poster

Ruo sha

 • Hongkong

  弱殺

 • Hongkong

  Yeuk saat

 • angličtina

  Red to Kill

Horor / Thriller

Hongkong, 1994, 87 min

Režie:

Billy Tang

Scénář:

Ho-Wa Wong

Kostýmy:

Mabel Kwan
(další profese)
 • dennykr
  *****

  Kultovní film, který z řady běžných (a průměrných) CATIII snímků v mnoha ohledech vybočuje. Především způsobem, jakým pracuje s barvami a osvětlením, s napětím (chytře v každé třetině mění způsob práce s informacemi i stylistickými prostředky a buduje tak napětí různými způsoby) i snahou vyhnout se rychle sestříhaným násilným scénám, čímž vytváří pocit, že divák vidí víc, než by vlastně chtěl. Detailněji (a se screeny) pak tady.(27.7.2016)

 • Flipnic
  *****

  Tento extrémní honkongský exploitation film patří na špičku ledovce toho nejděsivějšího a nejnásilnějšího, co exploitation žánr celosvětově vůbec vyplodil. Je sice pravda, že film jasně a viditelně vykrádá o rok starší excelentní "Love to Kill" s Anthony Wongem (zejména závěrečná část filmu), ale to je tak jedinné, co se mu dá vytknout. Je to precizní, neuvěřitelně atmosférický film, který má pro běžného diváka trochu rozpačitý rozjezd, který ovšem slouží k nastavení situace. Dům, v něm dílna pro mentálně postižené, majitel domu, sociální pracovnice starající se o dívku, které zemřeli rodiče... Film brzy příjde s první dávkou těžkotonážního násilí, úzkosti, hutné a neutěšené atmosféry a graduje takovým způsobem, že divákovi vztávají vlasy hrůzou a zděšením na hlavě. Ne nadarmo se těmto filmům z Asie říká "SHOCK", protože to, co u tohoto filmu zažijete, vás přinejmenším traumatizuje na několik hodin ... Hlavní ženské dvě postavy navíc podávají výborný herecký výkon. Hlavní slovo zde ale dostává herec hrající maniaka (jméno po mě nechtějte)!!! Myslel sem, že Anthony Wong je v podání šílenců nepřekonatelný, ale to co předvádí tento herec je opravdová konkurence Wongových hereckých schopností!!! To se prostě musí vidět. Chlap, který se v jednom okamžiku a záběru změní ze sladce a sympaticky vypadajícího mladíka v "ďábla v lidském těle"!! Něco tak excelentního a mrazivého jsem neviděl v žádném filmu napříč všem žánrům. Závěrečné řádění maniaka a souboj sociální pracovnice a mentální dívky na půdě domu o holé životy je něco tak neuvěřitelně atmosférického, děsivého, násilného a brutálního, že to je doslova na posrání (a to v hodnocení zásadně nepoužívám neslušné výrazy...)!! Každý záběr vytváří vlastní obraz, každý úhel kamery, každý výraz šílence ... EXCELENTNÍ filmařská práce, která dostane diváka na hranice vlastních psychických hranic!!! Slovy doslova nejde popsat ... Navíc film má silné poselství (podobně jako Love to Kill) a je neuvěřitelně smutný a bezvýchodný ... Každopádně však není pro slabé povahy!!(26.6.2008)

 • Bloody13
  ***

  Po přečtení zdejších komentářů jsem asi čekal brutální mix násilí, krve a erotiky, ale ničeho takového jsem se vlastně nedočkal. Je pravda, že film se na posledních 15 minut skutečně rozjede, ale tohle je především psychothriller o vyšinutém násilníkovi, co rád píchá kočičky v červeném. Hodně se tu divák seznámí s hlavnimi postavami, aby tragický konec byl o to emocionálně silnější. Z erotiky (samozřejmě krom dvou znásilnění) jsem postřehl jen pár koziček a jednoho bobra, krví se šetří, tudíž o nějakém gore nemůže být řeč. Největšimi klady tak jsou bezútěšná atmosféra a pozoruhodný herecký výkon hlavního záporáka. Pro mě spíše zklamání.(1.7.2010)

 • Paldini
  ****

  Pan Chan je na první pohled solidní atraktivní podnikatel, který vlastní malou dílničku, kde zaměstnává několik mentálně postižených dělníků. Tento pohledný mladík má ale jedno tajemství, které je zapříčiněno traumatem z jeho dětství, kdy jeho matka, oblečená v červených šatech, zabila jeho otce a bratra ve chvíli, kdy ji otec načapal s milencem. Chan přežil jen náhodou. Avšak od té doby, kdykoli spatří ženu oblečenou v červených šatech, přestane se kontrolovat a v plné míře propukne jeho sexuální a vražedný amok. Chan se snaží svému šílenství vzdorovat, což z něj nedělá klasického hororového nemyslicího zabijáka, ale celkem rozporuplnou osobnost. Konec filmu, kdy naplno propukne Chanovo šílenství, je fantastický a Ben Ng je opravdu ďábel v lidském těle, který dokáže neskutečné grimasy, které ovšem nepůsobí nikterak komicky. A vůbec je velmi potěšující, že film je oproštěn od jakýchkoli fórků, což nebývá u hongkongských filmů zvykem. V určitém pohledu lze tento film označit za kultovní.(12.3.2006)

 • JAn
  *****

  Sexuální mašina, vyšinutý sociopat, který neudrží své choutky na uzdě pokaždé, když spatří ženu v červené. Neuvěřitelně silný a zrůdný film ve všech ohledech. Ben Ng by si zasloužil cenu za nejvyšinutějšího filmového psychopata; těžko uvěřitelné, že to jenom hraje, natolik je přesvědčivý. A podobně je to i s filmem. Billy Tang je mistrem svého oboru a troufám si říct, že i zneklidňující je v případě Red to Kill pořád slabé slovo. A to i díky Ngovu civilnímu zázemí, coby důvěryhodného provozovatele domova a dílny pro mentálně postižené. Neskutečně působivé ´sou i ony násilné scény a vše vygraduje ve fantastických finálních jatkách. Přesto tím opravdovým vyvrcholením žánru pro mě nadále zůstává Lee/Yaův The Untold Story.(23.8.2008)