Reklama

Reklama

Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele tomtomtoma k tomuto seriálu (2)

Jája a Pája (1986) 

Jája a Pája je dnes již klasikou českého loutkového filmu i dětského večerníčkového cyklu. Za jeho vznikem stojí v první řadě Lubomír Beneš. Hned za ním je Stanislav Havelka s Petrem Chvojkou. Příběhy jsou krátké, svižné a laskavě výchovné. Energičtí chlapci jsou vedeni otevřenou myslí a zkušenou moudrostí přes nástrahy života. Každá činnost se za pomoci dostatečné dávky fantazie dostává do roviny omamného dobrodružství neznáma a překonává ubíjející nudu stereotypu. Nejvytrvalejší překážka v podobě lidské závisti a lakoty sice ve druhé dekádě navazující tvorby obrušuje své ostří, svůj švih a účinek celek přesto neztratí. Předností je detail i stylizovaná podoba postav. Zajímavostí je obdobná, a přesto odlišná atmosféra v rozlišném zabarvení mluveného doprovodu. František Filipovský, Petr Haničinec a Václav Postránecký představují záruky kvality a citlivě hladí dětské duše při jejich objevování světa. Píle, skromnost a poctivý zápal do práce nejsou špatným prostředkem při určování směru. A příběhy přinesou i usměvavou tvář. ()

Série 4 (1997) (S04) 

Čtvrtá sada loutkového televizního seriálu Jája a Pája je o dost blíže dětskému vnímání dobrodružství v letní prázdninové atmosféře než první dvě sady. Režisérem sady byl František Váša, Břetislav Pojar měl na starosti scénáristické dopracování závěrečných pěti dílů a dohled nad začínajícím režisérem. Výtvarná podoba loutkohraní je dílem Jana Tippmanna. Zkultivování lakomce a šejdíře (oproti počátku seriálu) je dílem nevinné dívčí dušičky, přesto však skrblík svou původní a nenasytnou podstatu nedokáže úplně zcela zakrýt. Dětská dobrodružství jsou plná radosti, očekávání i vitality v těch sice prostých, ale života plnějších hrách a příbězích. Zmrzlinové radovánky přinášejí lehčí závan exotiky, potrestání hříšníka a dětské veselí nad zimou v létě, Balón zaznamenává dětskou bezstarostnost i odvahu a jednu vskutku tradiční hru, Výprava na hrad je nápadité vypořádání se s úskalím neochoty ke spolupráci ze strany dospělých, Poklad je závanem vzrušujícího dobrodružství s možností nebezpečí a vytrestání chorobné hamižnosti, a Ahoj, prázdniny! jsou o dětském uličnictví, způsobeném radostí ze života. Pět dílů, citlivých k dětské duši a dětskému vnímání světa, je hebkou loutkovou podívanou pro dětské publikum. ()

Reklama

Reklama