poster

Naše auto

 • Jugoslávie

  Naš auto

 • Jugoslávie

  Naš avto

 • anglický

  Our Car

 • anglický

  Our Automobile

Komedie

Jugoslávie, 1962, 95 min

 • Anderton
  ***

  Bláznivá Čápová komédia, ťažiaca ale viac z krásneho prostredia, ako premyslených gagov. Teda aspoň ja som Naše auto takto vnímal. Občas sa nejaká hláška vydarí, ale na Tatiho, z ktorého asi-čo to režisér načerpal, to rozhodne nemá. Problémy s autom sú predvídateľné a v tomto smere ma potešil snáď iba cyklista, pre istotu skáčúci do mora pred babkou za volantom. Čáp ale prejavuje (zrejme) cit pre zobrazenie slovinskej nátury. "Zrejme" preto, že slovinskú náturu nepoznám. Film nemá na komédiu nijak obzvlášť závratné tempo a osobne sa mi tá hodinka a pol celkom vliekla. Ešte že je tu Vesna...(2.8.2017)

 • Fox85
  ***

  Lehce ztřeštěná komedie o rodině z menšího města, která si pořídí pojízdný vrak [LFŠ2017](12.8.2017)

 • Cimr
  ***

  Film vychází ze zábavného nápadu o maloměšťácké rodině, co se snaží před sousedy skrýt, že zbrusu nový automobil, který si koupili, je ve skutečnosti polorozpadlá šunka. Od chvíle zakoupení auta události dostávají spád a divák se opravdu baví. Problém ale je, že k této události dojde až po hodinové expozici, která není zrovna svižná. Kamera klouže po otevřených oknech, v nichž se sousedé pomlouvají a přetvařují a celé je to tak roztomile starosvětské, že to vlastně není vtipné. Je škoda, že film nebyl trochu lépe napsán nebo svižněji sestříhán, protože měl potenciál být klasikou homolkovského střihu.(7.10.2017)

 • Pierre
  ****

  SVĚT SE NEZASTAVIL, KDYŽ TOBĚ SE ZASTAVIL ROZUM.:-))) Tuhletu hlášku jsem si nemohl dovolit necitovat. Naše auto je fajn retro komedie od Franty Čápa. Líbilo se mi tam to vystihnutí typického malomešťáctví. Nejzábavnější je ale druhá polovina, kde si naše rodinka pořídí trochu nekvalitní automobil. A lavina zajímavých gagů na sebe nenechá dlouho čekat. Velmi příjemný kousek.(5.8.2017)

 • Rattlehead
  ****

  V úvodu vidíme ženu, procházející nádvořím (nebo spíše náměstíčkem), kde se odehrává většina filmu. Jde s nákupem a promlouvá se sousedy, zatímco kamera nám postupně v jednom záběru ukazuje většinu okolních domů a sochy, stojící uprostřed. "Naše auto" vytváří krásný obraz maloměsta a lidí, kteří si skutečně vidí až do talíře. Je zde restauratér, výrobce rakví (neustále hledající odbyt...) a také fotografický ateliér. Ten patří rodině, která filmu dominuje (výhru ovšem nezíská otec, jak uvedeno v popisu, ale syn; ale to je vedlejší). Když se ukáže, že výhrou je pouze diplom, nechce se rodina nechat před sousedy zahanbit, a automobil si skutečně koupí, i když se tím finančně téměř zruinuje. Když v závěru babička automobil nabourá, všem se uleví... Velice povedený film. Škoda, že zahraniční dílo Františka Čápa je u nás téměř neznámé. Oceňuji dlouhé záběry, ale také občasný rychlý střih (sousedé v oknech, komentující různé události) a také zvukovou stopu "mimo obraz" (syn telefonuje, my však vidíme dychtivě naslouchající sousedy v okolních domech).(23.11.2013)

 • - Postavu mladého Pina ztvárnil Janez Čuk, který u Čápa debutoval v jeho prvním slovinském snímku Vesna (1953) a titulem Naše auto se s filmovou kariérou rozloučil. Určitý konec Naše auto znamenalo i pro samotného režiséra. Dalo by se očekávat, že komedie bude ve Slovinsku podobně populární jako Vesna nebo její pokračování Ne čakaj na maj (1957). Diváci si ale zřejmě vzali výsměch vůči maloměšťáctví příliš osobně. Novinka se navíc dotkla citlivého tématu – výběru a nákupu auta. František Čáp každopádně už další příležitost ve slovinské produkci nedostal. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Snímek se natáčel v krásném přímořském Piranu a atraktivní historické město, v němž režisér pracoval opakovaně, tu hraje roli nejen estetickou. Jednotlivé ulice a především hlavní náměstí se stávají centrem dění, odehrají se zde všechny klíčové scény, setkávají se tu jednotliví protagonisté. Natáčení v reálných lokacích také evokuje filmový styl italského neorealismu. (Zdroj: Letní filmová škola)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace