Reklama

Reklama

Největší přání II.

všechny plakáty
Československo, 1990, 85 min

Obsahy(1)

O hodnotách mladých lidí v posledním roce totalitního režimu. Poslední záběr filmu je natočen 17. listopadu 1989 na Národní třídě. (oficiální text distributora)

Recenze (25)

mchnk 

všechny recenze uživatele

Geniálně lidský pohled na dobu...člověka žijícího na konci šedesátých a osmdesátých let v Československu. S několika jednoduchými otázkami, ve všech možných společenských skupinách. Zakončeno otázkou obrněnému příslušníkovi SNB, těsně před vykonáním rozkazu proti demonstrujícím na Národní třídě v listopadu 1989. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Velmi zajimavy dokument, ze ktereho je opravdu citit predrevolucni deni a napjata atmosfera. Spata jednoduchou otazkou "jake je vase nejvetsi prani?" oslovil siroke spektrum populace: punkace, metalisty, verici, chovance, ucne, studenty, fotbalove fanousky, mlade rodiny, matky, vojaky, narkomany, rockery, zdravotni sestry, delniky. Vse je konfrontovano s prostrihy stejne ankety a dokumentu z roku 1964. Vidno videt, ze mladez v roce 89 je zdaleka odvaznejsi, nez ta z doby predesle. Skoda, ze uz Spata nemuze natocit treti dil, kdy by vyzpovidal dnesni mladez. Lisila by se urcite nejvice v materialnich hodnotach a nezajmu o politicke deni. Mladez bude ale vzdy sva a "lehce" se odlisujici od stredni a starsi generace. Odpovedi tehdejsi mladeze me velmi zajimaly a dve i dost pobavily: " Co me stve? Tak to je buzerace, jako holka s holkou" nebo "Komunismus? Ja se o to nezajimam, tak ani poradne nevim, co to je vole". ()

Reklama

lena60 

všechny recenze uživatele

"Každej má něco. Jeden má todle. Druhej má todle. Jeden si něco přeje. Druhej si nepřeje nic, ten už to má. Jeden si přeje auto, a tak střádá. Druhej už ho má, a tak strádá. Jeden to má polepený. Druhej čím víc to má polepený, tím míň to má polepený. Jeden to támhle takhle nějak všelijak pytlikuje. Druhej to pytlikuje úplně konkrétně. Jeden smrdí korunou. U druhýho není ani cejtit. Jeden se zpije, a potom hrozně nadává. Druhej se raději zpije do němoty. My máme knihy. My tomu říkáme bojovný knihy. Vono to má vohnutej hřbet...Jedni si vyvolili cestu. Druzí jim říkají "vy volové". Každej má něco. Nebo...Nebo nenajdeš vesnici, v níž by nebyla hospoda. Nenajdeš hrob, kde by nezobali ptáci. Nenajdeš klec, v níž by nebyla svoboda." ()

Godhaj 

všechny recenze uživatele

,,V dnešní době? V dnešní době stačí zmáčknout knoflík a je po zeměkouli." Druhou část Špátova dokumentu považuji za dokument, který nejlépe, nejhlouběji, nějšířeji a nejzajímavěji zachycuje stav společnosti v socialistickém Československu. A Špáta toho dosahuje prostou anketní otázkou po životním štěstím. A mladí lidé odpovídají přesně podle stavu tehdejší společnosti a jejich místě v ní. Tento dokument tak tvoří neuvěřitelně pestrý a hluboký obraz, který bude mít časem věrší a větší cenu a jednou ho jisto jistě budou historici hojně citovat. Jednoznačně bych tento film zařadil do školních osnov k výuce. Necelá hodina a půl sledování by nahradila nekonečné řady dat a jmen daleko smysluplňěji. ()

LeoH 

všechny recenze uživatele

Oproti „jedničce“ dvě výhody – možnost srovnání s dvacetiletým odstupem, které do filmu vnáší působivý rozměr ubíhajícího času (i když se mi zdá, že do často zmiňovaného dojmu, že se za těch dvacet let vlastně skoro nic nezměnilo, je divák nemálo vmanipulováván) a silný závěr, zvlášť pro nás, kterým tenkrát právě těch dvacet bylo. Chcete-li vědět, z jakých pocitů v některých z nás vzklíčilo rozhodnutí přestat „držet hubu a krok“, které bylo jednou z podstatných ingrediencí tzv. sametové revoluce, tady si o tom můžete udělat docela slušnou představu. Moje tradiční protišpátovská výhrada – je to roztěkaný, a navíc tentokrát i lehce natahovací (potřeba naplnit požadovaný televizní formát?). ()

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno