Mustang

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2001, 28 min

Pavol Barabáš

Mustang považujem za jeden z najlepších Barabášových dokumentov. Poetické zábery krajiny doplnené o podmanivý komentár ovplyvnení duchovnom a čistotou, tvoria subjektívny pohľad tvorcu, na toto tajomné a nádherné miesto, ukryté pred zvyškom sveta. Dôvod prečo mi prídu Barabášové dokumenty také pútavé je jednoduchý. Rozpráva a ukazuje nám presne tie veci, ktoré nás hlboko vo vnútri fascinujú. A tento dotyk s duchovnou sférou, to spojenie človeka s prírodou a fascináciu týmito dvoma svetmi dokáže neustále ukazovať ako niečo obyčajné, ako niečo čo patrí k sebe a ku ktorému by sme sa mali všetci vrátiť. Ak nie očividne tak aspoň pod prahovo, pretože po dopozeraní som bol myšlienkami v Mustangu. A za chcelo sa mi ho navštíviť a pocítiť to, čo musel cítiť aj on.(29.10.2011)

I z jiných jeho filmů jsem měl ten pocit ale tady to prostě vyplulo na povrch v celé své nahotě = Barabáš sice dokáže zachytit krásné obrazy a zaobalit je do příjemného pseudofilosofujícího komentáře, ale přes všechny ty vznešené pindy a moralistické proslovy je to prostě jen další pokrytec ženoucí se za senzací, který své ignoranství ospravedlňuje vyšším účelem... Některá omezení mají svůj význam a pokud nerespektujeme výslovná a jasná přání autonomního národa(byť ve vasich očích sebeprimitivnějšího) dáváme jasně na jevo svou povýšenost a ignorantství. Takže-pane Barabáš.. Seru vám na to, že se král nehněval (za to mu ani nestojíte). Můžete si to zaobalovat jak chcete, hledat si výmluvy, ospravedlňovat se a nalhávat si pohádky ale sám moc dobře víte co jste provedl.... A pokud můžu navázat na vaše poslední věty tohoto zručně natočeného filmu " Né-nepřispěl jste k zachování této krásné země.. Naopak-narušil jste její magii a napomohl k rychlejšímu "zcivilizování"........Z mého pohledu je to obrovská cena za 30minut hezkých obrázků :( "(26.10.2013)

Dané miesto musí byť naozaj fascinujúce, ale čo sa týka samotnej náplne dokumentu, tak tá tentoraz okrem krásnych obrázkov nič extra neponúka. A tá prepašovaná kamera a téma narúšania starých zvykov a kultúr. To je na polemiku, no ja by som jednoducho rešpektoval ich zákaz. Asi vedia prečo to robia.(9.3.2008)

Natočiť film v jedinej krajine na svete, kde sa nesmie natáčať, Barabáš samozrejme dokáže. Musí si na to zobrať malú kameru na baterky, poslať ju extra zásielkou, a zaujímavé je, že nikomu z ľudí to nakoniec ani najmenej nevadilo. Dokument je len zbierkou záberov, bez nejakej ambície rozprávať príbeh o ceste krajinou alebo o živote tam. –––– Očakával som vyprahnutú zem, ale toto prekonáva všetky moje predstavy. Čo tu vlastne chcem?(2.3.2020)

Připadá mi báječné natáhnout se v obýváku na záda, nechat se jen tak vystoupat po strmých stezkách kolem Daulagiri a podobných kopečků až do světa, který vyspělá společnost prozatím opomněla zdegenerovat. Já totiž vnitřně bez problémů splývám se společností, která nevytváří žádný odpad, ale jsem již příliš nakažen moderní civilizací na to, abych v takovém prostředí dokázal přežít. A klidně se přiznám i k tomu, že místní bezzubé krasavice ve mně vzbudily pochybnosti o mé touze zůstat sexuálně aktivním.(1.1.2013)