Světlo

• Mali Yeelen (více)

Yeelen je popisem iniciační cesty, která odděluje dětství od dospělosti. Hlavní hrdina se seznamuje se silami, jejichž moc by měl přijmout. Jde o vědění lidu Bamabara předávané po generace. Avšak jeho otec nemůže přenést přes srdce, že by se mu syn mohl vyrovnat. Události tak nevyhnutelně vedou životy obou mužů ke klíčovému střetu. (Letní filmová škola)

derryl

Film Světlo přibližuje zvyky a rituály jednoho afrického kmene a řeší odvrácenou tvář vztahu otce a syna. Zajímavé pojetí díla je nesrovnatelné s čímkoli Evropským a nám tím pádem blízkým. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "I swore to help you to treat your wife. But... my cock betrayed me."     Kam som to len zase zablúdil pri mojich potulkách svetom filmu (kompasom mi bola opäť kniha 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete)? Do totálne exotického sveta, do ktorého našinec len tak ľahko nezavíta. Sľubované nekonečné vedomie zahŕňajúce celý svet sa síce nekonalo (jedná sa skôr o akúsi zvláštnu potrhlosť), ale musím uznať, že táto africká rozprávka má v sebe isté magické čaro a tiež sa je podarilo preniesť na obrazovku malebnú africkú krajinu a jej osobitých obyvateľov (akéhosi ducha Afriky). Napokon, veľa originálnych afrických filmov nepoznám, nie je veľa možností vidieť Afriku očami samotných Afričanov, čo už samo o sebe je plusom tohto filmu. Spočiatku mi film pripadal dosť nezáživný, to predvádzanie nadprirodzených schopností hrdinov ma nebavilo, ale keď sa hlavný hrdina prejavil aj trochu ľudským spôsobom ("Môj vták ma zradil."), začalo to už byť zaujímavé. No a úplne najzaujímavejší je záver filmu. ()

JakubB.

Filosoficky laděný film problematizující evropský pojem subjetku jakožto svrchovaného individua, základu, který pomocí svého rozumu dosahuje svodody tak, že demaskuje a odstraňuje předsudky a konvence dané tradicí. Je rozdíl mezi individuem a kolektivem v negramotné Bambarské společnosti? Problematizuje středoevropský model kritiky náboženství jakožto státotvorné ideologie (podle Mirka Topolánka "brainwashing"), kterou vychytralý (dějinnosti nepodléhající) a vyžraný (geografické danosti nepodléhající) "černoprdelník" zotročuje ubohé, po svobodě toužící rolníky. Snímek lze na jedné straně přirovnat k budhistickému filmu Sánsara a na druhé k Bílé stuze režiséra Michaela Hanekeho. ()