Mustang

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2001, 28 min

Pavol Barabáš

Opět působivá, silná, skvělá barabášovinka s nádhernými záběry a ducha se dotýkajícími komentáři. Hluboce smekám před takovými dokumenty. Měli bychom se všichni asi poučit od společnosti, která je na rozdíl od nás schopná harmonicky fungovat po dlouhé věky a nežije sebedestruktivním způsobem. Tím nemyslím, že je k tomu nutné zanechat našich vědeckých znalostí a technologických dovedností. Mluvím spíš o přístupu. Například jak se ve filmu zmiňuje o rovnováze počtu obyvatelstva. To je také dost podstatná věc stále neexpandovat. Jeho filmy mají zvláštní schopnost na chvíli člověka vytáhnout ze steteoptypního života kamsi výš... :-) Obzvláště u toho snímku se však určitě Pavol Barabáš musel potýkat se silným morálním dilematem, zda to pustit do éteru, protože unikátnost takovéto krajiny a kultůry je opravdu nedozírná a jakékoli její zviditelnění může všechno zničit. Krátkost dokumentu tedy vítám a myslím, že udělal dobře, že to může inspirovat mnoho lidí k pozitivním myšlenkám, změnám, činům. Jen do toho Barabáši ! :-)(19.8.2011)

„Kto len jeden druh učennosti nosí v hlave, vie o tom iste mnoho, no o ostatnom nie. Oko, hoci hľadelo by akokoľvek prenikavo, zvuk svojim pohľadom nikdy nezačuje.“ ... Další unikátní dokument, který dává nahlédnout do míst nám skrytých a nedostupných, ukazuje tradiční společnost a kulturu, jejíž duchovní bohatství nás neustále může tolik inspirovat...(10.8.2010)

• Marek1991

Barabáš robí viac takýchto krátkych diel z jednotlivých oblastí okolo Himalájí, no nikdy sa nedozviem nič komplexného, z čoho by som bol unesený, niečo, čo by mohli pustiť hocikde ako náučný dokumentárny film o nejakom tom kraji, napríklad tento o Mustangu. Veď som sa o ňom prakticky nič nedozvedel, len som si vypočul mnoho filozofických úvah. Spokojný som s tým, ako na mapke postupne ukazoval postup, no je to málo.(3.1.2014)

Pekny dokumentik...moj stvrty od majstra Barabasa(pred tym 80metrov pod vrcholom, Tajomne Memberamo, 118dni v zajati ladu), ale tomuto ako keby nieco chybalo...Zakaz kamerky v tejto krajine Mustangu a jej nasledne prepasovanie....suprosik, ale aj tak mi tam nieco chybalo...,neviem mozno aj ta krátkost dokumentu,mozno mala interaktivita dokumentu voci krajine,neviem...Ale stale patri k nadpriemernym,4* nazdar(25.1.2008)

Mustang považujem za jeden z najlepších Barabášových dokumentov. Poetické zábery krajiny doplnené o podmanivý komentár ovplyvnení duchovnom a čistotou, tvoria subjektívny pohľad tvorcu, na toto tajomné a nádherné miesto, ukryté pred zvyškom sveta. Dôvod prečo mi prídu Barabášové dokumenty také pútavé je jednoduchý. Rozpráva a ukazuje nám presne tie veci, ktoré nás hlboko vo vnútri fascinujú. A tento dotyk s duchovnou sférou, to spojenie človeka s prírodou a fascináciu týmito dvoma svetmi dokáže neustále ukazovať ako niečo obyčajné, ako niečo čo patrí k sebe a ku ktorému by sme sa mali všetci vrátiť. Ak nie očividne tak aspoň pod prahovo, pretože po dopozeraní som bol myšlienkami v Mustangu. A za chcelo sa mi ho navštíviť a pocítiť to, čo musel cítiť aj on.(29.10.2011)