Déšť

všechny plakáty

Je léto roku 1972. Rodina Phelonových si pronajala chatu u moře a všichni se těší na nádherné prázdniny a dny plné slunce, koupání, rybaření a také dobrého jídla a pití. Na první pohled idyla. Třináctiletá Janey a její mladší bratr Jim se rozpustile cachtají v moři. Jejich rodiče Kate a Ed se zatím chystají na další večírek: Ddospělí se budou bavit, tančit, popíjet, ponocovat a ráno pak dlouho vyspávat. Tohle všechno Janey a Jim znají, ale toto léto má být v něčem přece jen úplně jiné. Dospívající Janey si čím dál zřetelněji uvědomuje, že manželství jejích rodičů se nezadržitelně rozpadá. Znuděná matka má pocit prázdnoty. Otec bezmocně pozoruje, jak flirtuje s jinými muži. Hlavním objektem ženina zájmu je fotograf Cady. Kate však není sama, koho Cady přitahuje - Lolitka-Janey je mu v patách na každém kroku... Déšť jedinečným způsobem zachycuje prchavé chvilky jednoho horkého léta, na jehož konci čeká dospívající dívku hrůzné poznání, že se její bezstarostný život může nenávratně změnit během pouhého okamžiku. (oficiální text distributora)

PDcz

1* drobná hvězdička Něco pochvalného? No, mělo to jen 92 minut a je tam hezká krajina. Pak taky ta hudba docela ujde a líbila se mi hned první scéna s dívkou v temné vodě. A to je myslím vše. Ale vydržel jsem to, abych neprošvihl třeba něco co mi zaujme. [X] Minus 4**** hvězdičky Film "Déšť" je umělecky působícím snímkem, který se snaží zachytit emotivní příběh citově izolované dívky za využití kontextového a imaginárně laděného retro léta v krajině, která ačkoliv není k nám blízká, nalezneme podobné artefakty jako v našem okolí, které je částečně nedotčeno civilizačními pochody lidstva, skrze časovou osu věků, až po podprahové vyjádření osobnosti samotné, za využití podbarvené kamery a vokálů přidružené době umístění děje za pomoci vyjádření komentáře jedním dlouhým souvětím, které zakončím krátkým komentářem, ve kterém se pokusím shrnout jak na mne film zapůsobil a co v mi zanechal, za pomoci katastroficky špatně využité či nevyužité interpunkce, která mi opravdu nejde. [X] Tento film je dle mého soudu úplně o ničem. ()

MickeyStuma

Velice povedený poetický snímek o plodech života a vyrovnání se s nimi. Rodinná dovolená, která není tak pohodová a šťastná, jak by si každý představoval. Mejdany, flirty, první lásky. Každý ze členů má svůj osud, svoje starosti, svůj skandál. Bohužel, do jejich života přijde i ohromná tragédie. Příběh byť se zdá být značně jednoduchý, honosí se svojí reálnou představivostí a pravdomluvností. Vyprávěn je s citem, což dodává sílu kouzlu života jako takového. Strhující příběh, překrásná příroda Nového Zélandu a vynikající herecké výkony. Snímek je vskutku právem považován za mistrovské dílo. ()

bolf!k

podle me ten film az moc tlacil na pilu a kdyz se na to kouknete z odstupem tak dojdete ke stejnemu zaveru...anebo ne a to je na jiny povidani :) ()

mupimup

Hodně, hodně smutný film. A zdaleka nemluvím jen o jeho pohnutém konci. Z celého rodinného léta na pobřeží na mě dýchala taková prázdnota, že při představě takhle prožitých prázdnin, bych se možná dal radši dobrovolně naverbovat na nějaké letní doučovací kurzy s fousatou bábou co má nervy v kýblu jako učitelkou. Nekončící rodičovská párty, kde může aspoň zdání pohody navodit už jen vagon chlastu, nebo spíš dva, a neutěšená atmosféra letoviska okouzlující tak pro někoho, kdo se kolem vleče s kusem špagátu a hledá vhodnou borovici. Vzhledem k zoufalství, které jí obklopuje, a zmatku který sama prožívá, by to mohla být zrovna náctiletá hrdinka příběhu a samotný konec, během filmu zřetelně avizovaný, by mohl být spolehlivý důvod. Oproti jiným líbivějším snímkům ve mně Déšť rozhodně něco zanechal, a ona stopa v podobě uvědomění si jak snadno se dá životem projít a při ohlédnutí vidět jen trosky mi za ty čtyři hvězdy stojí. ()

