Mustang

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2001, 28 min

Pavol Barabáš

Připadá mi báječné natáhnout se v obýváku na záda, nechat se jen tak vystoupat po strmých stezkách kolem Daulagiri a podobných kopečků až do světa, který vyspělá společnost prozatím opomněla zdegenerovat. Já totiž vnitřně bez problémů splývám se společností, která nevytváří žádný odpad, ale jsem již příliš nakažen moderní civilizací na to, abych v takovém prostředí dokázal přežít. A klidně se přiznám i k tomu, že místní bezzubé krasavice ve mně vzbudily pochybnosti o mé touze zůstat sexuálně aktivním.(1.1.2013)

• Marek1991

Barabáš robí viac takýchto krátkych diel z jednotlivých oblastí okolo Himalájí, no nikdy sa nedozviem nič komplexného, z čoho by som bol unesený, niečo, čo by mohli pustiť hocikde ako náučný dokumentárny film o nejakom tom kraji, napríklad tento o Mustangu. Veď som sa o ňom prakticky nič nedozvedel, len som si vypočul mnoho filozofických úvah. Spokojný som s tým, ako na mapke postupne ukazoval postup, no je to málo.(3.1.2014)

Natočiť film v jedinej krajine na svete, kde sa nesmie natáčať, Barabáš samozrejme dokáže. Musí si na to zobrať malú kameru na baterky, poslať ju extra zásielkou, a zaujímavé je, že nikomu z ľudí to nakoniec ani najmenej nevadilo. Dokument je len zbierkou záberov, bez nejakej ambície rozprávať príbeh o ceste krajinou alebo o živote tam. –––– Očakával som vyprahnutú zem, ale toto prekonáva všetky moje predstavy. Čo tu vlastne chcem?(2.3.2020)

Pekny dokumentik...moj stvrty od majstra Barabasa(pred tym 80metrov pod vrcholom, Tajomne Memberamo, 118dni v zajati ladu), ale tomuto ako keby nieco chybalo...Zakaz kamerky v tejto krajine Mustangu a jej nasledne prepasovanie....suprosik, ale aj tak mi tam nieco chybalo...,neviem mozno aj ta krátkost dokumentu,mozno mala interaktivita dokumentu voci krajine,neviem...Ale stale patri k nadpriemernym,4* nazdar(25.1.2008)

I z jiných jeho filmů jsem měl ten pocit ale tady to prostě vyplulo na povrch v celé své nahotě = Barabáš sice dokáže zachytit krásné obrazy a zaobalit je do příjemného pseudofilosofujícího komentáře, ale přes všechny ty vznešené pindy a moralistické proslovy je to prostě jen další pokrytec ženoucí se za senzací, který své ignoranství ospravedlňuje vyšším účelem... Některá omezení mají svůj význam a pokud nerespektujeme výslovná a jasná přání autonomního národa(byť ve vasich očích sebeprimitivnějšího) dáváme jasně na jevo svou povýšenost a ignorantství. Takže-pane Barabáš.. Seru vám na to, že se král nehněval (za to mu ani nestojíte). Můžete si to zaobalovat jak chcete, hledat si výmluvy, ospravedlňovat se a nalhávat si pohádky ale sám moc dobře víte co jste provedl.... A pokud můžu navázat na vaše poslední věty tohoto zručně natočeného filmu " Né-nepřispěl jste k zachování této krásné země.. Naopak-narušil jste její magii a napomohl k rychlejšímu "zcivilizování"........Z mého pohledu je to obrovská cena za 30minut hezkých obrázků :( "(26.10.2013)