Reklama

Reklama

Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

(více)

Recenze (179)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Jak kvalitní byla a je československá animátorská škola, se můžete přesvědčit třeba na tomhle večerníčku - její tvůrci, nestor československé animace Břetislav Pojar a Lubomír Beneš (např. A je to!) stvořili vizuálně charakteristický ,,klukovský" (gendrově je pravda trochu nevyvážený...) loutkový svět plný laskavého humoru a podmanivé harmonie. Příběhy Jájy a Pájy a jejich souputníka dědy Lebedy patří k tomu nejcharakterištičtějšímu, co československý animovaný film má... ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jája a Pája je dnes již klasikou českého loutkového filmu i dětského večerníčkového cyklu. Za jeho vznikem stojí v první řadě Lubomír Beneš. Hned za ním je Stanislav Havelka s Petrem Chvojkou. Příběhy jsou krátké, svižné a laskavě výchovné. Energičtí chlapci jsou vedeni otevřenou myslí a zkušenou moudrostí přes nástrahy života. Každá činnost se za pomoci dostatečné dávky fantazie dostává do roviny omamného dobrodružství neznáma a překonává ubíjející nudu stereotypu. Nejvytrvalejší překážka v podobě lidské závisti a lakoty sice ve druhé dekádě navazující tvorby obrušuje své ostří, svůj švih a účinek celek přesto neztratí. Předností je detail i stylizovaná podoba postav. Zajímavostí je obdobná, a přesto odlišná atmosféra v rozlišném zabarvení mluveného doprovodu. František Filipovský, Petr Haničinec a Václav Postránecký představují záruky kvality a citlivě hladí dětské duše při jejich objevování světa. Píle, skromnost a poctivý zápal do práce nejsou špatným prostředkem při určování směru. A příběhy přinesou i usměvavou tvář. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Otevřeně maskulinní animovaný seriál o dvou spratcích (z nichž ten mladší se ani neumí obléct) přespávajících u starého námořníka, který zřejmě žije z našetřených peněz ještě z dob, kdy pašoval heroin přes Středozemní moře. A ani se mi nechce myslet na to, čím mu ti dva platí za střechu nad hlavou.. To řezník Krkovička, to je jiný kádr. Ráno hluboce nehloubá jak jiní a kmitá před krámem s koštětem, aby vzkvétal uzenářský byznys. Ale co je mu to naplat - stejně ho nakonec ten vychcaný mořský vlk a jeho pubertální kohorta zase nějak převezou.. Zatrsakr brilantně namluvená, na masné výrobky chuť dodávající, nostalgická klasika. ()

Kontryhelka odpad!

všechny recenze uživatele

Loutkové večerníčky a pohádky nemám ráda a i jako dítě jsem je nesnášela. Tohle je druhý večerníček u kterého dávám odpad. Nikdy mi k srdci nepřirostl, nesnášela jsem ty dva parchanty, hamouna Krkovičku a dědka námořníka,který měvždycky super radu. Mému muži se třeba tenhle večerníček líbil a nechápe,že mně ne. ()

Oyer 

všechny recenze uživatele

Ponejprv jsem dal tomuto večerníčku pět hvězdiček, nakonec jsem přemýšlel dokonce nad třemi. Čím to? Po shlédnutí druhé série (začínající dílem: Víla Míla) jsem byl trošku otráven. František Filipovský byl vyměněn Petrem Haničincem a Václavem Postráneckým. Takže nové hlasy postav. To by však nevadilo (i když pan Filipovský je nenahraditelný). Horší to bylo s obsahem. Krkovička už tak nějak přestal škodit, děda Lebeda chvílemi totálně ztrácí svou důstojnost, roztlačuje Krkovičkovi auto, rázem padá a důstojnost starého vysloužilého námořníka je ta tam. Druhá série je z větší části nudná. Nebýt perfektních, nápaditých a veselých dílů z první série, tak by to celé spadlo na hvězdičky tři. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Krkovičkovo křestní jméno je Alois. (me116)

Reklama

Reklama