Reklama

Reklama

Krutost podvědomí

(festivalový název)
  • Kanada Subconscious Cruelty

Obsahy(1)

Jeden z nejznepokojivějších filmů vůbec. Hluboké ponoření do nitra lidských emocí, za hranice zkušenosti, do oblastí podvědomé posedlosti, krutosti, náboženských a ponurých sexuálních obrazů. Prvořadě vychází film z dualismu lidského mozku, a tedy i duše, kde levá hemisféra zajišťuje sebeovládání a rozumovou úvahu a pravá intuici a spontaneitu.

V první části ze čtyř - Ovarian Eyeball - jsme žádáni, abychom otevřeli náruč zcela novému způsobu vnímání. Podle vypravěče souvisí to, jak vidíme sami sebe, s tím, jak se díváme na okolní svět. Aby svou tezi dokázal, přijde k nahé ležící ženě a rozřízne ji skalpelem břicho. Z něho vyndá oční bulvu jako stvrzení „vnitřního pohledu“. Zbylé tři příběhy jdou v mnohém ještě dále.

Barevně upomíná Subconscious Cruelty jiného básníka filmového sadismu, Daria Argenta, a i když Karim Hussain jako vizionář pro širší publikum selhává, dá se v jeho prospěch hovořit o „vyšším stupni umění". (Shadwell)

(více)

Recenze (74)

klima777 

všechny recenze uživatele

Karim Hussain je v první řadě klaun. Teprve potom provokatér. A jen tak mimochodem zručný filmař. Obrazy, jež nabízí Subconscious Cruelty, jsou očekávatelné a snadno dešifrovatelné. Dávám přednost hlubšímu ponoru a pregnantnějšímu (zároveň však subtilnějšímu) způsobu uměleckého vyjádření. Čili Merhige opět vítězí. Nejspíše definitivně, a především na celé čáře (IMHO, leč s vědomím souvislostí, a proto s naprosto čistou a vztyčenou hlavou). ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Pre koho bude film nepríjemný? Pre senzitívne feministky, bigotných kresťanov a ľudí, ktorých znepokojí aj krvavý steak? Videl som všetko možné, nechválim sa, je to proste fakt. Od talianských mäsiarov, cez ázijských úchylákov až po tých ostatných, vnútornostiam holdujúcich béčkarov a céčkarov. Mám zmáknuté aj nejaké tie experimenty. A poviem vám, že ako zábava je to naprostá katastrofa, ako zdeľovanie nejakého vyššieho myšlienkového presahu je to sh!t a ako prehliadka súcnych gore ( za ktoré je vlastne tá moja jedna hviezda ), je to dokonalé. ()

Reklama

gjjm 

všechny recenze uživatele

Přehled veškerých nechutností souvisejících s rozmnožováním (není jich zrovna málo), surrealisticky a téměř poeticky spojených do znepokojivé filmové koláže, která se navíc vydává za drama incestu. Pokud jste závislý/á na sexu a chcete se toho zbavit, těžko existuje lepší volba, SC vás určitě zchladí dostatečně, asi jako sprcha tekutým dusíkem. Ale jinak ten film celkem k ničemu není. Je to silně přestylisované a možná i kvůli tomu to ztrácí část svého účinku. Perfektní hudba a abstraktní scény (úžasně depresivní; vynikající je také "menstural porn" scéna), stejně jako výstižná symbolika filmu (mrtvá ryba a porod), hrané scény byly naopak relativně ubohé a nijak zvlášť znepokojivé nebo nechutné mi nepřišly, i když krví ani spermatem (případně směsí obojího) se tu rozhodně nešetří... Ale rozhodně si pod tím nepředstavujte porno nebo krvavé béčko. Je to složitý symbolický film, ve kterém je jen spousta krve a věcí, které většinové společnosti připadají nechutné. P. S. Odkdy se na DVD prodává censurovaná verse a v kinech běží necensurovaná? Svět se musel definitivně zbláznit. ()

Schuldiner

všechny recenze uživatele

Taková trochu romantika:-) Nebo taky slušné psycho...zkrátka sadistický pohled do mysli jednoho sadistického psychopata. Ať tak či tak, je to něco, co se jen tak nevidí a absolutně nevím jak to hodnotit. Svoje kouzlo (jestli se tomu tak dá říkat) to má. Určitě jeden z nejpůsobivěji udělaných filmů na téma lidská psychika. Extrémně vygradovaná brutalita a opovržení lidským životem... z nejhlubších částí jedné pomatené mysli. Lidské mysli. Taky by se to dalo popsat - sexualita tak trochu jinak... Co si budeme povídat, i tyto jedince občas třeba potkáváme na ulici. Někteří i doma. Rozhodně není toto určeno pro každého a i já měl problém některé scény shlédnout celé. Většině lidí z toho bude každopádně blbě...protože slova jako -nechutné- nebo -morbidní- zde jaksi nejsou dostačující... Na druhou stranu chápu i diváky, kteří to nazvou totální nesmyslnou slátaninou... Jedno je jisté, tohle už nikdy nebudu potřebovat vidět. ()

Seabeast 

všechny recenze uživatele

Jednu scénu při sledování SubBassKokonŠlus KuřeFilety už asi nevyženu z hlavy. Chcete vědět která? No ta, jak si někdo může dovolit típat vajgl do kafe! Hnus velebnosti takhle mrvit takovou lahodnost! Jinak se mi zdály všechny ostatní scénky v pořádku, které vaše ratolesti určitě nepohorší a poskytnou jim poučný a k zamýšlení hodný pohled do života. Dojde na otázky týkající se dospívání, první objevování pohlavních orgánů, sexu, menstruace, porodu, objevování krás naší matičky země a samozřejmě také nějaká ta náboženská tématika. V této symbolicky pojaté vizi dostanete odpověď na každou vaši otázku a při sledování jsem si vzpomněl na fancouzský cyklus Byl jednou jeden... život. Rozdíl je POUZE ve zpracování, protože onen francouzský seriál je animovaný, zatímco tento snímek ne, jinak se moc obsahově a hlavně myšlenkově od sebe neliší. Jen ten cigaretový špás s kafem moc příkladný pro děcka není a nevím, proč Kuřim HůlŠajn radši scénu nevystřihl. Za to bohužel čtyři hvězdy dolů, nemůžu si pomoci... Fňuk! :-( .......... P.S. Dobrá tedy a teď vážně ve zkratce. Subconscious Cruelty není pro mě nic jiného než jen rádoby art výstřelek, který je prázdný a bezobsažný, jak vycucané pitíčko od Capri-Sonne. Silný naturalismus mě v tomto případě nepobouřil tak, aby jsem šel s hodnocením dolů. I když tu scénu s dítětem si rejža mohl opravdu odpustit. Jen bych musel mít při sledování pocit, že vás film nutí přemýšlet nebo se snaží něco sdělit. Zde se nic v této rovině nedělo, jen se Subconscious Cruelty snažilo tak naoko tvářit. A navíc se jedná o neuvěřitelnou zívárnu. Jedinná věc a potažmo tím i zasloužená jedinná hvězda je za technickou stránku, která působí, jak má a jako jedinná mě zaujala. Inspirace Argentovským stylem a giallem je patrná. To ale situaci plnohodnotně nezachraňuje. Zbytečný film a ztráta času. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (2)

  • Film se natáčel skoro 6 let. (ČSFD)
  • Celosvětová premiéra proběhla 12. října 2000 na filmovém festivalu v Sitges ve Španělsku. (ČSFD)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno