Ruo sha

Red to Kill

Horor / Thriller

Hong Kong, 1994, 87 min

Ho-Wa Wong

Tak tohle bylo silný kafe,který rozhodně nenechá nikoho chladným.Příběh nabušené šikmooké gorily co rád klátí červený Karkulky.Ale teď vážně.Hodně atmosferický film,šílené prostředí,skvělé herecké výkony.Jak všichni ti postižení,tak obě hlavní herečky,ale především neskutečný,dechberoucí výkon hlavního psychouše.To se jen tak nevidí.Film má hodně silných momentů,které se vám jistě vkradou do paměti.Exploitation,psychothriller,drama?Ode všeho trochu.Každopádně jsem se při tomhle šíleným filmu královsky bavil.Určitě stojí za vidění.Už jen kvůli geniálnímu hereckému představení hlavního záporáka.Fakt smekám.(7.6.2015)

Tento extrémní honkongský exploitation film patří na špičku ledovce toho nejděsivějšího a nejnásilnějšího, co exploitation žánr celosvětově vůbec vyplodil. Je sice pravda, že film jasně a viditelně vykrádá o rok starší excelentní "Love to Kill" s Anthony Wongem (zejména závěrečná část filmu), ale to je tak jedinné, co se mu dá vytknout. Je to precizní, neuvěřitelně atmosférický film, který má pro běžného diváka trochu rozpačitý rozjezd, který ovšem slouží k nastavení situace. Dům, v něm dílna pro mentálně postižené, majitel domu, sociální pracovnice starající se o dívku, které zemřeli rodiče... Film brzy příjde s první dávkou těžkotonážního násilí, úzkosti, hutné a neutěšené atmosféry a graduje takovým způsobem, že divákovi vztávají vlasy hrůzou a zděšením na hlavě. Ne nadarmo se těmto filmům z Asie říká "SHOCK", protože to, co u tohoto filmu zažijete, vás přinejmenším traumatizuje na několik hodin ... Hlavní ženské dvě postavy navíc podávají výborný herecký výkon. Hlavní slovo zde ale dostává herec hrající maniaka (jméno po mě nechtějte)!!! Myslel sem, že Anthony Wong je v podání šílenců nepřekonatelný, ale to co předvádí tento herec je opravdová konkurence Wongových hereckých schopností!!! To se prostě musí vidět. Chlap, který se v jednom okamžiku a záběru změní ze sladce a sympaticky vypadajícího mladíka v "ďábla v lidském těle"!! Něco tak excelentního a mrazivého jsem neviděl v žádném filmu napříč všem žánrům. Závěrečné řádění maniaka a souboj sociální pracovnice a mentální dívky na půdě domu o holé životy je něco tak neuvěřitelně atmosférického, děsivého, násilného a brutálního, že to je doslova na posrání (a to v hodnocení zásadně nepoužívám neslušné výrazy...)!! Každý záběr vytváří vlastní obraz, každý úhel kamery, každý výraz šílence ... EXCELENTNÍ filmařská práce, která dostane diváka na hranice vlastních psychických hranic!!! Slovy doslova nejde popsat ... Navíc film má silné poselství (podobně jako Love to Kill) a je neuvěřitelně smutný a bezvýchodný ... Každopádně však není pro slabé povahy!!(26.6.2008)

Sexuální mašina, vyšinutý sociopat, který neudrží své choutky na uzdě pokaždé, když spatří ženu v červené. Neuvěřitelně silný a zrůdný film ve všech ohledech. Ben Ng by si zasloužil cenu za nejvyšinutějšího filmového psychopata; těžko uvěřitelné, že to jenom hraje, natolik je přesvědčivý. A podobně je to i s filmem. Billy Tang je mistrem svého oboru a troufám si říct, že i zneklidňující je v případě Red to Kill pořád slabé slovo. A to i díky Ngovu civilnímu zázemí, coby důvěryhodného provozovatele domova a dílny pro mentálně postižené. Neskutečně působivé ´sou i ony násilné scény a vše vygraduje ve fantastických finálních jatkách. Přesto tím opravdovým vyvrcholením žánru pro mě nadále zůstává Lee/Yaův The Untold Story.(23.8.2008)

Napriek tomu že chce Ka Lok definitívne skončiť v zamestnaní, príma poslednú výzvu v podobe opatery o postihnutú Ming. Z pozície sociálnej pracovníčky umiestni mladé dievča do ústavu bohatého Chana, ktorý na prvý pohľad budí dojem veľmi starostlivého, citlivého muža, ochotného urobiť čokoľvek, aby pomohol ľuďom s podobným osudom. Je ale skutočne všetko tak ako sa na prvý pohľad môže zdať? Musím uznať, že ksicht dopoteného, nepríčetného Chana pôsobil naozaj humusácky nechutne. Jeho výkon je pre tento snímok doslovne nadštandard. HK CAT III však musí ponúknuť viac, a tak som očakával poriadnu dávku násilia a krvi. Omieľané erotické pasáže, na ktoré sa (prehnane) "tešil" nejeden užívateľ, boli doslovne erotického charakteru, žiadne asia teen porno, takže na podnet onanie rozhodne možno zabudnúť. Snímok nie je zlý, občas mi síce vadil hudobný doprovod, ktorý je pre filmy z 90 tých rokov doslovne príznačný, ale nakoniec som si zvykol. Vo väčšine komentárov je vychválená záverečná 15 minútovka, kde sa mali tvorcovia z pohľadu exploitation doslovne vyblázniť. Nechcem "zase" mudrovať, ale striekance na stenu už z môjho pohľadu proste nestačia. A tak sa z očakávane nepríjemne násilníckeho hororu "Red to kill", pri ktorom mal divák odvracať zrak, stal absolútne priemerný psycho thriller pre nenáročných - 55%(9.7.2015)

Po přečtení zdejších komentářů jsem asi čekal brutální mix násilí, krve a erotiky, ale ničeho takového jsem se vlastně nedočkal. Je pravda, že film se na posledních 15 minut skutečně rozjede, ale tohle je především psychothriller o vyšinutém násilníkovi, co rád píchá kočičky v červeném. Hodně se tu divák seznámí s hlavnimi postavami, aby tragický konec byl o to emocionálně silnější. Z erotiky (samozřejmě krom dvou znásilnění) jsem postřehl jen pár koziček a jednoho bobra, krví se šetří, tudíž o nějakém gore nemůže být řeč. Největšimi klady tak jsou bezútěšná atmosféra a pozoruhodný herecký výkon hlavního záporáka. Pro mě spíše zklamání.(1.7.2010)