Reklama

Reklama

Prezident a anděl

(TV film)

Obsahy(1)

Hořká absurdní komedie o moci a rozdílném způsobu jejího uplatňování podle spisovatele Ivana Klímy. V osobě prezidenta jedné nejmenované země postihuje autor rozpor mezi vládou totalitní, trestající jakýkoliv projev nesouhlasu a odporu, a vládou naplněnou humanistickými ideály, tolerancí a důvěrou k občanům. Prezident má svého dvojníka, své druhé „já“, které má podobu anděla (v dvojroli B. Polívka). Unaven jeho výčitkami a kritikou, se prezident rozhodne nabídnout andělu své křeslo a pravomoce – ať chvíli vládne a řídí stát on. Andělova vláda však šokuje nejen prezidentovo okolí, ale bohužel i dezorientované občany, kteří si s neočekávaně získanou svobodou, uvolněním a demokracií nevědí rady… (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

tranquill 

všechny recenze uživatele

"Bohužel, pane prezidente, vydal jste pokyn, aby se lidé chovali svobodně... Připadá jim, že svoboda znamená dělat to, co dříve měli zakázáni..." Skvělá, téměř divadelní, satira o posttotalitním lidu s parádním výkonem Bolka Polívky. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelné se stalo skutkem! Téměř třicet let jsem čekal na reprízu této televizní hry, kterou na povrch zemský opět uvedla bohovská ČT3. Vzpomínám si, jak jsme se na inscenaci dívali s babičkou a ta o Bolkovi, hrajícího anděla prohlásila, že "ten Bolek je takovej sympatickej hošan" :). Zde se objevuje v dvojroli prezidenta a anděla, přičemž mu tu zlou prezidentovu postavu moc nežeru, přece jen, on ten xicht komika prostě nezapře :). Je to celé postavené na jeho herectví a já v něm pořád vidím Bohůša z Dědictví :D. Jitka Němcová natočila výbornou hříčku o moci a totalitě, dobru a zlu, manipulaci, svobodě a toleranci. Hodně je tu cítit parafráze na Sametovou revoluci, i když se příběh odvíjí v nejmenované době a v nejmenované zemi. V dalších rolích se objeví Miroslav Donutil jako prezidentův tajemník a Josef Somr coby prezidentův osobní lékař. Hudba Zdeňka Merty je klasická devadesátková synťárna :). Musím říci, že třicetileté čekání se rozhodně vyplatilo a nic ze svého porevolučního půvabu neztratilo. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Joj, to byla otrava. 1)  Divadelní hru Ministr a anděl napsal Ivan Klíma v osmdesátých letech minulého století. U nás se tehdy jeho věci hrát nesměly a tak hra byla nejprve inscenována v zahraničí. Později se dokonce stala předlohou politické satirické prózy Prezident a anděl._____ 2)  Nalákal mě námět a herecké obsazení. 43letý Boleslav Polívka v roli zlého prezidenta příliš přesvědčivě nevypadal, státníkovo andělské alter ego mu sedlo lépe. 41letý Miroslav Donutil v roli prezidentova tajemníka byl takový, jaký asi být měl._____ 3)  Připadá mi, že dílo reflektuje tehdy aktuální gorbačovskou přestavbu. Protože ovšem nevím, kdy přesně vzniklo, nejsem si touto motivací jistý._____ 4)  Bohužel nudná a rozvláčná režie a celé scénické provedení mi nedávají žádnou možnost, jak ocenit vcelku nevýrazné herecké výkony. ()

rivah 

všechny recenze uživatele

Jakoby oživla doba po Listopadu, kdy všichni ti slušní byli naivní jako onen anděl a málem všechno dopadlo jako v této inscenaci. Lid není vidět, zato dav řádí...(70%) ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama