Zítra nehrajeme!

Zajtra nehráme!

A Prairie Home Companion

Komedie / Drama / Hudební

USA, 2006, 105 min

Věřím, že polovina diváků nevydrží dvacet minut a odejde nebo vypne. Uvažoval jsem o něčem podobném, pak jsem hru přijal a dotáhl to až do konce. Nejde o bůhvíjaké dílo, ale jedno se upřít nedá, je to úlet. Partička zkrachovalých existencí, která zasvětila svůj život hudbě, rozjíždí svou poslední rádiovou šou. A my jsme jejími svědky. Nic víc nečekejme. Příjemný film plný hvězd a hudby nejrůznějších úrovní. Kříženec Phila Marlowa a rodiny Smolíkovy. Hop nebo trop- já říkám tedy rozhodně "Hop"...70%(13.2.2012)

Typický Altman se svou stejně typickou pracovní metodou rozbitého zrcadla, jehož stovky střípků v ideálním případě dokáže složit do zajímavé a přitažlivé mozaiky. Leckdy se to ale nepodaří a v takovém případě je silně zřetelně znát absence silného příběhu a ústředního hrdiny. Režisér načrtává atmosféru celého filmu už v úvodních slovech vypravěče, který popisuje divadlo a jeho představení přenášené do éteru, které už tak před padesáti lety s nástupem televize ztratilo šmrnc a drží ho jen nostalgie a neochota připustit si plynoucí čas a změny ve společnosti kolem sebe. Měl jsem problémy s tempem Altmanova snímku a pokud mám problémy s tempem já, bude je mít nejspíš i většina diváků. Altman nikam nespěchá a nechává své hrdiny vychutnat si poslední představení v divadle, které z rozhodnutí vyšší moci končí a vystřídá ho obří parkoviště. Nechává herce a zpěváky odzpívat celé písničky a ten, komu vadí žánr country, bude nejspíš nefalšovaně trpět. Na druhou stranu kladem snímku je velmi vyrovnaná a silná herecká sestava, jaká se často ani v americkém filmu nevidí a jejich přítomnost je taky na plátně znát. Tajemná postava anděla zahraná půvabnou Virginií Madsen mi přišla poněkud násilně vsazená a obešel jsem se docela dobře bez ní. Jakkoli jsem se po celou dobu stopáže trochu nudil, nakonec s odstupem několika dní musím říct, že Zítra nehrajeme! ve mně nechalo takový zvláštní pocit nostalgie a oproti četným filmům, na které člověk za pár dní zapomene, si tu náladu určitě budu připomínat i v budoucnosti. Celkový dojem: 55 %.(23.5.2010)

• venison

Nějak jsem nepochopila, proč byl tenhle film natočen - pro fanoušky country, aby si mohli se slavnými herci zabroukat známé písně? Příběh nás provede posledním vysíláním jednoho rádia a představí nám účinkující, kteří v šatně řeší to, že je už opravdu poslední vysílání.. Nuda, nuda, nuda a spousta country písniček.. Do toho se tam plete naprosto nesmyslně postava anděla.. Jediné pozitivum - Woody Harrelson, který se mi nikdy moc nelíbili, je v roli kytaristy v ohozu kovboje a zarostlou bradou zatraceně sexy :-D Ne vždy je kvalitbí obsatzení zárukou kvality filmu.. :-((6.2.2014)

Když už tam hraje M. Streep, čekala jsem něco lepšího. Ale ani jsem nebyla zklamaná, jen jsem to asi pořádně nepochopila. Nemusím komentovat Meryl - její výkony jsou předem jisté. Zato musím pochválit Lily Tomlin a dokonce i L. Lohan... tuto mladou herečku moc nemusím, neznám moc kvalitních filmů, ve kterých by se ukázala. Velké, velké plus je pro mě hudební doprovod, hlavně písničky určené "mamince". :) Konec byl milý, líbila se mi postava anděla, pěkný film, který doporučuji naprosto všem divákům, ale hlavně těm hudebně založeným.(6.6.2009)

Film jsem viděla již několikrát a nikdy netuším, co si o něm mám myslet. Má to trochu pomalejší začátek, film mě začal bavit až teprve, když se začalo vysílat živě a mohla jsem slyšet pár krásných písní od herců, které mám vážně ráda. Velmi mě bavilo duo Woodyho Harrelsona a Johna C. Reillyho. Meryl Streep s Lily Tomlin je krásně doplnili již úžasné obsazení a jejich poslední píseň mě hodně dojala. Co moc nefunguje je příběh samotný, který běží ve stále stejné lince a vůbec negraduje, ale na druhou stranu se mi líbila ta komorní atmosféra, takže to má své plusy a mínusy a proto ho považuji za průměrný film s koncem, který jsem nikdy nepochopila.(30.10.2016)

• - Garrison Keillor, který ve filmu ztvárnil sám sebe, skutečně třicet let vysílal rozhlasový pořad A Prairie Home Companion. (jezurka42)

• - The Fitzgerald Theatre je skutečným domovem rádiového pořadu A Prairie Home Companion. (jezurka42)

• - Ve filmu zazní čtyřicet čtyři skladeb. Všechny byly zaznamenány živě. (jezurka42)