Skici Franka Gehryho

Skice Franka Gehryho

Dokumentární

USA, 2005, 83 min

Sydney Pollack

Výborný dokument a krása pohledět i když jsem vůbec nevěděl, o jakého architekta se jedná :).(24.9.2010)

Pro mne dokument vysokých kvalit. Mám asi jiný zážitek, než ostatní, protože Frank Gahry mi silně připomíná jednoho blízkého příbuzného. Jak vzezřením, tak povahou. Byla jsem tudíž jeho osobností zmagnetizovaná. Ale když pominu tento subjektivní aspekt, mám v záloze i další superlativy. Celý film je prosycen nádhernou hudbou. Je velmi pestrá a přitom působí jednolitě. Hudební rytmizace je shodná s rytmizací střihů nebo naopak navodí vznešenou atmosféru vhodnou pro velkolepé stavby, jako je například Muzeum umění v Bilbau. Mluví se zde o hudebnosti budov a to je přesah, který oživuje uměleckou imaginaci. Pokud tedy někdo tuto schopnost imaginace má. Pro ostatní to může být obyčejný dokument. Co se týká výpovědní hodnoty, myslím, že zde zazní mnoho osobních vyznání a myšlenek, které nás zasvětí do tvůrčího procesu. To vše ve velmi přátelském duchu dlouholetého vztahu s režisérem Sydney Pollackem. Vidět celý sled práce, od hravého modelování kartónů, přes digitalizaci, výběr materiálů až k výslednému monumentálnímu pohledu do nitra stavby, je skutečně pozoruhodné. Dokument je sdílný, laskavý a velmi inspirativní.(26.10.2012)

Úplně obyčejný dokument o značně neobyčejném člověku. Hodnocení obsahové stránky záleží více než u jiných dokumentů na osobním vkusu a preferencích diváka, neboť budovy Franka Gehryho jsou značně bizarní, já jsem jimi však byl nadšen. Po formální stránce mě potěšila snad jen výborná hudba.(19.4.2007)

Je otazka, co vlastne na tomhle dokumentarnim portretu fenomenalniho architekta hodnotit. Zda jeho dilo, nebo spise to, jak nam jej i osobnost jeho autora reziser Sydney Pollack predstavuje. Ten totiz moc neexperimentuje. Hraje si sice s kompozici zaberu, coz je v souvislosti s tematem filmu v podstate logickym postupem. Otazky klade jak smaotnemu Gehrymu, s nimz jsou ostatne nekolik let pratele, tak jeho obdivovatelum, kritkum, klientum i rodinnym pratelum (a dojde i na Gehryho psychoterapeuta...). Snimkem se line pratelska atmosfera "potlachu", ktera nefascinuje ani tolik osobnosti portretovaneho, jako nezprostredkovatelnou atmosferou jeho uchvatnych staveb. Jako milovnik moderni architektury musim tak pochopitelne pred Gehryho geniem smeknout (i kdyz si nejsem uplne jsit, zda bych v nejbizarnejsich rodinnych domcich z jeho dilny vydrzel delsi dobu...). Jako milovnik filmu jsem ale citil, ze Pollack neni dokumentarista, ale spise reziser hraneho filmu. Prestoze se k tomuto svemu handicapu ponekud sebezachovne sam reziser priznava hned v prvnich minutach, neda se rict, ze by to nektere bolistky jeho filmu ospravedlnovalo. Problemem neni rytmus filmu, ktery se diky tomu zda delsi, nez je ve skutecnosti (podle me mela hudebne promenliva skladba snimku evokovat atmosferu Gehryho staveb). Ani nejde z pochopitelnych duvodu (ctete autorskeho zameru) odsoudit to, ze tvurce priklada vetsi vyznam Gehryho obdivovatelum, nez kritikum, kteri jej (obcas pravem?) narkavaji ze samoucelnosti a megalomanie. Trochu mi ale vadilo to, ze se Pollack nesnazi do Gehryho osobnosti vic stourat. Jen strucne tak jsou pripomenuty jeho psychicke problemy, ktere jej dovedly k psychiatrovi (lepe receno jsou tyto momenty vyuzity jako startovni mustek k jinym tematum), moc se nerozkryva jeho soukromi a ani pripadna polemika s kriticky zamerenymi odborniky nebo kritiky se nekona. Je to skoda, protoze takhle se toho ze snimku dovime sice hodne o Gehryho tvorbe (metode i vyslednych dilech, mezi nimiz se mihne i Tancici dum), ale velice malo o nem jako o bezesporu kontroverzni (a hlavne skutecne zijici) osobnosti.(25.3.2007)

Frank Gehry je jedním z nejzajímavějších současných architektů a dokument o něm a jeho práci těžko může držet krok s jeho stavbami. Sydney Pollack navíc s tímto žánrem nemá žádné předchozí zkušenosti. Ale dozvíme se toho překvapivě mnoho, včetně cenných pohledů do právě probíhající tvorby budoucích staveb. Tančící dům můžete zahlédnout v jediném záběru ve 49. minutě. Není to filmařsky nijak převratné, ale i tak dávám lehce nadhodnocené bodování (70%).(7.1.2008)