118 dní v zajatí ľadu

Dokumentární

Slovensko, 1998, 56 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Úvodný citát od sira Henryho Shackletona naznačoval, že sa bude jednať o niečo výnimočné, no z výsledku som bol milo šokovaný. Jeden z najlepších Barabášových filmov, ktorého sa účastnili traja Rusi Vladimír Čukov, Ivan Kuželivskij a Valerij Kochanov a náš Peter Valušiak, ktorí spolu dokázali niečo, čo zatiaľ nikto a to prejsť z Ruska do Kanady cez Severný pól športovo vlastnými silami bez leteckej podpory. Za ich heroické výkony pri tomto svetovom športovom výkone by si zaslúžili, aby sa nich nezabudlo, no nie len preto dávam tomuto filmu plný počet. Tam toho prakticky nebolo čo filmovať a to, čo nám priniesli, ako sa to opísalo, tá krajina, ale aj ich dennodenné starosti a takmer žiadne radosti, celú tú výpravu, tak to bolo úchvatné. Ja som spokojný, čo táto slovanská výprava s vybavením aj od firmy Trek Sport, ktorá kedysi fungovala aj v mojej dedine, dokázala. Film z toho je zhmotnený zážitok pre budúcnosť.(3.1.2014)

Zajímavý dokument o pár Slovanech, kteří si usmysleli přejít Severní pól bez jakékoliv podpory. Hodně při tom MRAZÍ dech, můj obdiv má především kameraman, který i přes všechny problémy a únavu dokázal zachytit a vystihnout celé to martirirum, ale samozřejmě mají můj respekt všichni, i když nechápu proč chce někdo dobrovolně trávit 4 měsíce v takových podmínkách - 80 %.(27.8.2012)

Ano, film je určitě velice dobrý, ale co je ještě lepší, je výkon samotných aktérů: skoro čtvrt roku ve 4 lidech, nevidet nic než sníh a led, teploty při které zamrzá i vodka, ponorková nemoc, nemluvím o nebezpečnosti celé cesty... Jak řekl Reinhold Messner, tento přechod je jeden z posledních dobrodružných problémů, který ještě před lidstvem stojí... Těmto čtyřem polárníkům se ho podařilo vyřešit.(4.9.2006)

Velice zajímavý dokument mapující příběh lidí jenž se pokusili dokázat nemožné a uspěli. Škoda jen neustálého opakování stále stejných tří témat (medvěd, vodní díry, zvrásnění) samozřejmě chápu že v takových to podmínkách se dá velice těžko vymýšlet něco originálního, ale nějaký další rozměr tomu u mě do 5 hvězd chyběl. Například bych dal přednost komentářům přímo z terénu, v okamžiku aktuálním názorům aktérů, před použitým retrospektivním komentářem. Ale i tak naprosto špičkový a unikátní dokument. 4*(19.1.2012)

Keby niet na svete bláznov, bol by celkom nudný, nemyslíte? A práve v tomto filme sa stretli 4 blázni, ktorí sa rozhodli prejsť z Ruska do Kanady cez severný pól. Film je veľmi dobre nastrihaný, nenudil ma ani chvíľku. Málo kto si uvedomí, aký to vlastne podali výkon tí 4 skvelí športovci. Keď športovci lezú na Mont Everest, bežia maratón, idú Tour de France, nič sa nedá prirovnať k tomu, čo dosiahli títo páni. 3500km cez pohyblivé ľady, často v neskutočnom vetre a zime, so všetkými zásobami a sústavne v ohrození života. Áno, sú to blázni, ale za to čo dosiahli ich obdivujem, no mne stačilo prejsť Nízke Tatry :) Ináč, keď Rusom zamrzne vodka ešte aj v stane, musia byť dosť nasr..í, hah(3.1.2013)