Zlatá vejce

• Itálie

Uova d'oro

Španělsko / Itálie / Francie, 1993, 95 min

• boshke

Co říci. Pokud vás zajímají útrapy mladého lehkomyslného hejska se stavbou nejvyšší budovy v jakémsi provinčním městě nebo si vystačíte s dostatkem záběrů na polonahá mužská těla, ženská prsa a dobrými pěti souložemi, kterých se účastní až tři lidé (jak dva muži tak dvě ženy), tak s klidem shlédněte. Jinak je to ztráta času... 40%(20.8.2011)

Film, který si podle mne rozhodně zaslouží lepší hodnocení..další herecký koncert v té době ještě celkem neznámého Javiera Bardema a také Benicia del Tora, který se vlastně objeví až v závěru..vedle Las Edades de Lulu nejlepší Bigas Luna!(24.11.2009)

No tedy, pan Del Toro a erotické scény! (První a poslední?, tedy pokud vím.) Až se mi z toho zatmělo před očima. (Tohle je asi ten film, o kterém jsem už nevím kde četla, že se při natáčení styděl...?) Hlavní "hrdina"... no, co si o něm myslet. Buď velký hlupák, nebo velký smolař. Hlavně na holky. Což o to, Rita byla krásná, Claudia byla krásná, i Marta byla krásná, i když jinak, než ty jeho náruživky. A pročpak mu asi zahnuly, to je otázka... Nemohl se držet ženušky, hlupák (teď jo), starala se o něj, vykurýrovala ho, milovala ho - a on si našel takovou štětkovitou servírku, o kterou se nakonec stejně dělil se sousedem... Není divu, že nad sebou nakonec zaplakal, doufám, že pořádně hořce. Ani nevím, jestli je mi ho líto.(30.9.2010)

Javier Bardem v jednej zo svojich počiatočných rolí a hneď ukázal, že s ním treba počítať. Ctižiadostivý hajzlík, ktorý si vybudoval kariéru manželstvom s bohatou 45 kilovou Medeiros a splnil si sen postaviť najvyšší mrakodrap na pobreží. To ho však neuspokojilo a tak podvádza ženu, kašle na kamarátov a nakoniec ako sa do hory volá tak sa z hory ozýva aj skončí. Zaujímavosťou je malá rola záhradníka Benícia Del Tora v závere, kde sa aj tak väčšinou len súloží..(8.3.2011)

Drama muže hnaného hořkostí a komplexem méněcennosti k fenomenálnímu úspěchu: jeho firma staví nejvyšší dům v přímořském městě, učiněný mrakodrap. Nakonec ovšem přijde hořký pád s příchutí tragédie. Hrdina (skvělý Bardem) musí všem dávat najevo, jak je nejlepší -- hlavně svým milenkám, které ho podvedly, a svým bývalým přátelům, kteří mu nasadili parohy. Těžko říct, proč Luna zachází s tímhle chlapíkem tak krutě, až se zdá, že si někdy vyřizuje nějaké staré účty. Možná to celé natočil proto, že ho štve betonová džungle v mnohých španělských letoviskách. Ale nasnímáno je to nádherně a ženy (až na tu poslední, transsexuálně působící) jsou smyslné až hanba. Víc takových filmů, prosím. A aspoň jedním Lunou bych mezi českými režiséry taky nepohrdnul.(23.6.2008)