Reklama

Reklama

Luk

Drama / Romantický / Podobenství
Jižní Korea / Japonsko, 2005, 90 min

Obsahy(1)

Dvanáctý Kim Ki-dukův film, elegicky laděné podobenství, vypráví poetický příběh pozdní lásky šedesátiletého muže, který žije na lodi kotvící na otevřeném moři. Společnicí nemluvného lodníka, a také zdatného lučištníka, je půvabná šestnáctiletá dívka, kterou jako dítě nalezl, vychoval a hluboce si ji zamiloval. Trpělivě odpočítává dny s blížícím se datem jejích sedmnáctin, kdy chystá svatbu. Jejich poklidné, pomalu plynoucí soužití oddělené od civilizace občas narušují vetřelci z pevniny, které sem láká rybolov. Až jednou zavítá na starou, pomalovanou loď sympatický mladík. Pěstoun s velkou nelibostí pozoruje, že jeho mladičké nevěstě padl do oka. Pro starého muže, vyznávajícího archaické rituály, má významnou funkci luk. Nejen jako rychlá a přesná zbraň, jíž si hájí svébytnou existenci, ale slouží mu i k věštění budoucnosti nebo jako hudební nástroj. Luk s ostrými šípy je zástupným symbolem jeho síly i mužství. Film zahajoval letošní sekci Un certain regard v Cannes. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (129)

Marius 

všechny recenze uživatele

Kim KiDukova variácia na tému starec a more. Luk nemá filozofično Jara, Leta, transcendentálnosť Bin Jipu, ani surovosť Ostrova. Film môže dosť nudiť, pretože človek má pocit, že je to tak trochu variácia na Ostrov, len namiesto dvojice háčik-srdiečko tu máme zbraň-hudobný nástroj. Do posledných desiatich minút som bol rozhodnutý dať tri, avšak ten záver ma presvedčil, že je hoden vyššieho hodnotenia. Záverečná veta mi vyrazila dych, lebo vtedy som pochopil čo vlastne chcel Kim Lukom povedať. A veru je to niečo úplne iné, než by divák čakal po predchádzajúcej jedenapolhodinovke. A mimochodom to dievča je nenormálne krásne. 8/10 ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Poetické drama o lásce, luku a dospívající dívce žijící na rybářské lodi a jejím měnícím se vztahu k starému opatrovníkovi a ke krásnému mladíkovi. Minimum slov, moře, zajímavá kamera a krásná náladová hudba jsou plusem Kim Ki-dukova filmu, mínusem je minimální děj. Nádherná je scéna svatebního dne. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=eXDkdjHAVIU ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Ki-duk Kim .. VII. Nečekal jsem od Luku mnoho, předzvěst „špatného filmu“ se táhla už dlouho dopředu. Ale, že si takhle smlsnu, to nečekané bylo.. :-)) ___ Kim Ki-Duk, známý to manipulátor a vypravěč nelogických příběhů zkrátka exceluje a ukazuje pravé dno své nevyrovnané tvorby. Postavy opět téměř nemluví, ale ani se tomu nedivím, když je scénář hotový za pár týdnů, proč by se zdržoval touhle nepodstatnou součástí. Tentokrát nefunguje ani jeho tak oblíbená samoúčelnost a podobné triky s emocemi. Tentokrát zůstává jen širé nekonečné prázdno.. 30%. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„On nie je nemý?“ Nemýliť atmosféru s nudou. Ázijský režisér Kim Ki-duk už atmosféru stvoril (JAR, LETO, JESEŇ, ZIMA... A JAR/2003), ale nie v LUKU: starec pred rokmi uniesol/našiel dievčatko a zobral ho na svoju loď, kde čaká, kým nebude plnoletá, aby si ju vzal za ženu (fíha, pedofil so svedomím?). Medzitým loď navštevujú kvôli rybárčeniu „ľudia z brehu“ a práve s nimi príde pekný mladý Aziat s plochým bruškom, namakaným walkmanom a cool mobilným telefónom (s fotoaparátom, jaj!) a mužovi dievča skúsi odcudziť. Divák prestáva rátať šípy, letiace vzduchom (neviem, asi metafora na stoporené penisy...). Prestáva spýtavo nadvihovať obočie pri entom opakovaní „veštenia osudu“. A tragikomicky sa stráca v pokuse o „hlboké umelecké niečo“. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Asi ne dokonalé, zbytečné pnutí je cítit především v občas trochu zbrklém scénáři. Psychologická nevěrohodnost, zpomalovaný závěr ani hlavní opakující se hudební motiv mi nevadily. Příběh bych ještě o něco oklestil, co se týče obrazové stránky, film se povedl moc, a pár poněkud surovějších míst - především to s posledním účinkováním šípu ve snímku - se do něj velmi hodí. ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama