Ačkoliv se celovečerní dokument známého evropského dokumentaristy soustřeďuje na mikrokosmos u pobřeží Viktoriina jezera v Tanzánii, vypovídá velmi naléhavě o globálních problémech současného světa. V šedesátých letech byl do tohoto největšího tropického jezera na světě (odkud vytéká Nil) vysazen nilský okoun. Tento predátor se zde rozmnožil takovým způsobem, že vyhubil všechno živé. Zároveň se ovšem stal zdrojem obživy pro chudý kraj a významným vývozním artiklem. Ruské dopravní letouny denně odvážejí do Evropy a do Japonska 500 tun ryb (a nazpět nezřídka ilegálně dovážejí zbraně). Vznikly tu moderní rybárny, ale také děsivé pracovní kolonie, v nichž domodorodé obyvatele kosí AIDS, alkohol a zločin. Hubert Sauper s kolegou natočili v obtížných podmínkách a pod různým krytím rozhovory s mnoha lidmi: od ruských a ukrajinských pilotů přes nočního strážce a prostitutku až po majitele rybárny a oficiální představitele. (MFF Karlovy Vary)

fonkiaz

Dokument, který ve mně zanechal velmi hluboký zážitek. Možná působí tak, že by měl být o něco kratší, ale spíš je to přesně naopak. ()

Horak

Velmi zajímavý dokument, který by však mohl být ještě lepším, kdyby se autorovi podařilo plně využít potenciál vybraného tématu. Negativní důsledky globalizace, AIDS, války a hlad, který je paradoxně zapezpečen i do budoucna častými jednorázovými humanitárními akcemi Západního světa. K nejzásadnějším momentům bych určitě přidal reverenda - "kondom je hřich", - současná smrtící politika církve v křesťanských enklávách v Africe. Růský pilot chce na světě mír pro všechny děti, ale byznys je byznys. Embargo na dovoz zbraní platí jen pro některé země jako je Česká republika, Francie a jiné mocnosti si přece nenechají zasahovat do svých sfér vlivu. I to je glogalizace, i když trošku naruby. Jsem jenom zvědav jak dlouho nám ta Fortress Europe vydrží. ()

Dement

Silný a veskrze smutný dokument, který popisuje živoření a osudy lidí kolem Viktoriina jezera v Tanzánii, které je jednou z největších zásobáren ryb, respektive nilského okouna, který požral veškeré další druhy. Dokument zachycuje mimo jiné rozhovory s tamní prostitutkou, nočním hlídačem podivného "rybího" institutu, s ruskými piloty, ex-učitelem, ale i s dětmi ulice a prachobyčenou "střední" vrstvou, rozuměj rybáře a lidi z vesnic. Je potřeba viděť takovéto dokumenty už jenom kvůli tomu, že si potom uvědomíme v jakém to vlastně žijeme luxusu a přepychu a jak je vůbec možné že na začátku 3. tisíciletí existuje, ve východní Africe hlavně, taková nouze a chudoba a že vlastně ty naše "starosti" co si koupíme zase za značkový hadry nebo mobil jsou směšné a můžeme být rádi, že jsme se narodili tady a ne jako syn chudého rybáře z Mwanzy, který má AIDS... ()

agassi68

Jednoduché a aké účinné! Lenže povedzme si na rovinu, kde a kto sleduje takto závažné dokumenty? Filmové kluby, alebo dvojky národných kanálov, zväčša po 22h. Fajnšmekri ako sme my, čo to tu potom hodnotíme sú extrémne malou hŕstkou ľudí. Tá väčšina, čo by s tým mohla niečo spraviť, čumí na superstar alebo ordinácie v ružovej záhrade.. A to po celom svete. Nechcem tým povedať, že by sa tým situácia v týchto bohom zabudnutých oblastiach zlepšila, no verím, že ľudia v Európe by si možno začali vážiť to, čo majú, o čosi viac.. ()

awokado

když jsem tento dokument viděl, tak mě zcela pohltil...naléhavá temata, která se zametají pod koberec moci peněz...zpracováno tak, že Vás nenechá lhostejného k těm problémům a donutí Vás(doufám) k zamyšlení nad systémem tohoto světa...světa peněz a bezohlednosti............................................ ()

Slapi15

Obrázek, kam jsme to jako lidstvo dopracovali. Těžké téma, kdy je potřeba ocenit každého, kdo se nebojí to natočit a pustit nám to. Nejlépe v televizi místo hlavních zpráv. ()

Temnota

Katastrofálna estetická stránka film, PIUSSIzmus - celá audiovizuálna stránka zanedbaná, film sa striktne zameriava iba na obsah (čo nieje vôbec zlá idea, obviously ale tak všetko má svoje medze). Z filmu si pamätám asi tri zábery zo snahou o kompozíciu. Každopádne výpovede sú naozaj silné. ()

Humprt Pum

Na mnoho scén nikdy nezapomenu. Rozhovor s hlídačem lukostřelcem je absolutním vrcholem filmu. "Darwin´s nightmare" je celovečerní dokument o populaci, která žije kolem Viktoriina jezera uprostřed Afriky. Zvláštní na těch lidech je to, že celé jejich živobytí, všechno co dělají, závisí jen a jen na jedný rybě. Nějakej blb kdysi vypustil do jezera většího než Česká Republika, malou rybičku. Pitomý na tom činu bylo to, že rybička byla oplodněná a vyklubaly se z ní další rybičky. Patří do druhu okounů. Jenže tihle okouni dorůstají zhruba do velikosti skříně. Je celkem legrační vidět rybu, která vypadá jako kapr, ale je tak obrovitá. Pan okoun se rozmnožil a neměl v jezeře přirozený konkurenty. Jednoduše začal žrát všechno, co mu přišlo do cesty. Zlikvidoval postupně asi 50 druhů ryb. Potíž je v tom, že ty ostatní ryby byly důležitou součástí místního ekosystému a podílely se například na tom, že čistily vodu od různejch sajrajtů. Díky tomu, že tyhle přírodní oploutvený čističky vody okoun v klidu vyžral, voda se znečištuje čím dál víc a celý jezero jde do háje. Na druhou stranu ale je okoun tím, co dává smysl života prakticky všem obyvatelům kolem Viktoriina jezera. Loví ho, zpracovávají ho, a pak se vyváží do celýho světa. Ale má to háček. Probíhá to asi takhle: do afriky přiletí velikánská okřídlená velryba v podobě letadla Iljušin, vyloží někde zbraně (většinou ilegální), aby se pár černochů mohlo navzájem postřílet v bratrovražednejch válkách o kus žvance, a pak se to letadlo vrací s 55 tunama okouna, aniž by o zbraních někdo věděl. Prdel je ta, že v okolí jezera 90% lidí chcípá hlady. Manufakturní fabriky v okolí jezera koupí od hladovějících rybářů okouny za pár šupů, usekají jim hlavy (těm rybám:o), vypreparujou krásný filety, a ty pak prodají do Evropy za pořádnej peníz. Ti chudáci, kteří ryby chytali, ti potom sbírají ze smetiště ty uřezaný hlavy (milióny hlav), svážejí je na zapáchající hromady prolezlý červama, ty hlavy suší, a pak jedí. Díky takovejm filmům si občas uvědomím tu odpornou skutečnost, že tu sedím na prdeli, chlastám redbull, pouštím si video na 20palcovym monitoru, zatímco v tý podělaný africe jsou lidi, kteří mají svůj osud zpečetěnej už od narození. Nemají nejmenší šanci z toho koleběhu uniknout. Ale člověk se na fruhou nesmí nechat strhnout dojmy. Film je poměrně jednostranný, a i když se nejdená o žádnou demagogii, přecijen není úplně objektivní (ale to snad ani nikdy být nemůže). Problém je i na straně domorodců. Obrovské množství pomoci na ta místa skutečně dorazí, ale mentální a kulturní bariéra je tak mohutná, že stejně prostředky neefektivně rozfofrujou. "Vina" je na obou stranách. ()

MORION

Z dokumentu som mal pocit, ze sa reziserovi nepodarilo naplnit povodny, zaujimavejsi zamer (dovoz zbrani do Tanzanie) a tak urobil aspon nieco o rybach.. Skratenie na polovicu by filmu urcite prospelo. Taky obycajny, nicim nezaujimavy dokument na ktory si uz snad zajtra ani nespomeniem. ()

Oscary plné překvapení

Oscary plné překvapení