Mustang

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2001, 28 min

Pavol Barabáš

„Kto len jeden druh učennosti nosí v hlave, vie o tom iste mnoho, no o ostatnom nie. Oko, hoci hľadelo by akokoľvek prenikavo, zvuk svojim pohľadom nikdy nezačuje.“ ... Další unikátní dokument, který dává nahlédnout do míst nám skrytých a nedostupných, ukazuje tradiční společnost a kulturu, jejíž duchovní bohatství nás neustále může tolik inspirovat...(10.8.2010)

• Marek1991

Barabáš robí viac takýchto krátkych diel z jednotlivých oblastí okolo Himalájí, no nikdy sa nedozviem nič komplexného, z čoho by som bol unesený, niečo, čo by mohli pustiť hocikde ako náučný dokumentárny film o nejakom tom kraji, napríklad tento o Mustangu. Veď som sa o ňom prakticky nič nedozvedel, len som si vypočul mnoho filozofických úvah. Spokojný som s tým, ako na mapke postupne ukazoval postup, no je to málo.(3.1.2014)

Dostať sa tam nie je veľmi ľahké - minimálne treba slušnú vysokohorskú prípravu, mať zmysel pre trochu strachu a zároveň pevné nervy pri vybavovaní povolenia. Donedávna pre cudzích návštevníkov zakázané kráľovstvo Mustang, nachádzajúce sa v Nepále, za hradbou Himalájí, navštívil dokumentarista Barabáš, aby podal úžasné obrazové svedectvo o horách, v skale tesaných chodníkoch, prechádzajúcich v päť a pol kilometrovej výške hrebeň Himalájí, náhornej planine a odtieňoch hnedej farby. Podstata: ukázať život plynúci rovnako dnes, ako pred stovkami rokov. Bezodpadové hospodárenie, úcta k tradíciám, samoregulácia nárastu obyvateľstva, absencia civilizačných nenávistí, hromadení vecí, duchovné prežívanie neslúžiace len ako barlička na vyrovnanie pracovného stresu - veľa inšpirujúceho pre zvyšok sveta. Smutné je, že väčšina si z poznaného berie túžbu preniknúť do zakázanej zóny, chrániacej si tradície a životný štýl a prepašovať tam nejaký ten zakázaný foťák, kameru, či inú "civilizačnú vymoženosť". Časový priestor polhodinového dokumentu, neumožnil podrobnejšie zoznámenie sa s Mustangom, napriek chvályhodnej snahe o filozoficko-environmentálno-náučný presah sprievodného slova v podaní známych bratislavských hercov.(28.8.2005)

Mustang považujem za jeden z najlepších Barabášových dokumentov. Poetické zábery krajiny doplnené o podmanivý komentár ovplyvnení duchovnom a čistotou, tvoria subjektívny pohľad tvorcu, na toto tajomné a nádherné miesto, ukryté pred zvyškom sveta. Dôvod prečo mi prídu Barabášové dokumenty také pútavé je jednoduchý. Rozpráva a ukazuje nám presne tie veci, ktoré nás hlboko vo vnútri fascinujú. A tento dotyk s duchovnou sférou, to spojenie človeka s prírodou a fascináciu týmito dvoma svetmi dokáže neustále ukazovať ako niečo obyčajné, ako niečo čo patrí k sebe a ku ktorému by sme sa mali všetci vrátiť. Ak nie očividne tak aspoň pod prahovo, pretože po dopozeraní som bol myšlienkami v Mustangu. A za chcelo sa mi ho navštíviť a pocítiť to, čo musel cítiť aj on.(29.10.2011)

I z jiných jeho filmů jsem měl ten pocit ale tady to prostě vyplulo na povrch v celé své nahotě = Barabáš sice dokáže zachytit krásné obrazy a zaobalit je do příjemného pseudofilosofujícího komentáře, ale přes všechny ty vznešené pindy a moralistické proslovy je to prostě jen další pokrytec ženoucí se za senzací, který své ignoranství ospravedlňuje vyšším účelem... Některá omezení mají svůj význam a pokud nerespektujeme výslovná a jasná přání autonomního národa(byť ve vasich očích sebeprimitivnějšího) dáváme jasně na jevo svou povýšenost a ignorantství. Takže-pane Barabáš.. Seru vám na to, že se král nehněval (za to mu ani nestojíte). Můžete si to zaobalovat jak chcete, hledat si výmluvy, ospravedlňovat se a nalhávat si pohádky ale sám moc dobře víte co jste provedl.... A pokud můžu navázat na vaše poslední věty tohoto zručně natočeného filmu " Né-nepřispěl jste k zachování této krásné země.. Naopak-narušil jste její magii a napomohl k rychlejšímu "zcivilizování"........Z mého pohledu je to obrovská cena za 30minut hezkých obrázků :( "(26.10.2013)