Horská hlídka

• Čína Kekexili (více)
Čína / Hongkong, 2004, 85 min

Kekexili je rozsáhlá oblast na Čchingchajsko-tibetské náhorní plošině a v současnosti i největší čínská přírodní rezervace. V posledním dvacetiletí minulého století tu však řádili pytláci, kteří snížili stavy antilopy tibetské (čiru) ze dvou milionů kusů pod deset tisíc. Proti nim se postavili dobrovolní horští strážci. V roce 1996 se pekingský novinář Ga Yu zúčastnil sedmnáctidenní výpravy proti pytlákům a jeho článek měl později zásadní vliv na změnu v přístupu státních orgánů. Film v paradokumentární formě zachycuje novinářovo putování s tibetskými strážci, vedenými zkušeným vůdcem Ri Taiem. Vychází ze skutečných událostí, jež se odehrály v letech 1993 až 96. Strohý záznam nebezpečné a náročné cesty v tvrdých klimatických podmínkách ve výšce okolo 5000 metrů kombinuje tvůrce s prvky westernu. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)

Adm.Nelson

Ázijskú kinematografiu nemusím, ale toto je obrovská výnimka. Možno aj práve preto, že ani trochu nepripomína nič z ázijskej kinematografie, skôr z európskej. Film ukazuje vždy presne to podstatné, neruší nejakými zbytočnými odbočkami, je poriadne drsný, až naturalistický, a zároveň inteligentný a presne popisný. Kamera je úchvatná, a zo scény s pohyblivým pieskom ma mrazí doteraz. 10/10 ()

Filmárik

Vôbec som netušil čo ma čaká a o to viac som bol prekvapený.Nevidel som moc filmov z prostredia tibetských hôr a musím priznať že pri pohľade na tak nehostinnú krajinu akou je v tomto filme Kekexili mi prišla v obývačke pri izbovej teplote normálne zima.Inak Mountain Patrol je dokonale vyvážený film.Všetko tu klape, dialógov tak akurát, o akciu tiež nieje núdza a aj stopáž je presne taká aká má byť. Skvelý filmový zážitok, odporúčam každému. ()

dakarin

... drsné, syrové a ... příliš pravdivé na to, abych se tady nějak rozepisoval právě já. Za zhlédnutí film stojí. ()

CliffLee

Kekexili je velmi silný a surový příběh ve kterém sledujeme postupné sledování dobrovolné horské hlídky za pytláky ohrožených místních antilop, sledujeme místní boj člověka nejen s člověkem, ale i s místní nehostinou krajinou. Děj přímo vyzařuje pocitem, že tohle se opravdu děje (a taky že se stalo) a divák mnohdy tají dech... Chuan Lu nám tak podává nekompromisní příběh místních lidí, kteří pro tamější krásnou a brutální přírodu, riskovali denně na svých výpravách své životy. Kekexili se tak stává jedením z těch opravdu silných a nezapomenutelných zážitků... 10/10 ()

markotter

Krásná a drsná příroda a v ní pár chudáků, co musí bojovat s pytláky bez nároku na odměnu a pořádný funus. Kdyby to byl dokument, asi bych hodnotil výš, ale jako hraný film mě to moc nevzalo. ()

-henry-

Oficiální text distributora dobře vystihuje film - je to přesně tak zábavné jak se čte. Po formální stránce je snímek velmi standardní, žádné výjimečné postupy, které bych neviděl jinde, či mě dokonce podnítily ho vnímat intenzivněji a donutily o něm uvažovat "do hloubky". Hlavně jsem při sledování cítil, jak režisér přes avizovaný paradokumentární nezaujatý styl tlačí na pilu (tvrdý lidský život v tamních podmínkách, chudáci antilopy, Čínská lidová republika nakonec problém pomohla řešit po jeho zveřejnění v médiích, "podle skutečných událostí"). Ačkoli to na mě nemělo velký dopad, musím se přiznat, že jsem se tolik nenudil a pohoršen taky nebyl :) ()

doGof...

