Luk

Drama / Romantický / Podobenství
Jižní Korea / Japonsko, 2005, 90 min

Dvanáctý Kim Ki-dukův film, elegicky laděné podobenství, vypráví poetický příběh pozdní lásky šedesátiletého muže, který žije na lodi kotvící na otevřeném moři. Společnicí nemluvného lodníka, a také zdatného lučištníka, je půvabná šestnáctiletá dívka, kterou jako dítě nalezl, vychoval a hluboce si ji zamiloval. Trpělivě odpočítává dny s blížícím se datem jejích sedmnáctin, kdy chystá svatbu. Jejich poklidné, pomalu plynoucí soužití oddělené od civilizace občas narušují vetřelci z pevniny, které sem láká rybolov. Až jednou zavítá na starou, pomalovanou loď sympatický mladík. Pěstoun s velkou nelibostí pozoruje, že jeho mladičké nevěstě padl do oka. Pro starého muže, vyznávajícího archaické rituály, má významnou funkci luk. Nejen jako rychlá a přesná zbraň, jíž si hájí svébytnou existenci, ale slouží mu i k věštění budoucnosti nebo jako hudební nástroj. Luk s ostrými šípy je zástupným symbolem jeho síly i mužství. Film zahajoval letošní sekci Un certain regard v Cannes. (MFF Karlovy Vary)

dopita

Tohle je pátej film od Kim Ki – duka co sem viděl a je jednoznačně nejhorší. Pár světlých momentů nepřebije tvůrčí bezradnost. ()

Bafo

Nenene Kimi takhle prosimte dal nepokracuj... Cele cele kycovite a pritazene za vlasy... Kdyby aspon na ten luk hral tak jako hrala muzika... Ale ani to Kim nezvlad dobre zesynchronizovat... Mozna si myslel ze blby evropani to nepoznaj... Zklamani... ()

dormouse

Symbolický snímek, který se pravděpodobností a realitou moc nezabývá. Nadšená jsem nebyla, ale dalo se to vydržet. ()

mota

Až při tomhle mém čtvrtém setkání s Ki-dukem jsem si uvědomil, že točí jenom podobná si dramata o podivínech. Zavedený život muže mění osudová žena. V tomto případě opět na vodě a opět je tu nástroj odplaty. ()

conery1

3/4 filmu príbeh, aký by nakrútil hocijaký režisér a tam by aj skončil.Posledná 1/4 je niečo s " iného sveta ", čo dokáže iba Kim a možno Pan Nalin. Význam príbehu tým nadobúda iný rozmer - duchovný. Zo starého sebca a chlípnika sa razom stáva človek, ktorý je pre lásku ochotný obetovať to najcennejšie, svoj život. Obetuje fyzický svet, aby došiel k naplneniu svojho duchovného života splynutím so svojou láskou. Pre Európana nestráviteľné. Alebo sa mýlim? ()

Emzet

Velice zvláštní a poetický film, plný symbolismu a neobyčejně sdělného ticha. Přesně ten typ, který rozdělí diváky na dva tábory - jedni se budou k uzoufání nudit, druzí se "vynoří" až po několika dalších hodinách. P.S. - po druhém zhlédnutí připouštím, že s těmi pěti hvězdami jsem to asi trochu přehnal - přesto, na Ki-Duka velice slušné. ()

Hepy13

Na tomhle filmu jsme se třídou na střední škole byly kdysi dávno v kině Aero. A pamatuju si z něj tu příšernou melodii a taky že jsme si pak dělali srandu z ''šípovýho'' orgasmu. ()

Honza dAve

Nemohu srovnat s jiným Kimovým filmem, než s 3-iron. Tudíž shledávám tento film zajímavý, výtvarně i hudebně dokonalý, tématem (pro mě to je střet staré tradice a moderního asijského lifestylu) přesně pasující do dnešní Koreje a Asie vůbec, lyrický a působivý. ALE také trošku zdlouhavý a mající příliš ztežka vykonstruovaný konec. Čtyři * a ani o kousek víc. Docela dobře koukatelný průměr. 3-iron je dle mého skromného názoru lepší a dostává ode mě pět * :-) . ()

laserr

Neviděl sem sice žádný jiný Ki-dukův film, k mojí smůle, ale tady na mě bylo té poetiky až moc. Ze začátku to vypadalo výborně, ale ten konec už byl vážně přehnaný. ()

