poster

Cesta na Mars (festivalový název)

 • dánský

  Himmelskibet

 • anglický

  400 Million Miles from Earth

  (neoficiální název)
 • anglický

  Trip to Mars, The

  (neoficiální název)

Sci-Fi

Dánsko, 1918, 97 min

Režie:

Holger-Madsen
 • kaylin
  ***

  Sice je to jeden z nejstarších sci-fi snímků, navíc se zabývá setkáním s mimozemskou rasou, která má pacifistickou společnost, ale to nic nemění na tom, že je přece jen vidět, jak je tenhle kousek zastaralý a že už mu něco chybí. Přesto je to zajímavá ukázka toho, jak se sci-fi vyvíjelo i z hlediska toho, jak byly různé technologie zobrazovány.(2.2.2015)

 • zelvopyr
  ****

  Solidní utopický film. Obvykle to funguje tak, že se hrdinové vydají na neobvyklé místo, kde žije nějaká utopická společnost. Zde je to Mars, letí se tam ...ehm... pancéřovaným letadlem rychlostí ...ehm... 12000 km za hodinu... :-)) (to na druhou stranu není ani úniková rychlost). No ale musí se uznat, že aspoň že se tam logicky letí přes půl roku. Což vyvolá ponorkovou nemoc a pokus o vzpouru... docela dobré. Pozemšťané přistanou na Marsu, který je obydlen mírumilovnými, vegetariánskými hipíky v úborech jako staroslované od Švabinského nebo Alše. Během minuty cpou Marťanům maso z konzervy. Ti vytřeštěně zvrací nad takovou nechutností, požírat hnijící mrtvoly. Další minutu pozemšťani začnou zabíjet, aby ukázali, kde se bere maso. Na pobouřenou reakci reagují napadením marťanů. Ti oplácejí láskyplnou domluvou, která napraví srdce nedokonalých lidí ze Země. V idylické atmosféře na Marsu, kde jsou všechny ženy nevinné, to přesto jiskří sexuálním dusnem mezi velitelem výpravy a náčelníkovou dcerou. Čas návratu. Přistání na louce u Kodaně je hladké. Vše končí trojitým happyendem a ovacemi. Pomlouvačnému padouchovi na Zemi se dostane, co mu patří. Jejda, to jsem to zaspoiloval... :)(22.2.2012)

 • Anderton
  ****

  Povinná jazda pre fanúšikov sci-fi žánru, ktorí si chcú doplniť vzdelanie. Na sklonku, ale aj v polovici minulého storočia sme verili, že na planéte Mars by mohol existovať inteligentný život. Takže naivita ako protiargument voči Nebeskej lodi neobstojí. Ona by sa predsa mohla odohrávať kdekoľvek. Dôležité je, že je stále aj po takmer sto rokoch veľkou zábavou, ktorá svižne uteká vpred ako kozmická loď. Veľkou devízou filmu je to, že pôsobí dospelejšie a vizuálne oveľa menej "smiešne" ako mnoho marťanských amerických scifíčok z 50tych rokov.(5.6.2012)

 • Epistemolog
  ****

  Dánské průkopnické sci-fi NEBESKÁ LOĎ dle fascinujícího románu Sophuse Michaelise zapůsobí obrazovou složkou a myšlenkou Marsu, která vyzní skoro metaforicky, jako součást meditativního zamyšlení na téma ideální lidská společnost. Dnes již zapomenutý snímek měl na svou dobu velkou a nákladnou produkci, může se chlubit úchvatnými obřími scénami a marsovskými exteriéry, které se točili v kamenolomu poblíž Kodaně. Diváky překvapí, že obyvatelé marsu jsou vegetariáni a pacifisté. Jejich společnost řídí mudrci a filozofové v tógách pohybujíc se na vyšší morální úrovni.(8.3.2014)

 • Braddy
  ****

  Konečně!!! Asi po 13 letech shánění se mi podařilo tento film shlédnout. Očekávání sice mé nadšení nenaplnilo, ale i tak jsem zklamán nebyl. Film se drží podobné linie jako verneovské cesty do vesmíru. Jednotlivé charaktery postav jsou poněkud černobílé. Z dnešního pohledu je samozřejmě tehdejší představa cesty vesmírem nebo vzhledu "rakety" úsměvné. (aketa vypadá jako kombinace letadla a vzducholodi). Doba vzniku filmu (během 1. světové války) se také odráží v morálním poselství filmu.(26.4.2011)

 • - Dnes již zapomenutý snímek měl na svou dobu velkou a nákladnou produkci. Může se chlubit úchvatnými obřími scénami a marsovskými exteriéry, které se točili v kamenolomu poblíž Kodaně. (Epistemolog)

 • - Řada kritiků upozorňovala na četné logické nesrovnalosti. Příkladem je velikost slunce, která je nad krajinou Marsu relativně stejně velké jako na Zemi. (SallyZen)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace