Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný vrah, který ve své době šokoval Ameriku a zařadil se mezi legendy masových vrahů.
Šokující film založen na skutečném příběhu z Nebrasky. V roce 1958 devatenáctiletý Charles Starkweather společně se svou čtrnáctiletou přítelkyní zavraždili během tří měsíců celkem jedenáct lidí. (oficiální text distributora)

Recenze (25)

destroy83 

všechny recenze uživatele

Další pravdivý příběh sériového vraha, tentokrát se jedná o vidláka Charlese Starkweathera z Nebrasky, který se svou milenkou Caril Ann Fugateovou zmasakroval nožem a střelnými zbraněmi jedenáct lidí. Snímek se snaží až na několik skutečností držet pravdivého příběhu tohohle pošuka. Film celkem svižně odsýpá, vraždit se začíná téméř na začátku stopáže. Kamera před detaily vražd většinou uhýbá a narůžovělá krev, která zpravidla Charlese ohodí, či mu ulpí na triku vypadá velmi lacině. Ústřední dvojice je vkusně vybrána, zejména obsazení postavy Caril je vynikající a její herectví je naprosto uvěřitelné. Ostaní postavy jsou na tom ale o poznání hůře. Postava tajemného našeptávače do konceptu snímku celkem zapadá, co si ovšem tvůrci mohli odpustit, je sakra nepovedená automobilová honička, která působí chvilkami až úsměvně. Hudební podbarvení je povedené a závěrečný dodatek, jak dopdli zúčastnění, uspokující. Výsledný dojem je další průměrný film o sériovém vrahovi. U mě za tři hvězdy. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Terrence Malick se nechal Starkweatherovým případem jen volně inspirovat a natočil skvělý film (viz i jinak výstižný komentář igiho B.). Byron Werner se snažil o dokumentární rekonstrukci a natočil nudný a lacině vyhlížející snímek vhodný leda pro televizi. Přitom se při popisu Starkweatherova řádění stejně nevyhnul několika faktickým nepřesnostem a najdou se i chyby plynoucí z nepozornosti tvůrců, jako je krví potřísněné tričko, když zabiják po vraždách usíná a sněhobílé když se probouzí. Celkový dojem z filmu nevylepší ani bídné herecké výkony představitelů zákona, šroubované dialogy a už vůbec ne zbytečná a klišovitá postava "našeptavače". "Starkweather" je ovšem v jednom ohledu opravdu jedinečný - tak neuvěřitelně staticky a amatérsky působící automobilovou "honičku" jako je ta ze závěru snímku jsem opravdu ještě neviděl. http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Starkweather ()

Reklama

jefff 

všechny recenze uživatele

Proč se točí rekonstrukce příběhů sériových vrahů? Je to tím, že lidé je vidí jako něco neskutečného, něco co nikdy nepotkají a znají je pouze z filmů či zpráv. Téměř každý se setká s krádeží, domácím násilý, podvody či s přírodnímy katastrofami, jsou běžné a na denním pořádku, a tak nijak zajímavé. Ale kdo se setká se sériovým vrahem? 99,9% populace nikdy. A ta zbylá desetina procenta se na zfilmovanou rekonstrukci zločinu dívat jistě nebude. Teď k filmu. Nebyl sice nejhorší, přesto bůhví jaký filmový zážitek mě nečekal. Herecké výkony průměrné, hudba dobrá, celková režie ničím neobvyklá. Výsledkem je zcela průměrný film na který brzy zapomenete a jediné co ho dělá neobvyklým je jeho inspirace dle skutečné události. Ps.: V oficiálním textu distributora je chyba. Nejde o masového vraha nýbrž o vraha sériového. Masoví vrazi jsou kupř.teroristé. ()

igi B. 