Surové, živě působící drama podle skutečné události, po jehož shlédnutí se budete chtít vysmát všem členům Greenpeace. V letech 1993-1996 se dobrovolní "strážci" snažili bránit zuby nehty život antilop před pytláky, kteří jejich stav snížili na kritické množství. To vše ve svém dobrovolném zájmu, v několika deních výjezdech mimo obec, přičemž domu se již někteří "nevrátili". Zní to až neuvěřitelně. "Problém" ovšem je, že toto není pohádka se šťastným koncem, ale drsná skutečnost, kde se, pro někoho v malicherné záležitosti, dívate smrti přímo do očí. [9/10] ()

Mijagi

Působit takhle ostří strážci národního parku v Krkonoších, tak se bojím šlápnout jen milimetr vedle značené stezky, abych nedostal lepáka z projíždějícího džípu:-) Občas mi ale jejich postupy přišly kontraproduktivní, např. ve scéně, kdy podpálili v přírodě odstavené auto ilegálních lovců antilop, aby ho tito lidé nemohli již využít. Ztížili tím sice pytlákům jejich činnost, ale na druhou stranu těžce se valící černý dým z hořících plastů a pneumatik nevypadal pro okolní biotop příliš zdravě a voňavě. Spíše než ekologickou agitku čekejte napínavé pronásledování padouchů kombinované s prvky dokumentu, zkrátka zajímavou formu zpracování a navíc ještě pěkné záběry tibetské přírody, kam se člověk běžně nepodívá. ()

pepino

Dost syrová a drsná podívaná odehrávající se v nehostinných podmínkách čínsko tibetských hor. Jeden z těch filmů které dokážou člověka spolehlivě zařezat do sedačky v kině. Jeden z nejlepších a zároveň asi nejdrsnější ( nejnaturalističtější) čínský film který jsem viděl. ()

Revo2sion

Znáte ten pocit ,kdy zkončí film a měl by nastat mohutný potlesk, ale nic se neozývá, protože všichni sedí s otevřenou pusou a totálně ochromeni nemůžou hnout ani svalem? ()

Jenda1

Velmi syrový film, mentalita těchto lidí, žijících vysoko v tibeckých horách je nám vzdálená, ale přesto srdce středoevropana cítí v chování těchto lidí určitou sílu, kouzlo a přímost s jakou jdou svému osudu vstříct. Uvěřitelný silný film o lidech žijících v přírodě a v souladu s ní - a nemluvím o ochráncích žabiček a pseudomilovnících náletových dřevin. ()

Tichoza

Na pět hvězd to neni...ale čtyři si určitě zaslouží. Pěkně natočený...ale nejkrásnější je krajina, kde se příběh odehrává. ()

smrtubohem

Tohle se mnou popravdě docela zamávalo, vybíjení zvířat v Kekexili je(byl) totiž reálnej problém vystavěnej na skutečných událostech; jako dokument a rekonstrukci toho, co se tam děje, jak se tam žije, a jací jsou ochránci přírody proti pytlákům nemohu ohodnotit jinak než -vynikající- ()

White-Man

Jednalo se o negativně naladěný film, které nemám moc v oblibě. Osobně dávám přednost pozitivně laděným snímkům. Ale i přes svou negativitu se mi snímek líbil. Rozpočet nebyl určitě nijak vysoký, ale při sledování je člověku až líto, že to všechno tak zle dopadne. Život ale není jednoduchý a happy endy jsou jen v pohádkách. ()

Yambo

Je to skutečný příběh a má tedy skutečný konec. Žádné iluze o životě, o krajině, o lidech. Nicméně textový doslov ukáže, že i nějaký ten kladný konec se našel. Podobný film - Himalaya. ()

kolly13

Dobrý film, kterému něco chybí (nemůžu stále přijít na to, co), aby byl velmi dobrý. Nakonec dávám 4 i za skvělou kameru. Vpodstatě se tam toho moc neděje, ale i tak se dá děj pojmout. Asi jsem už zblblý z těch amerických zvratů a efektů. ()