Osmnáct výrostků (festivalový název)

Araši o jobu džúhačinin

18 Roughs

嵐を呼ぶ十八人

Arashi wo yobu juhachi-nin

18 Who Cause a Storm

Japonsko, 1963, 108 min

V rámci Yoshidovy tvorby skutečně spíše průměr, přesto však snímek rozhodně stojí za pozornost. Faktem je, že i přes obsahovou nenáročnost klade na evropského diváka poměrně vysoké nároky. Naše vnímání funguje tak, že si ve filmech vybíráme některé klíčové momenty, které dovedeme snadno identifikovat s vlastní zažitou zkušeností a očekáváme, že na ně tvůrci (potažmo filmové postavy) vynesou odpovídající soubor reakcí.....a ono nic, trocha netečnosti, trocha beznaděje a život jde dál. V prostředí lhostejné lůzy (chlapci z filmu prominou, nemyslím to hanlivě) ovšem ani nelze nic jiného čekat a byť se tím pádem nedočkáme žádných divácky atraktivních zvratů, odměnou je nám právě poctivá autentičnost. Yoshida je tvůrce, který zcela ignoruje potřeby diváka a za to ho obdivuji - je protivné, snaží-li se mi režisér za každou cenu procpat do rektální oblasti. Jedinou výtku bych měl k technické stránce, kde je zjevné, že Yoshida, jehož specialitou jsou komorní dramata s malým, uzavřeným okruhem postav, má trošku problém zvládat velký ansámbl a při hromadných scénách se člověk místy neubrání dojmu, že některé postavy, které v obraze zrovna tvoří "křoví", vyvíjejí zcela nesmyslnou činnost, popř. si povídají samy se sebou apod. - to ale jen na okraj, kdyby člověk chtěl být hnidopich.(16.1.2010)

MFF KV .. Scénář: Yoshishige Yoshida .. I jediný film mi stačil, abych na další v karlovarské přehlídce z Japonské Nové Vlny už nezavítal. Bylo to dost průměrné, sociálně politický nádech byl všudypřítomný a proklamovaná drsnost nebo tvrdost byla hodně vlažná. Navíc i to znásilnění, které lehce rozehřálo jinak vlažnou podívanou nebylo nijak přínosně využito.(3.7.2007)

Pres jistou autenticnost zustava pro me Yoshiduv dalsi film celkem zklamanim.(27.11.2007)