všechny recenze uživatele

Dosti nejapně provedený >pravdivý příběh< Charlese Starkweathera a Caril Ann Fugateové, masového vraha a jeho milé z Nebrasky z konce padesátých let... . . . I když si film hraje >na víc< jakýmisi psychologizujícími scénkami vidin tajemného našeptávače (zajímavé, jak se masoví vrazi rádi vymlouvají na >hlasy< , nutící je páchat zlo - a docela by mě zajímalo, je-li to více vlivem ošetřujících psychiatrů nebo advokátů >našeptávačů< ... ;-) a jednou docela vtipnou snovou sekvencí, kdy unavený Charlie sní o roli hollywoodské hvězdy, v principu jde o naprosto konvenčně natočenou story o dvou vymaštěncích a jejich krátké cestě do pekel... Chvílemi má divák až pocit, že snad nějakou duševní slabostí museli trpět i tvůrci tohoto filmu, protože celé je to natočeno naprosto bez invence, že nakonec i ta auta jezdí tak nějak divně a toporně. Přitom vám dojde, že to je jen dáno prací kameramana - a ne že by snad měla tahle nenápaditost nějak podpořit autenticitu celého příběhu, spíše to jen svědčí o naprosto rutinním přístupu tvůrců, jako by celý film točila nějaká parta amatérských nadšenců pod taktovkou začínajícího režiséra a zároveň fanouška magora Starkweathera... A ani snažící se herci v hlavních rolích mladých psanců na útěku už situaci nezachrání... . . . Ostatně - historií dua Charlie & Caril Ann se zjevně nechali inspirovat i Q.T & O.S. a výsledkem bylo (narozdíl od tohoto filmu) skvělé popkulturní podobenství "Natural Born Killers", kde vypečená dvojka Mickey & Mallory stane se doslova kvintesencí masových zabijáků jako kulturně společenského fenoménu... A nakonec - chvíli jsem přemýšlel, odkud znám tenhle příběh jako takový - a pak mi to došlo... No ano! "Badlands" - o více jak 30 let starší a doslova o X kategorií lepší - byť ne tak >životopisný< film Terrence Malicka s Martinem Sheenem a Sissy Spacekovou (viz http://www.csfd.cz/film/6339-badlands/ ) - příznačný důkaz toho, že když dva dělají totéž, prakticky nikdy to není totéž... Pro mě je tedy tento podivný opus docela zbytečným projektem, jako přínos k tématu >historie masových vrahů< nijak zvláštní význam (krom informace o tomto konkrérním případu) myslím nemá, šokujícího na něm (i díky vizuální nemotornosti tvůrců) není nic a i po čistě fimařské stránce jde o dílko bohužel nic zajímavého nepřinášející. Zvláště pak viděli jste-li výše zmiňované dva filmy. Pravý Starkweather skončil nakonec na elektrickém křesle a tenhle film v propadlišti videopůjčoven... Ejhle - spravedlnost! - - - P.S. Tři hvězdičky zde v hodnocení bych snad ještě pochopil, ale ta čtyřhvězdičková velebení - to už musí být snad taky nějací adoranti pana >Magora< (potažmo žánru), nebo co... ;o] - - - - - (Poprvé viděno 19.2.2009 na dvd, komentář zde jako první - 19.2.2009) ()

Smok 

všechny recenze uživatele

Charles Starkweather je skoro obyčajný mladý muž. Ostatní chlapci v jeho veku sa od neho líšia snáď len tým, že keď sú niekde sami, tak ich nechodí pozerať tajomný cudzinec v klobúku, ktorý ich nahovára na rôzne somariny. Charlie navyše zbožňuje Jamesa Deana a je vlastníkom dvojhlavňovej brokovnice, s ktorou narobí policajtom v Nebraske pár vrások na čele a niekoľkým civilom nepríjemné "škrabance". Ďalší z oprášených príbehov o masových vrahoch minulého storočia ma síce zaujal, ale filmárska robota sa dala odviesť aj lepšie a s väčšou šťavnatosťou. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (10)

  • 25. júna 1959 Charles Starkweather usadol na elektrické kreslo. Presne o 00.04 bol prehlásený za mŕtveho. (Smok)
  • Po tom, co v domě Starkweather (Brent Taylor) zavraždil onu dámu i s její služkou, můžeme na jeho jasně bílém tričku vidět jen těžko přehlédnutelné skvrny od krve obětí. Ovšem když krátce na to – po druhé vraždě - schází po schodišti, tričko je opět bílé a bez zanechaných krvavých skvrn. (Conspi)
  • Proces s Caril Ann Fugateovou začal o 4 mesiace neskôr. Bola uznaná vinnou zo zločinu lúpežnej vraždy a odsúdená na doživotie. (Smok)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno