Luk

Drama / Romantický / Podobenství
Jižní Korea / Japonsko, 2005, 90 min

Dvanáctý Kim Ki-dukův film, elegicky laděné podobenství, vypráví poetický příběh pozdní lásky šedesátiletého muže, který žije na lodi kotvící na otevřeném moři. Společnicí nemluvného lodníka, a také zdatného lučištníka, je půvabná šestnáctiletá dívka, kterou jako dítě nalezl, vychoval a hluboce si ji zamiloval. Trpělivě odpočítává dny s blížícím se datem jejích sedmnáctin, kdy chystá svatbu. Jejich poklidné, pomalu plynoucí soužití oddělené od civilizace občas narušují vetřelci z pevniny, které sem láká rybolov. Až jednou zavítá na starou, pomalovanou loď sympatický mladík. Pěstoun s velkou nelibostí pozoruje, že jeho mladičké nevěstě padl do oka. Pro starého muže, vyznávajícího archaické rituály, má významnou funkci luk. Nejen jako rychlá a přesná zbraň, jíž si hájí svébytnou existenci, ale slouží mu i k věštění budoucnosti nebo jako hudební nástroj. Luk s ostrými šípy je zástupným symbolem jeho síly i mužství. Film zahajoval letošní sekci Un certain regard v Cannes. (MFF Karlovy Vary)

VerteX

Nemám sice možnost srovnání s jinými Kimovými filmy, ale Luk na me zapůsobil velmi silně. Jedinou vadu na kráse bych viděl v lehkém stereotypu první poloviny. Naopak geniální je hudba, která dělá ve filmu obrovskou část výsledného dojmu. Po vizuální stránce je Hwal zajímavý až v poslední půlhodině. ()

hlína

Tak zážitek tento film rozhodně byl, Kim dokáže udělat i z mála pořádně divoké věci (stejně jako jeho dva severnější jmenovci Ir-Sen a Čong-Il :) Technicky tomu není co vytknout, atmosféra taktéž kouzelná, ale ten konec byl na mě trošku silný kafe. Odpaňující orgasmus ze záhrobí jsem nějak nepobral a asi mi trošku unikla hloubka tý metafory. Ale jinak si ještě pořád nemyslim, že KorejcoJaponci jsou "jiný",,, No a ty propracovaný dialogy byly moc komplikovaný a dlouhý, zejména hlavní hrdinka měla až moc těžký text....... ách ách můj bože.... :) ()

maddictive

Srovnání s Kimovým filmem Jaro, léto.... se vyloženě nabízí. Filmy jsou si podobné jednak poklidně plynoucí atmosférou, kdy se nic neděje, a přece se věci mění, jednak ústřední dvojicí, jejichž soužití narušují vetřelci "zvenku" (mimo svět, ve kterém žijí ti dva tak či onak realitní vyvrhelové). V Jaru, létu...nicméně stačila sama atmosféra, poetické obrazy a hudba k tomu, aby vyvážila nedostatek děje, což se u Luku nepovedlo. Ona síla, která člověka osloví, tu chybí...a zůstává jakési nedořečené cosi, po čem si člověk neodpustí nechápavé zavrtění hlavou a opodstatněnou otázku "...a co jako?" Takže ač jsou mi Kimovy filmy blízké, tentokrát letěl šíp daleko do moře. ()

Kvasekus

Slečně se po deseti letech na lodi beze slov začnou zapalovat lejtka...aby také ne že. Děda se tomu snaží zabránit lukem, kterej vypadá trochu vachrlatě, ale nakonec jí sám prostřelí terčík. Všechen tenhle nesmysl doprovází příjemná hudba a herecký osazenstvo se k tomu postavilo taky slusně...tak vlastně proč ne. 65% ()

bono22vox

Stařec, moře, dívka, luk, možná svatba. Kim Ki-duk pokračuje v linii poetických příběhů. Luk má být nepochyně podobenstvím, jenomže jeho vyumělkovaný konstrukt tentokrát nic neukrývá. Jindy vynikající filmař svým Lukem lehce minul terč... ()

Pažóót

Poetický příběh lásky, touhy a přátelství v kontrastu s majetnictvím, sobectvím a zneužíváním (a to zejména psychickým). Melodie evokující stereotyp, luk, jakožto symbol mužství a síly, moře jakožto symbol prázdnoty a na něm zmítající se loďka jakožto symbol nejistoty. Celkově dobrému filmu ale přece něco chybělo. A to něco byla lehkost. Tentokráte Kime za 3, ale rozhodně se není za co stydět. ()

