Mír jejich duši

Pavel Štingl

Ivan Arsenjev

Kostýmy:

Eva Kotková

Ochotnický film – tak je to napsáno v úvodních titulcích a myslím, že lépe to vyjádřit nešlo. Vůbec bych na to tedy nenahlížel jako na „hraný dokument“ ani nečekal mistrovské herecké výkony. Je to takový malý milý experiment, který mě nejvíce překvapil tím, že se mi opravdu líbil.(30.12.2005)

• witch

Obávám se, že tady něčí nostalgie silně omezila filmařskou intuici. Natočit hraný dokument z kraje Zapadlých vlastenců a obsadit ho místními obyvateli je na první pohled nápad jako hrom, problém ale nastává v okamžiku, kdy se režisér snaží ztvárnit scénář, který si přímo říká o profesionální herecké výkony. Tím samozřejmě nechci brojit proti nehercům, ti mohou být ve filmu hodně zajímaví (viz česká nová vlna), i když to chce pečlivý výběr, přesné obsazení a dostatek „volného prostoru“ pro jejich přirozenost. Tady jsou ovšem celé pasáže, které naturščik prostě neutáhne. Mám na mysli třeba cestu dvou bývalých přátel na samotu pro zmrzlé tělo staré ženy – tenhle motiv má slušný potenciál a zobrazuje totalitní realitu na pozadí tak trochu mystické atmosféry (drsná krajina zasněžených hor, soumrak, vzpomínky na mrtvou, přelud na skále), bohužel ale jako všechno naráží na nejisté projevy „herců“. Když připočítám nějaké to klišé – stylizované mezititulky, dobové záběry podkreslené hudbou z orchestrionu, kombinace stará paní + černá kočka + pasiáns – vychází mi z toho slabé dvě hvězdičky za pár osamocených nápadů a tvůrčí nadšení.(16.3.2005)

S witchem musím souhlasit, že představitel "pohlavára" v druhé půlce to dost nedává - a to dost kazí dojem celku. Ale přesto (a přes všechny ostatní nedostatky povětšinou ale plynoucí ze zázračně malého rozpočtu filmu) je to v naší zemi nadprůměr a docela se těším na dalšího Štingla...(26.9.2005)

Sice zajímavý, ale nezajímavě a nedivácky natočený pokus o historické ohlédnutí za lidičkami z hor, jejich podnikání, slabostech a pijatice... žel z poněkud neobjektivního pohledu, z něhož se vytratilo kdovíproč to, co dělalo horaly horaly - víra v Boha. Dojde i na komunistického pohlvaára, vracejícího se vzpomínat. Takový dějový, programově amatérský (herecky) mišmaš.(10.1.2005)

• Houdini

Český Lev 1 nominace: Střih(26.2.2006)