Lidé při práci (festivalový název)

• Írán

Kargaran mashghoole karand

Men at Work

Drama / Komedie

Írán, 2006, 75 min

Mani Haghighi

Koohyar Kalari

• bassator

41st KVIFF 2006 - ANOTHER VIEW - Jiný pohled (Kargaran mashghoule karand / MEN AT WORK / Lidé při práci)(27.6.2009)

Tak tohle je jistě sen každého filmaře. Vystačit si s pár herci, asi dvěma auty (během filmu v podstatě jen stojí), jednou zatáčkou a velkým kamenem na parkovišti přilehlém k té zatáčce. Tedy jistě maximálně levný film, takřka puristický, Trier by měl radost. Jenže co víc, ten film je velmi zábavný. A to jsem ještě nezmínil zápletku, ani fakt, že se jedná o film iránský. Příběh je jednoduchý. Několik pánů někam jede, zastaví v zatáčce na čůrání, a tam objeví velký kámen (trochu jako menhir). Trvá to jen chvíli, a už všichni tlačí, podhrabávají, tahají, jen aby ho viděli padat. Jistě není od věci tušit za tímhle jednoduchým (ano, před chvílí jsem popsal skutečně celý děj filmu) příběhem nějakou hlubší symboliku. A tak, jako je prostý děj, tak je prosté i ztvárnění. A výsledek je nejen vtipný, ale člověk má pocit, že ho ten film nějak obohatil.(13.7.2006)

Homo faber - člověk činný, pracovitý, podnikavý. Chytí se každé výzvy, která mu umožní prokázat jeho schopnosti a um. Avšak sklála je po každém dalším pokusu svrhnout ji do údolí jakoby stále tvrdší (jako když Hašek vařil vajíčka na měkko). Samozřejmě padne (člověku nic neodolá), ale teprve až si sama zamane, až to sama připustí. Překvapuje mě zde aktivní přítomnost žen, spíš bych se domníval, že se jedná o výhradně mužskou záležitost, zvláště v Íránu. Nehledal bych zde ale žádné (jiné) alegorie, stačilo jen, že jsem se při této "haškovské" komedii výborně pobavil.(31.7.2014)