Pauliee

Zatiaľ so všetkých Kimoviek čo som mal možnosť vidieť je toto asi najslabšie, ale to neznamená, že to je zlé. Nádherná balada na šírom mori, široko ďaleko žiadny iní ľudia ako aj v iných Kimovich snímkoch. Príbeh je neobyčajný a pekne spracovaný od začiatku, ale na konci sa to trochu zamotáva a zbytočne naťahuje kým sa to tak vykonštruuje. Opäť nechýbajú scény samovraždy a utrpenia klasické pre Kimovu tvorbu, ktoré mám rád (a nie niesom psychopat). Len si nemôžem pomôcť, ale tá hudba, ktorá mala byť asi nádherná a podkresľovať a vytvárať atmosféru mi fakt trhala uši. Hlavne vďaka tej hudbe dávam len 3*. ()

nula87

Je to takový pěkný poetický film. Ale nic víc. Bohužel i na ploše cca 85 minut neudrží pozornost, opakuje se a klouže pouze po povrchu.60% ()

fridita

Petr Dopita z Talentmanie asi videl tento film a išpiroval sa ním. Rovnako ako jeho píla tak i luk v tomto filme sa mení na hudobný nástroj. ()

JanHá

Celý film, ač se odehrává pouze na moři, je plný barev, detailů i působivých obrazů. Přestože některé scény mohou působit jako až přespříliš citově vyhrocené, neskutečné či vykalkulované (tím připomene některé snímky dánského režiséra Lars von Triera), film nesklouzává k bezvýznamové efektnosti či banalitě. Naopak se jedná o minimalistickou, úspornou a zároveň přesnou meditaci o životní rovnováze, hledání a znovunacházení harmonie či osudovosti. Je to film, u kterého můžete přemýšlet i snít. Označit film za vynikající bych se sice zdráhal, přesto mi zůstanou jeho obrazy dlouho zaryty v paměti. Možná také díky jeho zvláštní symboličnosti či téměř pohádkovosti. ()

Johanita

Tak tenhle typ Kim-ki-duka mi naopak vyhovuje. Syrovost a vulgárnost filmů jako je Bad Guy mají sice něco do sebe, nicméně já vždycky radši sáhnu po něčem jako je Bow nebo Iron-3. Poetika momentů bez dialogu přeplněných emocemi, kdy divák jen hádá a doplňuje si mezi řádky, perfektní hudba a úžasné exteriéry. To vše v tomhle filmu rozhodně nechybí. Doporučuji pro ty kteří chtějí pohladit po duši a zároveň ji trochu rozjitřit zajímavým a netypickým příběhem. ()

Kkahunaa

Připomínající báseň či symbolický film Luk (samotný luk jako symbol), řeší konflikt starého a nového, resp. starého a mladého. Lehčeji řečeno, je to jako s Podobenství o jeskyni od Platóna. Avšak s tím rozdílem, že v tomto filmu se vyskytuje konkrétní “věznitel” (lodník - i když s dobrými úmysly) a pomocná ruka (zachráněný mladík), který dívce nabízí nový, mladý svět. ()

tutkaha

Vizuálně i zvukově velmi příjemné. Celkově velmi citlivé a poetické. Vztah nemusíme chápat jako zvrhlou pedofilii, ale naopak jako hluboký, dlouhodobý vztah takřka závislosti jeden na druhém, který je za hranicí normálnosti právě tím, za jakých extrémních podmínek se vyvíjel. Feministky by asi nadšené nebyly, ale koneckonců to pouto bylo vzájemné, což se projevilo v závěru. ()

anonyym

... a já jsem si říkala, že to celou dobu bylo na Kim Ki Duka nějak moc normální. Možná by bylo lepší neplést tam ten trochu přestřelený konec (i když ne doslova) a bylo by to ještě víc fajn než teďka. A ten český překlad se k jménu Kim Ki Duk vážně hodí :-) ()

padlar

Tak toto mě vůbec neoslovilo. Sice mně to zpočátku připadalo docela zajímavé, ale s postupujicím dějem moje nadšení stále klesalo až k bodu mrazu. Ke konci jsem už jen otráveně čekal, jak to vlastně dopadne. Nevím co se režisér tímto snímkem pokoušel říct, ale mě tím rozhodně neoslovil. ()

JoudaCZ

Zoufalý boj perverzního starce s přirozeností mládí. Ale ta holka byla taky dost magor, takže to nakonec dotáhli ke spravedlivé plichtě... Kouká se na to dobře, ale dalo se to sfouknout za hodinu. ()

vixina

Môj tretí kompletný Kim Ki-duk. Nič než rešpekt vo všetkých ohľadoch. Učebnicová ukážka dramaturgického umu. Človek, ktorý bude odsudzovať dialógový minimalizmus, asi nechápe, čo chce povedať slovíčko ,,film". Kim si ma pozvoľna obtočil okolo prsta, aby so mnou vo finále hádzal, že by to malo byť trestné(: Viac než zvládnutá psychológia postáv a práca s podtextom, aké sa len tak nevidia. Hudba, postavy, príbeh, loďka... všetko si ma získalo a ja ďakujem. ()