Luk

Drama / Romantický / Podobenství
Jižní Korea / Japonsko, 2005, 90 min

Dvanáctý Kim Ki-dukův film, elegicky laděné podobenství, vypráví poetický příběh pozdní lásky šedesátiletého muže, který žije na lodi kotvící na otevřeném moři. Společnicí nemluvného lodníka, a také zdatného lučištníka, je půvabná šestnáctiletá dívka, kterou jako dítě nalezl, vychoval a hluboce si ji zamiloval. Trpělivě odpočítává dny s blížícím se datem jejích sedmnáctin, kdy chystá svatbu. Jejich poklidné, pomalu plynoucí soužití oddělené od civilizace občas narušují vetřelci z pevniny, které sem láká rybolov. Až jednou zavítá na starou, pomalovanou loď sympatický mladík. Pěstoun s velkou nelibostí pozoruje, že jeho mladičké nevěstě padl do oka. Pro starého muže, vyznávajícího archaické rituály, má významnou funkci luk. Nejen jako rychlá a přesná zbraň, jíž si hájí svébytnou existenci, ale slouží mu i k věštění budoucnosti nebo jako hudební nástroj. Luk s ostrými šípy je zástupným symbolem jeho síly i mužství. Film zahajoval letošní sekci Un certain regard v Cannes. (MFF Karlovy Vary)

Jhershaw

Problém Luku je asi i v tom, že ho natočil Kim, a tak všichni očekávali něco úžasného. A i když to je jeden z jeho horších filmů, stále je myslím docela dobrý. Oproti předchozím filmům zde spíše jde o formu, vizuálně (a zpočátku i hudebně) je velmi krásný a působivý, i když vzhledem k tomu, co nabízí příběh, možná občas až moc rozvleklý. A hlavně se Kim začal vykrádat... 70 % ()

-Ravee-

Velmi příjemný a originální snímek, kde lyrika válcuje epiku a odsouvá ji až na okraj důležitosti.. Poetičnost celého snímku úžasně působí a pohladí po duši.. Nemluvnost hrdinů ani trošku nevadí a naopak je mi tenhle rys Kimových filmů sympatický, neboť emoce a city herci v jeho dílech zpravidla vyjadřují lépe beze slov.. Na druhou stranu člověk musí být na tyto snímky extrémně naladěn.. ()

sniper18

Je to dosť dobrá poetická dráma od Kim Ki-Duka. Má celkom dobrý príbeh o mladom dievčati, ktoré už od detstva žije na lodi uprostred mora so starým mužom, ktorý ju vtedy našiel a teraz už odpočítava posledné dni do času, keď dovŕši sedemnáste narodeniny a bude sa s ňou môcť oženiť. Loď využíva pre občasných rybárov, ktorí si sem prídu oddýchnuť, ale snaží sa ju držať v čo najväčšej izolácii pred okolím a tak každý jej kontakt s cudzím rieši hrozbou lukom, lenže jej to už prestáva vyhovovať a navyše ju veľmi ovplyvní príchod sympatického mladíka. Spracovanie sa mi páči, aj napriek na prvý pohľad negatívne pôsobiacemu vzťahu oboch hlavných postáv si ma to už od začiatku získalo takým sympatickým podaním. Dej sa odohráva len na jednej lodi a obe hlavné postavy ani raz nepovedia nič nahlas, ale režisér už viackrát predviedol, že minimálny priestor a malé množstvo verbálnej komunikácie nie sú pre neho žiadnym problémom, zaujímavý vzťah hlavných postáv, využívanie luku, či už na odstrašovanie alebo aj veštenie, snaha dievčaťa spriateliť sa s návštevníkmi a samozrejme aj príchod mladíka, to všetko je zaujímavé a pozerá sa na to skutočne dobre. Len škoda, že tá príjemná atmosféra nevydrží celý film, v poslednej tretine sa začne dej uberať smerom, ktorý mi až tak dobre nesadol a chcel som, aby niektoré postavy konali inak, ale aj tak je to stále zaujímavý zážitok, ktorý podporí aj dosť zvláštny a originálny záver. Herecké obsadenie je na tom dobre, najviac si ma získala sympatická Han Yeo-Reum, ktorá nešetrí príjemnými úsmevmi a tentoraz už dostala omnoho viac priestoru, než v Samaritánke, nesklame ani hlavný hrdina a z tých pár vedľajších postáv má väčší priestor už len postava mladíka. S réžiou a technickou stránkou som nadmieru spokojný, príjemná atmosféra, dobre podaná poetika, Kim Ki-Duk opäť nesklame. Som dosť spokojný, Luk je veľmi príjemná záležitosť a jeden z tých lepších filmov tohto výborného režiséra. 77% ()

hunty

Tak další Kim, když jsem zahlídl pruty a háčky v puse, tak jsem si musel vzpomenout na jeho Seom/Isle, ale naštěstí to nebylo tak horké, jen pár šípů, takže vcelku krásný a až nečekaně poklidný film. Pěkný hudební doprovod, který sice mohl být trošku sesynchronizovaný se záběry, ale co už... (a neviditelný odpaňující sex docela pobavil:) Hlavní představitelé to u Kima mívají lehké alespoň s těmi dialogy, jednou zavzdychat a je to. ()

ScarPoul

Ďalšia z povestných Kimových úvah. Poetickosť tohto snímku sa na plno prejaví v posledných minutách - asi rovnako ako tomu bolo v prípade 3 - Iron. Film je inak komorný. Takmer bez slov a z niektorými veľmi silnými scénami. Ukotvenosť na jednom mieste dáva krásne vyniknúť potrebným emóciám a Kim ich rozvíja pomaly ale precízne. Celý príbeh by sa dal zhrnúť do jednej vety, ale fascinácia detailom a postupné odkrývanie dôležitých pocitov je v tomto prípade omnoho dôležitejšie ako príbeh samotný. Transcendentný koniec považujem za výborný. Jeden z tých filmov v jeho filmografií, ktoré vypovedajú o mnohom a pritom sú jednoduché. V tejto polohe ho mám najradšej. Nie dokonalé, ale po všetkých stránkach veľmi príjemné. ()