Dívka ze stratosféry

Stratosphere Girl

Stratosphere Girl, The

Mysteriózní / Drama

Nizozemsko / Německo / Itálie / Švýcarsko, 2004, 90 min

Devadesát minut, z nichž každá stojící sama o sobě je vyjímečná, namalovaná, nevynechávaje jedinou maličkost a nesoucí obrovské kouzlo okamžiku. Vše je navíc podtrhnuto velmi podmanivou hudbou a s tím jak se všichni neustále tváří tajemně, neodhadnutelně a nedostupně se může člověk nechat zmást a myslet si, jaký to je film komplikovaný a skvěle promyšlený. Není. Pospojujte si tato jednotlivá zrnka písku do celistvého obrazu a pak foukněte. Nezbude vám nic. Vše je hrané na efekt a tak jediné místo, kde si vás dívka ze stratosféry může získat, je vaše lyrická artistická duše. Nikoliv však rozum. Ne že by pointa byla hloupá a těžko byste pro ní hledali lépe napsanou postavu čí jinak vyhlížející a hrající herečku. Pouze cesta k ní vyšlapaná vás schválně vede oklikou skrze zamlžené lesy a tajemné hrady, vypráví strašidelné historky a doufá, že pak uvěříte, že v ní bylo něco tajuplného. Nějaký čas před koncem mě napadlo, že by to takhle mohlo skončit, ale poté, co jsem se zamyslel nad tím, jak se kdo choval, jsem to zahnal jako absurdní myšlenku. To jsem ale ještě nevěděl, že oni to opravdu takhle zbaběle utnou. Jeden z mála filmů, který mě naštval a okouzlil zároveň. // 70%(28.7.2010)

Rozpačité 4 hviezdy... Stratosphere Girl je veľmi špecifický pohľad do sveta luxusných európskych spoločníčok v Japonsku. Miestami naivný, miestami rozvláčny, miestami nie úplne zrozumiteľný v tom, čo chce vyjadriť, ale predsa zaujímavý a vťahujúci pútavou atmosférou a harmonickým spojením obrazu a hudby. To všetko dáva dohromady jemné citové tónovanie v zásade jednoduchého príbehu krehkého dievčaťa v neznámom prostredí, do ktorého sa pomerne rýchlo začleňuje a postupne odhaľuje na pozadí čosi viac. Zaujímavá je predovšetkým hlavná hrdinka a jej zakomponovanie do deja, ktorý sama utvára; početné voiceoveri sú hybným činiteľom a vytvárajú podivný svet s jasnými pravidlami a rolou pre každú postavu. Svet, ktorý vychádza z jej hlavy, kde sa ona stáva hrdinkou s cieľom odhaliť skrytý zámer svojej náhlej cesty a zmeny životného rytmu, účel a poslanie. Tým sa stáva snaha rozlúštiť záhadu okolo zmiznutého dievčaťa a muža, ktorý sa stáva, podľa zákonitostí jej sveta, antagonistom a zosobnením zla. Táto dejová konštrukcia nie je úplne objavná, ale ani tuctová a dokáže si udržať divácku pozornosť keď už ničím iným, tak skvelou (a krásnou, nutno podotknúť) Chloé, uhrančivou atmosférou (miestami mierne sa blížiacou až k poetizácii, inokedy vo svojom kombinovaní mystéria, romance, odhaľovania odvetvia biznisu a ďalších prvkov až takmer nezreteľné, ale predsa priblíženie sa lynchovskému ťažko uchopiteľnému štýlu), nádychom exotiky a perfektnou technickou stránkou i výkonmi protagonistov. Severská odosobnenosť je tu trochu na škodu, rovnako banálny záver - možno by bol lepší otáznik. Napriek všetkému sa mi však podarilo do toho dostať a nechal som sa uniesť. 75%(30.7.2014)

Éterická /anebo když chcete tak stratosférická/ dívenka s elfím ňufáčkem a hříšně rašícím tělíčkem v prostředí tokijských barů s nadrženými biznismeny, nepřejících kolegyň, pofidérních kšeftů, odiózních brlohů a tajemné a ututlané vraždy... A k tomu všemu soundtrack s dominujícím "najazzlým" ságem a vkládané komiksové obrázky, kterými dotyčná dívenka "glosuje" svůj vlastní příběh. Ten kontrast - křehká nezkažená víla versus studený a hříchem prolezlej svět cizáckého magalopolisu je úchvatnej, jenomže cosi tady nehraje. Proč - to se dozvíme až na konci filmu. Pro někoho bude ta pointa mírným zklamáním, pro jiného třešničkou. Ať tak nebo tak - už kvůli tý "stratosférický" atomosféře je ten film nezapomenutelnej. Neodpustím si však jedno doporučení: jestli jste na lolitky, nechte si raději zajít chutě. Neručím totiž, že při některých scénách nebudete v pokušení vojet svůj DVD přehrávač...(6.11.2007)

Mohu se podepsat pod komentář uživatel Just.m3. Pro mne byl tento film nečekaným a nevšedním zážitek. Člověk musí opravdu umět, aby dokázal, že atmosféra filmu doslova prýští z obrazovky a to přímo do divákovy duše. Mám ráda filmy, které diváka nepodceňují a režisér na ně nechává působit i to, co vlastně nebylo řečeno. Na svém blogu jsem se zmínila, že bych chtěla vidět po dlouhé době nějaký opravdu dobrý film. Tímto je tato má tužba splněna.(4.3.2010)

Rozhodně to není film pro každého, protože je chvílemi opravdu těžko uchopitelný, ale je fascinující hlavně svou ústřední postavou půvabné a křehké Angely v podání Chloé Winkel. To byla trefa do černého a já jsem přesvědčená, že ona je tím hlavním činitelem, který udělal z Stratosphere Girl nadprůměrný snímek. Já byla nadšená nejen z té nadpozemské dívky, ale i z jejích vnitřních monologů, z nádherných maleb, které vytvářela a z velmi vhodného hudebního podkresu. Smutný, zvláštní film svým zpracováním i příběhem a s překvapivým koncem.(19.5.2014)

• - Představitelka hlavní role Chloé Winkel je belgická modelka. V době natáčení filmu jí bylo 18 let. (skudiblik)