Vynález

• USA Primer
Trailer

VOD (1)

Čtyři přátelé/vynálezci amatéři sestavili po nocích a o víkendech v garáži jednoho z nich cosi, čemu ani jeden z nich nerozumí. Tenhle stroj už není jen obyčejný vyhledávač a kontrolor chyb, je v něm něco navíc. Něco, co žije samo, a dokáže cokoliv… (oficiální text distributora)

Trailer

rawen

Jeden z nejobtížněji pochopitelných filmů na první pokus - Memento je vůči Primeru docela nenáročné pokoukání. Dvojice vědců náhodou vynalezne přístroj, ve kterém ubíhá čas pozpátku a využijí jej k sebeobohacení, je však nutné respektovat zákony kauzality a vše se postupně zvrhne a to velice složitě... Styl vyprávění rozhodně k lepšímu porozumění nepřispěje, přesto se všechno "dá" na několikeré shlédnutí uchopit a dostat jakýs takýs přehled o tom co se vlastně stalo, kdo všecho kolikrát a kam cestoval a kolik "klonů" mu zrovrozatím 7/10 ()

WillBlake

Není to tak vybroušené jako Upstream Color (Primer stál jen 7000 dolarů), ale ani tady se nezapře Carruthův nadpozemský talent. Nemyslím si, že jsem tenhle film úplně pochopil, ale zároveň si nemyslím, že není nepochopitelný. Všechno dává perfektní smysl - tedy pokud jste, stejně jako Shane Carruth, člověk s více mozky. ()

JASON_X

Co bych kecal - můj dřevorubecký mozek tenhle film prostě nevstřebal. Věřím tomu, že po několika dalších projekcích bych z něho byl moudřejší, ale kdybych si ho měl pustit byť jen jednou znovu, musel bych být masochista - takhle divácky nevstřícný kousek aby člověk pohledal. Asi to nejtechnokratičtější scífko, jaké jsem kdy viděl. Sci-fi miluju, ale školní matiku i fyziku nesnáším a navíc po celodenní šichtě s křoviňákem fakt nemám náladu lámat si hlavu nad neustálým plkáním dvou bělokošilatých kravaťáků o nějakých časových paradoxech a propletencích, takže můj výsledný dojem z filmu je hodně vlažný. Ale moc se mi líbily závěrečné titulky, krásná práce. ()

arie

Zamýšľam sa nad existenciou titulu, ktorý by mi bol výraznejšie vzdialený než tento, no márne hľadám v mysli vhodného konkurenta. Pri brázdení rebríčkov filmových bizarností a nekonvencie ma pred zhliadnutím tohto počinu mala odradiť už pre mňa nelákavá žánrová nálepka "sci-fi", no minimálne som si mohol o danom diele vopred prečítať aspoň základnú synopsu a vyhnúť sa negatívnemu prijatiu. Výsledný ortieľ je teda jednoznačný – pre študentov MatFyzu (pravdepodobne) adept na siahodlhé diskusie a podrobnejší rozbor, pre mňa 80 minút eskalujúcej nudy a chladného vedeckého prístupu. ()

bouncer

Jeden opravdový (od Mattella) "WTF?!" film. Ano zamotané je to neuvěřitelně, vysvětleného není nic a natočené je to skutečně amatérsky. Tvůrci se sice sympaticky snažili udělat nezávislý snímek, který bude opravdu zajímavý, netradiční v pojetí a lákavý hlavním tématem. Bohužel zapoměli, že nezávislá tvorba staví především na dobrém a originálním scénáři, ne patlanině několika bláznů. ()

• Film byl z velké části natáčen přímo v domě režiséra Snanea Carrutha. (Pitrsss)
  • Jedna zo scén, ktorá sa nedostala do finálnej verzie filmu, ukázala, že bol Abe (David Sullivan) diabetikom. Záber, ktorý ukázal, ako si odskočí behom konverzácie, pretože si potreboval vpichnúť inzulínovú injekciu, mal preukázať, že okolnosti prinútili Abea stať sa starostlivým a metodickým. (Madsbender)
  • Snahe Carruth, který je rovněž autorem scénáře, se při jeho tvorbě maximálně soustředil na reálné vyznění dialogů, protože mu vadí, jak umělé rozhovory ve většině filmů jsou. (Pitrsss)