Si wang xie zhen

Hongkong, 2004, 101 min

Oxide Pang Chun

Decha Srimantra

Curran Pang

Hodně neobvyklý film, který na mě působí jako studie "jiné estetiky". Příběh a audiovizuální pojetí je značně originální a dotažené prakticky k dokonalosti, vytváří to hodně znepokojivý dojem čemuž napomáhá i chaotický střih, výkon hlavní hrdinky Jin je fenomenální. Ostatně právě na postavě Jin a její minulosti celý film stojí. Některé scény jsou až perverzně krásné, atmosféra tak hustá, že kdybyste ji chtěli krájet nožem, tak by se vám zlomil. O to více zamrzí, že poslední třetina filmu je exploitation horror, kdy i silnější povahy, než já asi raději budou odvracet zrak od monitoru. Kdyby závěr tvůrci vymysleli nějak jinak, bez násilí a přidala se silná pointa je to dokonalost sama. Přesto jestli mě někdo dokáže zamrazit, vyděsit, donutit se zamyslet v žánru thriller/horor, bratři Pangové patří na vrchol žebříčku. Stejně jako u Re-cycle k pěti hvězdičkám chybělo málo a rozhodně bude repríza.(7.5.2009)

Jo, úžasný, z toho jsem šel do kolen!!! První hodina je esteticky naprosto dokonalá!!! Celej vizual a podání je skutečně dokonalost sama, hra barev (mírně připomíná Argenta), jednotlivé záběry kamery, úhly, filtry a hlavně ZVUKOVÝ a HUDEBNÍ DOPROVOD!!! To bylo něco tak nádhernýho a přitom víc a víc zvrácenýho, že mi ani nevadil ne zcela výrazný děj. Poslední půlhodina se pak ale zlomí a neustále graduje v brutální, temný a perverzní masakr, kde téma filmu je stále zachováno. A v rámci subžánru, který zde nemohu prozrazovat, je to velmi dobré!! Úplné finále ...no comment. Já fakt nemůžu jinak, tohle je ono, tohle je umění, tohle je horor, tohle je Asie ... 5/5(26.5.2012)

Zajimavý a mrazivý hongkongský thriller s horrorovými prvky z dílny bratří Pangů (Danny Pang jen produkoval). Vypráví příběh o mladé fotografce Jiney, která je postupem času stále více pohlcována fascinací násilím a smrtí (nehody, mrtvoly, zabíjení zvířat...) a ztrácí nad sebou kontrolu. Sei mong se jun je oděn do slušivého vizuálního kabátku, přičemž je ještě více videoklipový než poslední filmy Pangů. Oproti The Eye 2 tu efektní střih nedělá neplechu, naopak dotváří hutnou atmosféru snímku.(30.5.2006)

Sklamaný z amerického počinu The Messengers kde Pangovský rukopis je nechutne utlmený až na nulovú hodnotu (oproti tomu v amerických filmoch Johna Woo je ešte celkom dobre badať stopy jeho talentu) som si pustil Ab-normal Beauty a už od prvého záberu bolo jasné že tento film bude vizuálne niečo viac. Už úvodné titulky sú parádne. A potom prišli spomalené zábery do toho rázna nadupaná hudba, všetko v sýtych farbách, proste to čo mám na nich rád. Škoda že forma tentoraz prebila obsah. Námet je dobrý, všetko smerovalo k tomu že za chvíľku sa na plátne objaví prvý duch, no nič také sa nestalo a film sa držal ďaleko od mysteriózneho sveta. To bolo moje prvé sklamanie, ale až tak mi to nevadilo lebo i keď mám rád mysteriózne príbehy predsa len o tých duchoch tu je už dosť filmov. Takže toto nie je horor ale thriller. A thriller by mohol zachrániť dobrý scenár ktorý si tiež zobral dovolenku. Nie že by som potreboval detailné vysvetlenie, ale v podstate som sa ani nedozvedel či tie dve baby sú sestry alebo nie, či sú lesby ale asi hej, či to bol jej otec čo ju v mladosti obťažoval ale asi hej, postrádal som aj nejakú hlbšiu charakteristiku postáv, prečo zrazu jednu začalo tak fascinovať fotenie smrti a druhú nie a prečo jej z toho začalo prepínať a zjavenie úchylného mučiteľa bolo akosi príliš vycucané z prstu, nehovoriac o nevierohodnom deji. A to že dnes niekto nevie natočiť realisticky ako niekto niekoho zbije bolo už veľa.(12.10.2007)

Je to zaujímavý psychologicky ladený horor. Má dosť dobrý príbeh o dvoch mladých priateľkách, ktoré vo voľnom čase radi fotografujú, až raz je náhodou jedna z nich svedkyňou autonehody so smrteľnými následkami a začne ju fascinovať smrť a všetko, čo s ňou súvisí a čím ďalej je tým viac posadnutá, čo sa jej priateľke vôbec nepáči. Spracovanie je na tom pomerne dobre, spokojný som hlavne s prvou hodinou, ktorá pôsobí celkom nepredvídateľne a je veľmi zaujímavé sledovať na tú postupnosť zmeny hlavnej hrdinky až po úplnú posadnutosť, celá táto časť pôsobí ideálne. Ale potom sa už všetko výrazne zmení, žáner sa omnoho viac priblíži k hororu, ale nanešťastie nie práve k takému typu, ktorý zvyknem vyhľadávať, navyše rozuzlenie, kto sa za tým ukrýva je kvôli dovtedajšiemu priestoru pre túto postavu úplne mimo, ale aj tak je to stále dostatočne zaujímavé kvôli očakávaniu, čo bude nasledovať a so záverom som spokojný, ten sa mi páči. Herecké obsadenie je výborné, stojí hlavne na hlavnej hrdinke a Race Wong túto úlohu zvládla perfektne, nesklame ani jej priateľka Rosanne Wong a ani tých pár menších postáv. Réžia a technická stránka sú skvelé, celá prvá hodina má vynikajúci audiovizuál, ktorý silno zvýrazňuje psychologickú stránku filmu, kvôli tomu sú viaceré scény dosť pôsobivé, zvyšok filmu už kvôli tématike nemôže byť až tak vizuálne zaujmavý, ale nemám problém. Síce si týmto hodnotením nie som úplne istý, tá fáza po prvej hodine si ho určite nezaslúži, ale prevládajú dobré pocity a keď si spomeniem na audiovizuál a výkon hlavnej hrdinky, tak musím hodnotiť takto. 71%(3.6.2012)