Sluha (festivalový název)

The Servant

Sovětský svaz, 1988, 141 min

Alexandr Mindadze
  • Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(27.4.2006)

Sedmý společný film režiséra Vadima Abdrašitova a scénáristy Alexandra Mindadzeho, v naší distribuci uváděný v pořadí jako třetí, je zajímavým podobenstvím, a to po Plumbum - nebezpečná hra (1986) opět na téma moci. Jejím nositelem však tentokrát není fanatický hoch, nýbrž postarší funkcionář stalinské éry. Stejně důležitou roli hraje také jeho podřízený, zpočátku naivní mladík, osobní řidič, sluha a posléze stejně nemilosrdný funkcionář zvaný Šakal. Konflikt, připomínající Bulgakovova "Mistra a Markétku," naznačuje, že oba hrdinové patří mezi ty tzv. bílé ďábly jako jejich předobraz z předchozího filmu autorské dvojice. Neustálé prolíání časových rovin, v jejichž rámci dokonce protagonisté potkávají sebe sama, jen podtrhuje skutečnost, jak málo se lidé mění. Snad jen okolnosti. Briana Čechová - program Semináře ruských filmů ve Veselí nad Moravou (2011)(14.11.2011)

Na tu dobu skvělý film, který vystihuje problematiku společenské hierarchie a mocenských poměrů v bývalém sovětském svazu.(11.5.2017)