Vynález

Primer

Drama / Thriller / Sci-Fi

USA, 2004, 77 min

• dr.fish

Film je pravděpodobně o nějakém časovém posunu a v němse chlápci pohybují tak dlouho, až jich je celý kolektiv. Nic jsem nepochopil a je mi to jedno.(3.5.2014)

• 6thSun

Pro matematický geeky to zřejmě bude zážitek...(6.8.2011)

Sakramentsky dobré komorné sci–fi, v ktorom nie je nič ukázané, v ktorom sa o všetkom iba rozpráva a ktoré predovšetkým nemá potrebu urážať divákovu inteligenciu zbytočným vysvetľovaním, namiesto toho mu radšej kladie prekážky k pochopeniu príbehu a vyzýva ho k intenzívnej mozgovej aktivite. Hollywood pwned. Piata hviezdička je z mojej strany síce trochu neistá, ale veľmi rád sa k nej prikloním už len kvôli Shanovi Carruthovi. Jeden(!!!) človek, ktorý film (vynikajúco) napísal, produkoval, (skvelo) zrežíroval, zostrihal, zložil k nemu (veľmi fajn) hudbu, vybavil ho zvukom a ešte si v ňom (veľmi slušne) zahral hlavnú úlohu, a to všetko so smiešnymi 7000 dolármi vo vrecku. Filmový poloboh. [91%](29.9.2009)

Rozhodně je to film, který patří k nejzajímavějším sci-fi, jaké byly v předchozím desetiletí natočeny. A to jak příběhem, tak formou. Bohužel si myslím, že to na spoustu diváků nebude mít ten správný efekt. Stalo se to i mně a já jsem si ten snímek prostě neužil, ale spíše protrpěl. Tady jsou myšlenky, ale to podání je těžko stravitelné.(7.4.2015)

Ultralacný (oficiálne zdroje uvádzajú production budget iba neuveiteľných 7,500$), takmer "amatérsky" sci-film bez jedinej FX trikovej sekvencie, za to s dostatočne inteligentným príbehom o kamarádoch, ktorý sa po víkendoch a vo voľných chvíľach snažia v "pivnici" zostrojiť zariadenie na korekciu a kontrolu omylov (v origináli "error-checking" device). Zariadenie má však ale po zostrojení aj vedľajší efekt, ktorý je v konečnom dôsledku oveľa zaujímavejší ako pôvodne plánovný účel zariadenia... . Prvá polovica filmu je takmer hraný dokument, ktorý sa realisticky snaží zachytiť jednotlivé úskalia vzniku a následných prvých skúšok nového zariadenia. Miestami je táto dokumentárna štylizácia hnaná až do polohy, kedy to začína byť hlavne pre "netechnického človeka" máličko nudné. Takmer absencia hudobného podmazu, podrobné rozoberanie aspektov prístroja v dialógoch, komorné nasnímanie scén - v postprodukcii navyše vytónovaných do zeleného, odcudzujúceho a chladného zafarbenia - to všetko prispieva k pocitu "toto sa môže stať v skutočnosti". V druhej polovici, s výskytom prvých peripetií sa film potom stáča čoraz viac do polohy hraného, naratívneho filmu. Táto poloha je postupne stupňovaná až do úmyselne otvoreného záveru, ktorý tak v divákovi zanecháva minimálne rovnaké množstvo otázok ako aj tvorcami predložených odpovedí. Primer je tak vo výsledku skvelým príkladom porekadla "za málo peňazí, veľa muziky". Síce sa v ňom nedočkáte žiadných špeciálnych efektov ani akcie, ale na druhej strane vám bude ponúknutý inteligentný a zaujímavý príbeh, o ktorom budete rozmýšľať ešte dlho po skončení záverečných titulkov. V tomto smere mi veľmi pripomenul rovnako skvelý, Aronofského low-budget Pi.(2.1.2005)

• - Rozpočet pre celý film sa pohyboval okolo hranice 7 000 amerických dolárov. Väčšina peňazí bola použitá na filmový materiál. (Madsbender)

• - Spoiler: V scéne, keď "Abe-2" uspí "Abea-1" s oxidom dusným, nádoba, ktorú práve drží, je v skutočnosti sporák na ryžu. Vo filme je spiaceho Abea vidieť z profilu, avšak stojaceho nie, pretože druhého Abea v skutočnosti miesto Davida Sullivana stvárnil Shane Carruth. (Madsbender)

• - Snahe Carruth, který je rovněž autorem scénáře, se při jeho tvorbě maximálně soustředil na reálné vyznění dialogů, protože mu vadí, jak umělé rozhovory ve většině filmů jsou. (Pitrsss)