Odpadlik

Na obalu DVD stálo "Nejlepší novozélandský film roku" ... docela by mě zajímalo jaké byly ty ostatní. Z celého filmu na mě udělala dojem pouze obrazová stránka (mraky, příroda) a hudba. Jinak je to strašně rozvleklé a zápletka (kromě konce) není příliš originální. ()

Louie

Celkem milý a zajímavý snímek, který bohužel tvůrci zabalili do příliš "hezkého" balení, a tak se snažili vše, co do něj nepatří zminimalizovat jen na pár krátkých záběrů. Ať již je to zvracení na záchodě s extrémě staženým zvukem anebo erotika, která snad i proběhla. Za zmínku tak stojí už jen opravdu vydařená práce kamery. ()

Milivoj

No já nevím, buď jsem něco nepochopil, nebo má smůla spočívá v tom, že jsem film viděl s naprosto otřesným českým dabingem. Každopádně znovu ho zkoušet nebudu; hrozně se to vleklo, dialogy (mi) místy vůbec nedávaly smysl a jestli ve mně konec něco vyvolal, tak leda úlevu, že už ta nuda skončila. Možná jsem ale jenom ignorant a necita. ()

Baudelaire

Velmi zajímavá vizuální stránka doplněná pěknou hudbou je na filmu to nejpovedenější. Příběh sám je naprosto banální, spíše jde o pocity a nálady. Zajímavý je kontrast mezi uklidňujícími obrazy novozélandské přírody, hrajících si dětí a tančících lidí a tíhou toho, co se ve skutečnosti děje. Je to taková deprese z ničeho. Film působí lehce jako peříčko, vznášející se v jarním vánku, které však v závěru dopadne těžce, a zanechá hlubokou ránu. Pokud máte melancholickou náladu a chcete se jen nechat kolébat na pomalých vlnách spleenu, je to film pro vás. Pokud na tohle člověk není, tak je to lepší než počítání oveček :-) ()

Miss.Evis

Když sem viděla tenhle úžasný film poprvé, bylo mi 14 a Janey mi prostě mluvila z duše...Déšť je jeden z těch kouzelných filmů, který se do vás vtiskne, a už ve vás zůstane. ()

mnx

Asi jsem tak trošku nepochopil pointu filmu. Kromě toho, že ze špatného manželství nemůže vyplynout nic moc dobrého, a zákonitě se podepíše i na dětech. Takových manželství je ale nepočítaně, a film je vlastně jen nudné, a nic neříkající drama. Herecké výkony jsou však velmi dobré, a kdo má rád Nový Zéland, toho shlédnutí určitě potěší. ()

Sekel

Neskodny film o detstvi, o dospivani a o rodicich, kteri spolu nedokazou komunikovat, u nehoz je ona tragicka pointa k niz film smeruje desive sablonovite vytvorena, v podstate cely film cekate, ze dopadne, jak dopadne. Dve hvezdy za herecke vykony v cele s hlavni hrdinkou. ()

darkdaze

Celou dobu jsem věděla, že se tam něco stane takže jsem na to byla relativně připravená, ale stejně když to pak přišlo, tak to bylo tak silné, že jsem se neubránila slzám... ()

jiziczek

Zajímavá sonda do života dívky, dospívající v prostředí hippie generace jejích rodičů. Děj zajímavý a celkem neotřelý, sem tam nějaký ten zvrat...a když už vás nezaujmou obrazy, pak hudba alespoň je skvělá. ()

estella

Mnoho očekávání, o to méně spokojenosti. Konec velmi smutný, i když předvídatelný. V průběhu sledování jsem se dost nudila. ... a strašně mi nesedla Sarah Peirse v roli matky. ()

Loganberry

Věčně opilá Matka je nesnesitelná, nadržená a neatraktivní, Otec slaboch, Dcerka absolutně nemastná neslaná a do toho to ubohé malé rezavé dítě. Ach jo. ()

FireFox

Jeden z filmů, které mě přikovaly do křesla a nenechaly vstát. Ta zvláštní atmosféra přímo hrozila špatným koncem. Ze všech herců (nejvíc herečka hlavní dětské role) mám pocit jakoby nehráli, jakoby je někdo natáčel skrytou kamerou. Takoví neherci na en-tou. Závěrečná scéna oživování na břehu jezera byla přímo přízračná - to už jsem měla pocit, jako bych tam stála s nima. A chtěla jsem něco udělat, ale nešlo to - jako ve špatném snu. ()