Cesta na Mars (festivalový název)

• Dánsko

(neoficiální název)

Sci-Fi

Dánsko, 1918, 97 min

Holger-Madsen

Geniální Georges Méliès poslal své hrdiny na měsíc, Dánové zašli ještě dál a zamířili na rudou planetu. Himmelskibet je neporovnatelně technicky vyspělejší, herecky a scénáristicky lepší, a jsou v něm využity režijní postupy které nechávají dílo vizionářského Francouze daleko za sebou. Myšlenkově je taktéž někde jinde, děj má hlubší smysl a nese poselství. Z filmu vyzařuje atmosféra všeobecného pacifismu který se v několika vlnách přelil celou Evropou unavenou z Velké války, a zasáhl i tehdy neutrální Dánsko. Uznávám že uvedené srovnání není vůbec fér, protože i když jsou si oba filmy v námětu velmi podobné, 16 let vývoje bylo v němém období obrovsky dlouhá doba. Cesta na Mars ovšem obstojí i v konkurenci svých současníků, a patří k tomu lepšímu co se z počátků kinematografie zachovalo.(13.1.2012)

• Rybizek

Filmy s živou hudbou na LFŠ navštěvuji pravidelně, mají pro mě takové zvláštní kouzlo. Tak tady se bohužel téměř veškeré kouzlo v relativně komediální sci-fi vytratilo. Ale určitě ne díky filmu, nýbrž kvůli velmi kontroverznímu hudebnímu doprovodu Kittchen. Pan zpěvák měl do filmu nemístné a nevkusné poznámky, které mi celkový dojem z filmu dost pokazily, takže 37%.(29.7.2016)

Neuveriteľné, čo dokázali Dáni vyprodukovať v roku 1918. Odhliadnúc od dobovej naivity príbehu a prehnaného herectva nám film ponúka na svoju dobu neuveriteľne obrovskú výpravu. A to 4 roky pred Sovietskou Aelitou, alebo dokonca 9 rokov pred megalomanským Metropolisom. Hoci bolo mierové posolstvo tohoto filmu očividne inšpirované v tej dobe končiacou prvou svetovou vojnou, je bohužiaľ stále aktuálne aj v dnešnej dobe - takmer 100 rokov od svojho vzniku.(2.1.2016)

Povinná jazda pre fanúšikov sci-fi žánru, ktorí si chcú doplniť vzdelanie. Na sklonku, ale aj v polovici minulého storočia sme verili, že na planéte Mars by mohol existovať inteligentný život. Takže naivita ako protiargument voči Nebeskej lodi neobstojí. Ona by sa predsa mohla odohrávať kdekoľvek. Dôležité je, že je stále aj po takmer sto rokoch veľkou zábavou, ktorá svižne uteká vpred ako kozmická loď. Veľkou devízou filmu je to, že pôsobí dospelejšie a vizuálne oveľa menej "smiešne" ako mnoho marťanských amerických scifíčok z 50tych rokov.(5.6.2012)

Konečně!!! Asi po 13 letech shánění se mi podařilo tento film shlédnout. Očekávání sice mé nadšení nenaplnilo, ale i tak jsem zklamán nebyl. Film se drží podobné linie jako verneovské cesty do vesmíru. Jednotlivé charaktery postav jsou poněkud černobílé. Z dnešního pohledu je samozřejmě tehdejší představa cesty vesmírem nebo vzhledu "rakety" úsměvné. (aketa vypadá jako kombinace letadla a vzducholodi). Doba vzniku filmu (během 1. světové války) se také odráží v morálním poselství filmu.(26.4.2011)

• - Dnes již zapomenutý snímek měl na svou dobu velkou a nákladnou produkci. Může se chlubit úchvatnými obřími scénami a marsovskými exteriéry, které se točili v kamenolomu poblíž Kodaně. (Epistemolog)

• - Řada kritiků upozorňovala na četné logické nesrovnalosti. Příkladem je velikost slunce, která je nad krajinou Marsu relativně stejně velké jako na Zemi. (SallyZen)