Martyr

Je to ten Kim ale šibal. Keď herečka chytila do rúk 2 háčiky, nebolo mi všetko jedno...Najväčšie plus ma u mňa Luk práve tým, že to nebol druhý Ostrov, lebo presne to som od neho čakal. Na nemých hercov som už zvyknutý a na scény, ktoré nepochopím na prvý krát tak isto. Luk patrí jednoznačne medzi horšie Kimove filmy ale ako tu už niekto poznamenal, Kim má vysokú latku, ktorú sa nepodarí vždy preskočiť. Omieľaná hudba ma síce niekedy otravovala ale vcelku som sa nenudil.75% ()

Zeek

Od Luku jsem moc nečekal už podle hodnocení ostatních, ale nemyslím si že by Kimova forma šla dolů. Na Jaro,Léto…. Nebo na Bin Jip tenhle film nemá, ale i tak to nelogično, které film obsahuje, je skvěle provedené. Skvělý závěr. Moje hodnocení: 85 % ()

KOZLIK

Moc příjemná záležistost doplněná krásnou hudbou, snad by jse v tom filmu nemuselo ani mluvit a vůbec by to nevadilo, člověk by se nechal jen unášet příběhem. Celý mi to připadalo jako jedna velká báseň. ()

Páně

V tradici nejvyšší poetičnosti rozjel tuto svojí filmovou báseň Kim Ki-duk, nutno dodat, že také v tradici jemu vlastní podivnosti. Co ale na tom, když je to tak skvěle vizuálně podáno, že jsem si to nadmíru užil. Dostalo se mi sekvence poetických obrazů proložených až úchylnýmě prapodivnými scénami, což mi tedy vůbec nevadí a jsem na to u Kima zvyklý. Mám rád, když si mohu užít každý mimický záchvěv na tvářích herců a mohu nasát atmosféru díla plnými doušky. To se stalo. ()

Akana

Zdá se, že korejský filmový kouzelník čím dál méně důvěřuje síle slova. Aspoň v případě Luku se spolehnul skoro výhradně na vyprávění obrazem. To je ale stejně výmluvné jako kdyby snímek překypoval dialogy. Výmluvné a zároveň zastřené závojem tajemství. Jeho tempo v součinnosti s nádhernou hudbou vytváří skoro dojem mýtu. Překypuje symboly (hlavně v závěru, který jsem opravdu nepobral) v čele s lukem, který je zároveň zdrojem hudební krásy, hrozivou zbraní i věšteckým médiem. Přitom tápu, jestli ten který prvek něco opravdu konkrétně symbolizuje (zase tu narážím na svojí chatrnou znalost dálněvýchodního myšlení a mystiky) nebo "jenom" dotváří náladu. Každopádně to byl opět zážitek a Ki-Duk Kim mě ani tentokrát nezklamal. 90% ()

Helmut02

Krásné obrazy, krásná hudba. Zvláštní příběh. Téměř žádná slova. Lyrika. Symbolika. Přesně tím vším je Luk. Jenže. Tím vším jsou všechny Kim Ki-dukovi filmy (tedy alespoň ty, které jsem zatím viděl). Zcela jistě je to velmi dobrý film. Jenže. Všeho moc škodí. Kdyby existoval jen tento film bez dalších snímků Kim Ki-duka, bezpochyby bych neváhal s vyšším hodnocením. Když je něčeho moc, tak to zkrátka ztrácí na hodnotě. ()

Dr.Cilka

Zaver mi dost pokazil celkovy dojem, ale i napriek toto bola pre mna velmi podmaniva filmova poezia :) Hoci sa vo filme takmer nerozprava, krasna hudba a hladanie hlbsich myslienok za "vizualnym dejom" vsetko supluju. ()

tompaulman

Já si myslím, že Kimovi se tohle povedlo a nebýt toho ulítlého závěru a nevěrohodného hraní na luk (aspoň mohli sladit staříkovy pohyby rukou se samotnou hudbou), dal bych klidně 5*. Nevím ani proč, ale děj mě prostě upoutal a líbily se mi ty záběry na loď. A taky na tu holku s jejím krásným úsměvem. ()