík pobíhal se svou skrytou kamerou po promenádě a natáčel to, čemu sám říkal sociální dokument nebo ještě přesněji zdokumentovaný pohled. Na slovíčko, Nizzo, pokračování je především pocta umělci, jenž se zapsal do historie světového filmu více než jedním neobvyklým dokumentem. Jean Vigo je považován za jednoho z otců poetického realismu. Snímek je plný explicitních odkazů na Vigovu esej. Stejně jako tehdy i dnes je marné hledat děj. Například vize Raoula Ruize je spíše surreálným pohledem. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (3)

tidwell 

všechny recenze uživatele

Film Jeana Viga a zrod tohoto filmu dělí 65 let. Je možné, že dvacet let, které zase nás dělí od natočení À propos de Nice znamenají takový zlom? Je to krásná pocta Nice, pestré historii města i lidí, kteří v něm žili. Ale: mám pocit, že "tenhle" svět roku 1995 zachovaný na filmovém pásu už není příliš rozdílný od černobílých roztřesených záběrů Viga ze 30. let - jako bych pozoroval nějaký vzdálený a definitivně mrtvý svět. Ne, v tomto roce jsme přece žili, ten svět roku 1995 nám patřil, neseme ho v sobě. Ale dnes? Jen postupné mizení, devalvace všeho (ten roztomile "evropský" sentiment lokálního koloritu, folklóru, hrdosti na pestrost vlastního města, nevinného lelkování na promenádě...) ve světě, který už nikomu nepatří a nikoho to nezajímá. Kam se poděly všechny ty tváře z filmu? Kam odešel TENHLE svět? A vezme nás s sebou, protože my k němu přece patříme? Claire Denis jako by už ve své povídce tušila... ()

rivah 

všechny recenze uživatele

V první epizodě REPERAGES Kimiavi jako režisér hledající vhodné lokace se projíždí taxíkem a chodí po městě, aby nakonec našel Jeannine, která kdysi hrála ve Vigově filmu... ()

Reklama

Reklama