Chaplin obětí nešťastné lásky

• USA Cruel, Cruel Love
Krátkometrážní / Komedie
USA, 1914, 16 min

Komický skeč s nešťastně zamilovaným světákem, který hledá různé způsoby, jak skoncovat se životem. Vzdálená paralela nápadu s opilým milionářem, zabývajícím se myšlenkou na sebevraždu z filmu "Světla velkoměsta". (formelin)

Pohrobek

Chaplin nejprve rozkošně toká, při čemž je vyrušován závistivým služebnictvem. Posléze však upadne v podezření, že byl otráven, a připravuje se na vlastní smrt. Chaplinovka místy až hororová, když si Charlie představuje, co ho čeká v pekle a předvede tak pár pěkně vyděšených úšklebků. ()

Madsbender

Chaplin v zajatí (ne)šťastnej lásky, zmietaný medzi priazňou a nepriazňou osudu (a vtipkujúcimi sluhmi, ktorí si z neho robia žarty). Rómeom a Júliou mierne zaváňajúci zvrat v druhej polovici je trochu netradičným a zaujímavým prvkom, ktorý u Chaplina príliš často nevidíme, už kvôli tomu stojí za to si ju pozrieť. Inak opäť priemer, i keď miestami zábavný. 60% ()

pursulus

Výjimka z pravidla.¬         Z prvního období Chaplinova, tedy ze snímků z rr. 1914-15 — kdy si ještě "vyhmatával" možnosti své a umění filmového (a později se také dá se říci marně snažil prosazovati ve smluvním vztahu kvalitnější nátočty) — je toto jeden z mála zdařilých. Na nějakých patnácti minutách má snímek skutečný promyšlený děj a dobře vedenou dramatickou linku; sám Chaplin pak skutečně hraje v souladu s dramatem, a ne se jen tak tváří pohazujíc nohama rukama.¬                 Jako prakticky vždy si v tomto období psal Chaplin scénáře sobě sám a často sám i režíroval; často místo něj režíroval jeho herecký souputník, producent řady Chaplinových snímků Mack Sennett. Na kvalitě snímků s Chaplinem té doby se ale změna režiséra nijak neprojevila, proto můžeme považovati vydařenost snímku "Cruel, cruel love" za šťastnou náhodu — i pro to, že jde o jeden z prvních Chaplinových počinů (natočeno v březnu 1914).¬                 [Zdroje: 1. Wikipedie, English (en.wikipedia.org/). 2. Filmová databáze IMDb (imdb.com/)] ()

Marek1991

Tak toto mi nepripadalo zrovna podarené. Samozrejme zlá kvalita a zrýchlený obraz zodpovedajú dobe, ale toto si ma nezískalo, nezabavil som sa, podľa mňa to nie je jeden z Chaplinových najlepších filmov a u ďalších vystupujúcich a tvorcov ani nevravím. Pre verejnosť sa týmto známymi nestali, nie je to nič extra a podľa mňa ani dobré. ()

anais

Raný Chaplin – nehraje tu Tuláka, ale bohatého nápadníka, který se kvůli zlomyslné služebné pohádá se svou snoubenkou. Rozejdou se, on vypije nějakou skleničku, udělá se mu špatně, a mysl si, že se otrávil. Nakonec to celé dobře dopadne, podivným neustále se smějící člověk mu odhalí tajemství skleničky – byla v ní jen voda. Tento film není ani tak zábavný, jako spíš zajímavý, a to ze dvou důvodů. Tím prvním je něco na způsob skutečného příběhu (maximálně zhuštěného), kterých v těchto raných grotekách mnoho nebylo. Tím druhým důvodem je nestandardní Chaplinův výkon, který je na hony vzdálen Tulákově líbivosti. Chaplin se tu neuvěřitelně šklebí a jeho gesta jsou maximálně teatrální. U tohoto filmu si živě dovedu představit onoho člověka, který v časech němého filmu postával vedle plátna a popisoval, co se na něm právě odehrává. Například scéna v níž Chaplina popichují svými vidlemi dva pekelníci jistě sváděla k barvitým popisům. ()

• Film Chaplin obětí nešťastné lásky byl po dobu padesáti let považován za ztracený, pak se ale jedna kopie našla v Jižní Americe. (everlong)