Japonsko

(festivalový název)
  • Mexiko Japón (více)
všechny plakáty
Mexiko / Německo / Nizozemsko / Španělsko, 2002, 130 min (Director's Cut: 143 min)

Pomalu plynoucí příběh o muži, který přijede do hor uprostřed Mexika, kde se ubytuje u stařenky jménem Ascen, aby skoncoval se životem. Film svou duchovní atmosférou může na diváka působit podobně jako například filmy Andreje Tarkovského. (Aristes)

Ixbalanke

Film má úžasnou práci s kamerou, pomalé promyšlené scény, které řeknou více než tisíc slov. Člověk má pocit, že se nic neděje, a najednou bum! Buď mu něco dojde, nebo se stane něco fakt haluzovýho. Asi nad filmem budu ještě dlouho přemýšlet, minimálně než usnu... :) Asi by stálo za to shlédnout ještě jednou, nejlépe v kině. ()

Narciska

Muž, jehož život přivedl na konec života (a taky na konec světa) a vy stejně jako u jiných filmů čekáte retrospektivu, která poodhalí v jeho minulosti, co ho přivedlo právě sem. Tohle ale není film, který by spadal do nějakých kategorií či se dal přirovnat k jiným filmům. Pozoruhodné pro mě bylo i to, že i když se děj odvíjel velmi líně a nabízel nám banální záběry jakoby kamera zůstala pár minut někde zapomenuta, film mě dosti vtáhl. Slinula jsem v jedno s jeho stále stejným tempem odvíjenou nití a hltala ji až do samého konce. To, že jsem chtěla navíc zjistit, proč se film odehrávající v odlehlých mexických horách, jmenuje Japonsko, je už jen detail. ()

karnát

Jeden z filmů, do kterých se musíte zcela ponořit. Nespěchat, vychutnávat si každý nádherný záběr. Ano, je to velmi pomalé. Ale každý okamžik filmu je prosycený krásou a obdivem k životu a přírodě. ()

Jurcekk

A prečo sa to to volá Japonsko? Tuto niekto napísal, že treba ísť filmu v ústrety. Aj tak sa dá povedať. Alebo že si to vyžaduje kus sebazaprenia a odhodlania. ...lepšie ako súboj s nebom. Tento Reygadas! Veľmi sa mi páčila tá baroková či aká muzika. ()