Hyojadong ibalsa

• Jižní Korea 효자동 이발사 (více)

Seong Han-mo vlastní holičství v okolí prezidentovy rezidence. O politiku se nezajímá a vždy se připojí k názorům lidí z jeho okolí. Holičství prosperuje, narodí se mu syn a dílem náhody se mu podaří chytit severokorejského zvěda. Dostane se tak do přízně prezidenta republiky. Stane se nejen jeho osobním holičem, ale také korejským holičem číslo jedna. V očích sousedů je jedním z nejdůležitějších lidí v zemi. Film zobrazuje jihokorejskou historii prostřednictvím smyšlené postavy. (-Rastaman-)

Jossie

To označení žánru KOMEDIE/DRAMA tady sedí neskutečně přesně, protože tohle je tak zvláštní mix toho obojího - pořád je to sranda, všechno je vyprávěno tak pěkně humorně a najednou někdo vytáhne pistoli a pak přijde i mučení a dokonce popravy - je to taková laskavá hořkosladká komedie z nelehkého prostředí. ()

Tyckin

Poměrně bláznivé až pitomé, ale ani ne příliš komedie, tudíž Song Kang-ho zde prakticky nemá možnost ve své roli ukázat co je zač - a že umí ztvárnit komediální i dramatické role výtečně, tady však není prostor ani na jedno ani na druhé. A ač je film podán ve velmi odlehčeném duchu, svou dramatickou tvář ukáže též a kdo alespoň trochu zná poválečnou korejskou historii, hlubší podtext celého příběhu jistě postřehne a ví, že vše směřuje k událostem r. 1979/80. Zde však děj končí a divák jež chce vědět více, se musí obrátit na jinou tvorbu - tedy např. na dost patosový, ale i tak solidní "May 18" či zdařilejší "Taxikář ze Soulu". ()

sniper18

Je to celkom dobrá komediálne ladená dráma. Má dosť dobrý príbeh o holičovi, ktorý vlastní podnik v blízkosti Modrého domu, ale napriek tomu, že aj sám ovplyvní niekoľko výrazných udalostí ho politika moc nezaujíma, hlavne, že sa mu práve narodil syn a navyše sa mu darí aj v práci. No keď dostane za úlohu oholiť samotného prezidenta, ten si ho obľúbi a stane sa jeho osobným holičom, čo má mnohé dobré stránky, ale nanešťastie aj zlé, za čo môže aj súčasná zvláštna politická situácia. Spracovanie je celkom slušné, ale dalo sa z toho získať ešte o niečo viac. Tento typ filmu, kde prakticky obyčajné postavy viac alebo menej zámerne ovplyvňujú dejiny mi sedí a aj v tomto prípade ponúka veľký potenciál, ale ten sa využil len čiastočne. Hlavný hrdina je výborne zvládnutý, ten ma skutočne bavil, rovnako mi sadol aj ten nápad s holičstvom pri prezidentskom sídle a práca pre prezidenta, ale inak ma rozhodne mrzí, že aj napriek zaujímavosti juhokórejských dejín tohto obdobia mi to príde väčšinu času trochu málo nápadité, prakticky iba spočiatku si ešte dali záležať aj na tomto a navyše ešte v druhej polovici sa dej začne venovať hlavne jednému výraznému prvku, čo je škoda. Ale aspoň aj toto je celkom dobre zvládnuté a tak ma to bavilo od začiatku až do konca. A môže za to aj výborné zvládnutie oboch hlavných žánrov, predsa len komédia a dráma sú dosť odlišné žánre, ktoré tvorcovia často nevedia vhodne spojiť, no to nie je tento prípad a to ich plnohodnotné fungovanie s najväčšou ľahkosťou sa mi skutočne páčilo. Herecké obsadenie je výborné, skvelý Song Kang-Ho v hlavnej úlohe, bavila ma Moon So-Ri ako jeho manželka, nesklame ani syn a veľkým plusom sú aj postava prezidenta a hlavne jeho šéfa bezpečnosti, ten pôsobí miestami veľmi zaujímavo. Ale aj okrem nich sa tu nájde ešte pár zaujímavých postáv. S réžiou a technickou stránkou som dosť spokojný, vizuálna stránka je úplne ideálna a pochvalu si zaslúži aj to spomínané zvládnutie žánrov. Škoda, keby bol ten dej trochu nápaditejší, keďže tých skutočne výrazných scén, na ktoré by sa dalo spomínať je tu veľmi málo, tak neváham s lepším hodnotením, to obsadenie a réžia by si ho určite zaslúžili, ale aj takto ma to našťastie bavilo, takže určite nie som moc sklamaný. 69% ()

Radko

Cez príbeh osobného prezidentovho holiča je pekne ukázané, že ani prominentné postavenie nemusí v totalite automaticky znamenať rodinnú pohodu. A hoci sa okolie domnieva, že takýto post zaručuje rôzne prilepšenia a výhody, nemusí tomu tak byť, ak má ísť o výhodu idúcu proti oficiálne panujúcej ideológii a propagandistickému vymieľaniu mozgov. Preto si je holič nútený osobné precitnutie absolvovať takmer výlučne svojimi vlastnými prostriedkami. Ďalšie poznanie: bez ohľadu na to, či ide o komunistickú alebo antikomunistickú totalitu, obe dokážu byť v osobných následkoch rovnako hnusné. Nadpriemerný, no trochu zdĺhavý film, kombinujúci humor, tragiku i symbolickú katarziu po "porážke draka". ()

Adrian

Spôsobom, akým film pristupuje k histórii je dosť podobný ako u Forresta Gumpa - t.j. fiktívna postava je zasadená do reálneho pozadia a práve skrz ňu (presnejšie skrz syna hlavnej postavy) potom sledujeme pohľad tvorcov na dané obodbie. Z časového hľadiska je príbeh ramcovaný takmer v dvoch desaťročiach. Začiatočným a koncovým bodom je obdobie nástupu Park Chung-Hee-ho na post prezidenta až po mesiace krátko po jeho neslávnom a násilnom zakončení počas krvavej noci dňa 26.10.1979 (podrobne o tejto dôležitej udalosti juhokórejských dejín svojským spôsobom, ale pri snahe čo možno najvernejšie sa držať dostupných faktov rozpráva ďalší výborný film The President's Last Bang). Satirický pohľad prvej polovici filmu prechádza v druhej časti skrz jednu veľmi emotívnu scénu do vážnej drámy, ktorá uštipačne a s úsmevným nadhľadom načrtnuté slabosti a nebezpečenstvá Parkovho vládnucého sytému postupne ukazuje v celej vážnosti, vďaka čomu nám ľahké pousmiatie z prvej časti filmu mrzne na tvári. Sebareflexia a schopnosť pozrieť sa kriticky do svojej minulosti hrá tak aj v tomto prípade dôležitú a zároveň aj vydarenú úlohu. Možno práve vďaka tomu o to krajšie vyznieva samotné vyústenie filmu s nádychom jemnej fantastiky. ()