Cesta na Mars (festivalový název)

• dánský

Himmelskibet

400 Million Miles from Earth

(neoficiální název)

Trip to Mars, The

(neoficiální název)

Sci-Fi

Dánsko, 1918, 97 min

Dánské průkopnické sci-fi NEBESKÁ LOĎ dle fascinujícího románu Sophuse Michaelise zapůsobí obrazovou složkou a myšlenkou Marsu, která vyzní skoro metaforicky, jako součást meditativního zamyšlení na téma ideální lidská společnost. Dnes již zapomenutý snímek měl na svou dobu velkou a nákladnou produkci, může se chlubit úchvatnými obřími scénami a marsovskými exteriéry, které se točili v kamenolomu poblíž Kodaně. Diváky překvapí, že obyvatelé marsu jsou vegetariáni a pacifisté. Jejich společnost řídí mudrci a filozofové v tógách pohybujíc se na vyšší morální úrovni.(8.3.2014)

Geniální Georges Méliès poslal své hrdiny na měsíc, Dánové zašli ještě dál a zamířili na rudou planetu. Himmelskibet je neporovnatelně technicky vyspělejší, herecky a scénáristicky lepší, a jsou v něm využity režijní postupy které nechávají dílo vizionářského Francouze daleko za sebou. Myšlenkově je taktéž někde jinde, děj má hlubší smysl a nese poselství. Z filmu vyzařuje atmosféra všeobecného pacifismu který se v několika vlnách přelil celou Evropou unavenou z Velké války, a zasáhl i tehdy neutrální Dánsko. Uznávám že uvedené srovnání není vůbec fér, protože i když jsou si oba filmy v námětu velmi podobné, 16 let vývoje bylo v němém období obrovsky dlouhá doba. Cesta na Mars ovšem obstojí i v konkurenci svých současníků, a patří k tomu lepšímu co se z počátků kinematografie zachovalo.(13.1.2012)

• Rybizek

Filmy s živou hudbou na LFŠ navštěvuji pravidelně, mají pro mě takové zvláštní kouzlo. Tak tady se bohužel téměř veškeré kouzlo v relativně komediální sci-fi vytratilo. Ale určitě ne díky filmu, nýbrž kvůli velmi kontroverznímu hudebnímu doprovodu Kittchen. Pan zpěvák měl do filmu nemístné a nevkusné poznámky, které mi celkový dojem z filmu dost pokazily, takže 37%.(29.7.2016)

Konečně!!! Asi po 13 letech shánění se mi podařilo tento film shlédnout. Očekávání sice mé nadšení nenaplnilo, ale i tak jsem zklamán nebyl. Film se drží podobné linie jako verneovské cesty do vesmíru. Jednotlivé charaktery postav jsou poněkud černobílé. Z dnešního pohledu je samozřejmě tehdejší představa cesty vesmírem nebo vzhledu "rakety" úsměvné. (aketa vypadá jako kombinace letadla a vzducholodi). Doba vzniku filmu (během 1. světové války) se také odráží v morálním poselství filmu.(26.4.2011)

I na tomto snímku lze pozorovat počáteční náskok malého Dánska ve filmovém odvětví. Když pominu naivitu příběhu (odpovídající ovšem ještě vlivu próz Vernea a Wellse), tak po technické stránce nelze snímku nic vytknout. I herci nejsou svými kreacemi přehnaně afektovaní. Dnes už se ale na film dá koukat spíše nostalgicky z obdivem nad průkopnictvím tohoto díla.(17.7.2011)

• - Dnes již zapomenutý snímek měl na svou dobu velkou a nákladnou produkci. Může se chlubit úchvatnými obřími scénami a marsovskými exteriéry, které se točili v kamenolomu poblíž Kodaně. (Epistemolog)

• - Řada kritiků upozorňovala na četné logické nesrovnalosti. Příkladem je velikost slunce, která je nad krajinou Marsu relativně stejně velké jako na Zemi. (SallyZen)