Cesta na Mars (festivalový název)

• dánský

Himmelskibet

400 Million Miles from Earth

(neoficiální název)

Trip to Mars, The

(neoficiální název)

Sci-Fi

Dánsko, 1918, 97 min

Neuveriteľné, čo dokázali Dáni vyprodukovať v roku 1918. Odhliadnúc od dobovej naivity príbehu a prehnaného herectva nám film ponúka na svoju dobu neuveriteľne obrovskú výpravu. A to 4 roky pred Sovietskou Aelitou, alebo dokonca 9 rokov pred megalomanským Metropolisom. Hoci bolo mierové posolstvo tohoto filmu očividne inšpirované v tej dobe končiacou prvou svetovou vojnou, je bohužiaľ stále aktuálne aj v dnešnej dobe - takmer 100 rokov od svojho vzniku.(2.1.2016)

Sice je to jeden z nejstarších sci-fi snímků, navíc se zabývá setkáním s mimozemskou rasou, která má pacifistickou společnost, ale to nic nemění na tom, že je přece jen vidět, jak je tenhle kousek zastaralý a že už mu něco chybí. Přesto je to zajímavá ukázka toho, jak se sci-fi vyvíjelo i z hlediska toho, jak byly různé technologie zobrazovány.(2.2.2015)

I na tomto snímku lze pozorovat počáteční náskok malého Dánska ve filmovém odvětví. Když pominu naivitu příběhu (odpovídající ovšem ještě vlivu próz Vernea a Wellse), tak po technické stránce nelze snímku nic vytknout. I herci nejsou svými kreacemi přehnaně afektovaní. Dnes už se ale na film dá koukat spíše nostalgicky z obdivem nad průkopnictvím tohoto díla.(17.7.2011)

Solidní utopický film. Obvykle to funguje tak, že se hrdinové vydají na neobvyklé místo, kde žije nějaká utopická společnost. Zde je to Mars, letí se tam ...ehm... pancéřovaným letadlem rychlostí ...ehm... 12000 km za hodinu... :-)) (to na druhou stranu není ani úniková rychlost). No ale musí se uznat, že aspoň že se tam logicky letí přes půl roku. Což vyvolá ponorkovou nemoc a pokus o vzpouru... docela dobré. Pozemšťané přistanou na Marsu, který je obydlen mírumilovnými, vegetariánskými hipíky v úborech jako staroslované od Švabinského nebo Alše. Během minuty cpou Marťanům maso z konzervy. Ti vytřeštěně zvrací nad takovou nechutností, požírat hnijící mrtvoly. Další minutu pozemšťani začnou zabíjet, aby ukázali, kde se bere maso. Na pobouřenou reakci reagují napadením marťanů. Ti oplácejí láskyplnou domluvou, která napraví srdce nedokonalých lidí ze Země. V idylické atmosféře na Marsu, kde jsou všechny ženy nevinné, to přesto jiskří sexuálním dusnem mezi velitelem výpravy a náčelníkovou dcerou. Čas návratu. Přistání na louce u Kodaně je hladké. Vše končí trojitým happyendem a ovacemi. Pomlouvačnému padouchovi na Zemi se dostane, co mu patří. Jejda, to jsem to zaspoiloval... :)(22.2.2012)

Povinná jazda pre fanúšikov sci-fi žánru, ktorí si chcú doplniť vzdelanie. Na sklonku, ale aj v polovici minulého storočia sme verili, že na planéte Mars by mohol existovať inteligentný život. Takže naivita ako protiargument voči Nebeskej lodi neobstojí. Ona by sa predsa mohla odohrávať kdekoľvek. Dôležité je, že je stále aj po takmer sto rokoch veľkou zábavou, ktorá svižne uteká vpred ako kozmická loď. Veľkou devízou filmu je to, že pôsobí dospelejšie a vizuálne oveľa menej "smiešne" ako mnoho marťanských amerických scifíčok z 50tych rokov.(5.6.2012)

• - Řada kritiků upozorňovala na četné logické nesrovnalosti. Příkladem je velikost slunce, která je nad krajinou Marsu relativně stejně velké jako na Zemi. (SallyZen)

• - Dnes již zapomenutý snímek měl na svou dobu velkou a nákladnou produkci. Může se chlubit úchvatnými obřími scénami a marsovskými exteriéry, které se točili v kamenolomu poblíž Kodaně. (Epistemolog)